Barış Anneleri: Tecrit artık Kürt sorunu değil Türkiye sorunu

  • 09:08 28 Şubat 2019
  • Güncel
İSTANBUL - Kaldırıldığı takdirde AKP-MHP koalisyonunun faşist politikalarının boşa düşeceğini bu yüzden de tecridin ağırlaştırılarak devam ettiğini belirten Barış Anneleri, “Sayın Öcalan’ın özgürlüğü sağlanmadan Türkiye’deki sorunlar bitmez. Bu sorun artık Kürt sorunu olmaktan çıkmış. Bu sorun artık Türkiye sorunu, Türk sorunu olmuş durumda. Bu tecrit kalkmalıdır. Türkiye’nin varlığı yokluğu bu tecride bağlı” dedi.
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle tutsak bulunduğu Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde 8 Kasım 2018 tarihinde açlık grevine başlayan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven, tahliye edildikten sonra eyleme evinde devam ediyor. Leyla’nın eylemi 113’üncü gününe girerken, aynı taleple cezaevlerinde 300’ün üzerinde tutsağın başlattığı açlık grevi de sürüyor. Açlık grevlerine destekler de sürerken, Barış Anneleri İstanbul Meclisi üyeleri, daha fazla ses çıkarılması çağrısı yaptı. 
 
‘Bu sorun Türkiye sorunudur’
 
Kürtlerin “önder” olarak kabul ettiği Abdullah Öcalan’ın özgür olması gerektiğini ifade eden Perihan Akbulut, “Sayın Öcalan’ın özgürlüğü sağlanmadan Türkiye’deki sorunlar bitmez. Ekonomik krizden söz ediyorlar, mermi fiyatlarından söz ediyorlar bütün bunlar Türkiye’nin de huzurlu bir şekilde yaşamadığını gösteriyor. Türk halkı da bizimle birlikte eziliyor. Bu sorun artık Kürt sorunu olmaktan çıkmış. Bu sorun artık Türkiye sorunu, Türk sorunu olmuş durumda. Cumhurbaşkanı o kurşunları alarak Türk halkının, emekçi halkın emeğini gasp ediyor. Kürt halkı olarak barışı, insanlığı savunuyoruz. Barış olduğu takdirde ülkede huzur olur. Biz kimsenin çocuklarının ölmesini istemiyoruz. Bu tecrit kalkmalıdır. Türkiye’nin varlığı yokluğu bu tecride bağlı” dedi.
 
‘Sayın Öcalan hepsinin politikalarını deşifre ediyor’ 
 
Barış Annesi Behiye Duman da, Ortadoğu’nun, Türkiye’nin ve tüm dünyanın Abdullah Öcalan’a ihtiyacı olduğunu söyledi. Behice, “Ortadoğu’daki bu çıkmazı ve sorunları ancak Sayın Öcalan çözebilir. Bu tecrit neden Sayın Öcalan üzerinde var? Ortadoğu karışık, paylaşım savaşları veriliyor. Sayın Öcalan bunu görüyor. Hepsinin oyunlarını ve amaçlarını deşifre edeceği için bu tecridi uyguluyorlar. Bir çözüm geliştirmesini istemiyorlar. Çünkü Sayın Öcalan’ın çözümü, açık ve uygulanabilirdir, halkların çıkarını esas alır. Devletler bunu görüyor” ifadelerini kullandı.  
 
Tecrit kalkarsa AKP-MHP koalisyonunun hedefleri ve planlarının da boşa çıkacağını kaydeden Behiye, “Türk basını bugün uygulanan tecridi ve açlık grevlerini haber yapmıyor. Bu tecrit kalktığında Türkiye’ye huzur gelecek. Barış gelecek. Bu savaş duracak. Faşist koalisyonda bunları görüyor. O yüzden ellerinden geldikçe Kürtlerin iradesini ezmeye çalışıyor. Tecrit Kürtlerin yok olması demektir. Eğer Kürtler birlik olursa inanıyorum ki bu tecridi kaldıracaktır” diye belirtti.  
 
‘Tecrit kaldırılıncaya kadar mücadele etmeliyiz’
 
Leyla Güven’in yanında olduklarını vurgulayan Saime Tonguç ise, cezaevlerindeki tutsakların da dışarıdakilerin daha fazla ses çıkarmasını istediklerini aktardı. Saime, “Bugün cezaevlerindekilerin gözü dışarda bizlere bakıyor. Eğer biz onlara destek olmazsak, yanlarında olmazsak, anneler ve kadınlar özellikle ayağa kalkmazsak kaybedeceğiz. Onlar cezaevinde, imkanları sınırlı, ellerinden sadece açlık grevine girmek geliyor. Eğer biz dün ayağa kalkmış olsaydık bugün arkadaşlarımız açlık grevinde olmazdı. Bu eksiklik dışarıda yaşayan arkadaşlarımızındır, bizimdir. Yediden yetmişe bizim suçumuz. Bu insanlar bizim yüzümüzden açlık grevindeler. O yüzden bugün onların yanında olmalıyız. Tecrit kaldırılıncaya kadar mücadele etmeliyiz” dedi.