8 Mart şiarı: Kadınlar Özgürlük için Direnişte, Kadınlar Grevde

  • 10:07 28 Şubat 2019
  • Güncel
Beritan Canözer
 
DİYARBAKIR - Baskı ve direnişin beraber devam ettiği bu süreçte direnişlerini daha çok yükselterek baskıyı bastıracaklarını kaydeden DAKP üyesi Bahar Karakaş Uluğ, 8 Mart’ta “Kadınlar Özgürlük için Direnişte, Kadınlar Grevde” şiarıyla alanlarda olacaklarını vurguladı. 
 
Dicle Amed Kadın Platformu (DAKP), 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde alanlarda olacak.  Tecridin kaldırılması talebiyle Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven şahsında başlayan açlık grevlerini ve ekonomik krizi gündeme alan kadınlar, her yerde açlık grevlerine ve tecride dikkat çekecekler. DAKP aktivisti Bahar Karakaş Uluğ, “Kadınlar Özgürlük için Direnişte, Kadınlar Grevde” şiarıyla yapacakları eylem ve etkinliklere ilişkin konuştu. 
 
‘Kadınlara baskı dayatılıyor’
 
Açlık grevinde olan özellikle kadınlar olmak üzere tüm tutsakları selamlayan Bahar, “Ortadoğulu Kürt kadınlar olarak kimliğimiz ve cinsiyetimizden kaynaklı yaşadığımız ayrımcılığın farkına vardığımızdan beri hiçbir günümüz kolay geçmemektedir” diyerek sistem tarafından baskının bu coğrafyanın kaderi olarak kadınlara dayatıldığını belirtti. Bu baskı çerçevesinde ortaya çıkan insan hakları ihlallerine de en çok kadınların maruz kaldığını kaydeden Bahar, sistemin yasalarını kadınların bedeni ve emeği üzerinden şekillendirdiğine dikkat çekti. Bahar, “Kamusal alanlarımızı, zaman ve mekan boyutuyla nasıl kullanacağımız yine erk zihniyetin insafına bırakılmaya çalışılmaktadır. 8 Mart gibi tüm dünya ülkelerinde simgesel öneme sahip bir güne giderken Kürt kadınları olarak nasıl bir baskı altında olduğumuzu belirtmek gerektiğine inanıyorum” diye konuştu.
 
‘Direnişte olacağız’
 
Sistemli devlet yapısının ilk olarak kadın üzerinden kendine şekil vermeye çalıştığını söyleyen Bahar, “5 bin yıl önce kadınların bulundukları tapınakları ele geçirip ekonomik anlamda kendilerine alan açmaya çalışan erkek devlet zihniyeti kendini kadın bedeni ve kadının kutsal emeği üzerinden inşa etmiştir. Bu sistemin hala değişmeden geldiğini gerek evlerimizde gerekse kamusal alanlarda görmekteyiz. Bu durumda biz kadınlara ne düşüyor sorusunun cevabını vermek gerekirse şöyle diyebiliriz ki; baskı olduğu kadar direniş de olacaktır ve biz her zaman direnişte olacağız” diye ifade etti. 
 
‘Zulüm değildir bizim kaderimiz’
 
8 Mart planlamalarına ilişkin yol haritalarını ve yapacakları çalışmaları anlatan Bahar, öncelikle Leyla’nın başlattığı direnişi tüm alanlarda görünür yapmak için bir çalışma ağı oluşturacaklarını söyledi. 8 Mart’ta en büyük hedeflerinin bu olduğunu dile getiren Bahar, “9 günlük bir eylem planımız olacak. Yerel seçim çalışmalarının da içinde yer aldığı ve tüm Amed coğrafyasını eylem alanına çevireceğimiz bir 8 Mart olacak. Sistemin bize ‘bugün bu eylemi yapabilirsiniz bunu yapamazsınız ya da burada görünür olabilir burada olamazsınız’ gibi dayatmalarına müsaade etmeden çalışmalarımızı tüm Amed’e yayacağız. Her günümüz dolu dolu geçecek. Direniş ile başladığımız bu yılın ortak mesajı da ‘Kadınlar Özgürlük için Direnişte, Kadınlar Grevde’ olarak belirlendi. Çünkü biz bunun çok iyi farkındayız eğer direniş varsa isyan varsa zulüm değildir bizim kaderimiz” diyerek tüm kadınları 8 Mart çalışmalarında yer almaya ve direnişi yükseltmeye çağırdı.
 
DAKP’ın 8 Mart planlaması şu şekilde: 
 
1 Mart
 
* Kadın Semt Pazarı’nda 8 Mart mitingine çağrı yapılarak, 8 Mart startının verilmesi (12.30)
 
* Semt pazarından başlayarak, DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in evine kadar bildiri dağıtımı. Ardından Leyla’nın ziyaret edilmesi (13.30)
 
2 Mart
 
* Cumartesi Anneleri ziyaret (12.00)
* 8 Mart miting bildirileri ve dünya kadınları ile aynı anda kadın grevi çağrısı kurdeleleri dağıtılması
 
3 Mart
 
* Bisiklet turu (11.00)
 
* “Savaş, kadın, güvenlik” konu başlığı ile panel yapılması (14.00)
 
4 Mart
 
* Resim Sergisi toplu ziyaret (15.00)
 
* Eğitim-Sen Tiyatro Grubunun tiyatro gösterimi  (19.00)
 
5 Mart
 
* Tutsak kadınlara kart gönderimi (11.00)
* İşçi kadınların atölyeleri ziyaret edilmesi (12.30)
 
6 Mart
 
* 8 Mart mitingine çağrı bildirileri dağıtılarak, dünya kadınları ile aynı anda kadın grevi çağrısı kurdeleleri dağıtılacak 
 
7 Mart
 
* Milletvekilleri eşliğinde Ofis, Sur, Bağlar ve Diclekent’te miting için bildiri dağıtımı (14.00)
 
* Yeniköy Mezarlığı ziyaret (16.00)
 
8 Mart
 
* Sanat sokağında bir araya gelerek Miting alanına erbaneli yürüyüş (11.00)
 
* İstasyon Meydanı’nda miting (12.00)