19 aylık Arin cezaevinde nefessiz yetkililer sessiz!

  • 09:08 28 Şubat 2019
  • Güncel
Dilan Babat
 
ANKARA - Esma Yılmaz’ın Arin’in sağlık sorunlarından dolayı başvurduğu denetimli serbestlik başvurusu 3’üncü kez ret reddedildi. Arin’in durumunun yeniden kötüleştiği ve nefes almakta zorluk yaşadığı belirtilirken, dosyayı AYM’ye taşıyan Avukat Güler Kılıç, “Açık kanun hükmü görmezden geliniyor” dedi. 
 
Urfa 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde annesi Esma Yılmaz ile birlikte tutsak bulunan 19 aylık astım hastası Arin’in kilo kaybı devam ederken, oluşan morlukların yanı sıra gözlerinde kayma da yaşanıyor. Urfa Cezaevi’nden hastaneye gidişleri zor olduğu için anne Esma Yılmaz, Mardin E Tipi Cezaevi’ne sevk talebinde bulunmuş, aylar sonra verilen yanıtla Esma ve Arin, Mardin Cezaevi’ne gönderilmişti. 
 
Baba Mihdi Yılmaz ile birlikte iki kez Mardin Cezaevi’nden hastaneye götürülen Arin’in durumunda bir değişme yaşanmazken, Urfa Cezaevi’nde yaşadığı sağlık sorunları Mardin Cezaevi’nde de nükseden Arin’in durumunun yeniden kötüleştiği öğrenildi. Mihdi, Arin’in son sağlık durumu ile ilgili bilgi verirken, avukatları Güler Kılıç Polat ise Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) taşınan dosyaya ilişkin konuştu. 
 
‘Nefes almada zorluklar başladı’
 
Arin’in iki kez cezaevinden dışarıya çıkarıldığını ancak evde duramadığını ve sürekli annesini istediğini belirten Mihdi, “Arin 15 gün içerisinde yeniden kilo kaybı yaşarken, gözlerinde kaymalar ve nefes almakta zorluklar yaşamaya devam ediyor. Mardin Cezaevi’nde rutubet çok yüksek olduğu için nefes almada zorluklar başladı. Zaten cezaevinden çok işkence yeri gibi. Sağlam bir insan bile içeri girer girmez hasta olur. Yetkilere bir şey sorduğumuz zaman bizleri muhatap dahi almıyorlar. Arin’i aldığımız zaman yanımızda durmuyor.  Annesini sürekli istiyor artık baktık olmuyor annesine götürmek zorunda kaldık” dedi.
 
Arin’in sağlık durumundan kaynaklı 3’üncü kez “denetimli serbestlik” başvurusunda bulunan Esma’nın başvurusunun yine reddedilmesinin ardından avukatı Güler Kılıç Polat, dosyayı AYM’ye taşıdı. Güler, açık kanun hükmünün uygulanmadığını belirtti. 
 
‘AYM kararını bekliyoruz’
 
Güler, dosyaya ilişkin şu bilgileri paylaştı: “Esma bir yıldır hükümlü. Kadın hükümlülerde 6 yaşından küçük çocuğu varsa koşulu salıverilmesi kararı verilir. Esma Yılmaz, birçok kez ‘denetimli serbestlik’ başvurusunda bulundu. Ama her defasında ret edildi. En son ret gerekçesi ise Mardin’de ‘taraflı koğuşta’ olması gösterildi. Esma Yılmaz, Mardin Cezaevi’ne sevk edildiği için talebimizin Mardin’e yapılması gerektiğini söylediler. Mardin’de tekrar başvurduğu zaman da gözetim raporu gelmediği için itirazı kabul edilmedi. En son yeniden başvurusu ret edilince AYM’ye başvurumuzu yaptık. AYM’deki sonucu bekliyoruz.”
 
‘Olumlu bir sonuç bekliyoruz’
 
Esma’nın “örgüte yardım ve yataklık” suçundan berat ettiğini aktaran Güler, müvekkilinin “örgüt propagandası yapmak” suçundan cezaevinde olduğunu anımsattı. Esma’nın Urfa’da başvurduğu denetimli serbestlik başvurularını Mardin Cezaevi’ne de gönderdiklerini kaydeden Güler, “Mardin Cezaevi Müdürü gönderdiğimiz dosyayı ‘yardım ve yataklık’ olarak okumuş. AYM’ye gönderdik dosyamızı olumlu bir sonuç çıkacağını düşünüyoruz. Dosyayı tedbiren istedik. Bunun için dosyamız ivedilikle görüşülecek. Kanun maddesi açık olduğu için başvurumuzun olumlu karşılanmasını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.