TJA 8 Mart programını açıkladı: Yaşamak ve yaşatmak için direnişteyiz

  • 14:18 28 Şubat 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - 8 Mart programını açıklayan TJA, bir hafta sürecek olan eylemlere katılım çağrısında bulunarak, "Biz kadınlar yalnızca kendi esaretimiz için değil, toplumsal esaretin ve faşizmin yıkılması için de direnişin ta kendisi olduk. Her türlü zorbalığa karşı nerede olursak olalım dışarıda içeride; sesimizi yükselterek Yüksek Dağ'da Irmak olup Güven ile Güneş'in özgürlüğüne erişeceğiz" dedi. 
 
Tevgera Jinên Azad (TJA), 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yapacağı etkinlik programını düzenlediği basın toplantısı ile kamuoyuna açıkladı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır il binasında gerçekleştirilen toplantıya HDP Milletvekili Dersim Dağ, Semra Güzel, HDP Diyarbakır  il ve ilçe belediye eşbaşkan adayları ile çok sayıda kadın katıldı. Basın açıklamasını kadınlar adına Milletvekili Dersim Dağ okudu.
 
'Kadınlar özgürlük için direnişte, kadınlar grevde'
 
8 Mart'ı "Kadınlar özgürlük için direnişte, kadınlar grevde" şiarıyla karşılayacaklarını belirten Dersim, "Direnişlerini miras aldığımız, kadın mücadele tarihinin öncülerinden Claralar'ın, Rosalar'ın, Saralar'ın, Seveleri'in Nudem'lerin ve daha nigce kadın yoldaşların ardılları olarak bu yıl 'Kadınlar özgürlük için direnişte, kadınlar grevde' şiarıyla 8 Mart Dünya Kadın Günü'nü karşılıyoruz. Dünya genelinde faşist iktidarların kadınlara dayattığı her türlü baskı, sömürü ve tecride karşı kadın grevlerinin örgütlenerek devam ettiği bu süreçte biz Kürdistanlı kadınlar olarak, bütün bu faşizan saldırılar karşısında mutlaka kazanma kararlılığıyla mücadelemizi sürdürmeye devam ediyoruz" dedi.
 
'İçeride dışarıda mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz'
 
Ortadoğu'da hegomonik güçlerin ve onların uzantılarının her geçen gün 3'üncü Dünya Savaşı'nı derinleştirdiğini belirten Dersim, buna karşı ise bugün Rojava'da kadın öncülüğünde özgür yaşam mücadelesinin yükseldiğini ifade etti. İktidarların yok etme ve işgal politikalarına karşı kadınların muazzam irade ve kararlılık gösterdiğini vurgulayan Dersim, "Bugün de 17 yıldır iktidarda olan faşist AKP hükümetinin ve milliyetçi faşist ortağı MHP'nin baskı sömürü ve şiddet politikalarına karşı asla susmadık. Her nerede olursak olalım; içeride dışarıda direnişimizi daha da güçlendirerek sürdürmeye devam ettik. Tarihsel mirasımızdan aldığımız güçle, duruşumuzla, tüm bu faşist ve tekçi politikalar karşısında; erkek egemen sistemin cinsiyetçi, tahakkümcü ve gaspçı zihniyetine karşı, örgütlü direnişimizle direnmeye devam ediyoruz" diye konuştu.
 
'Kadınlar toplumu dayatılan tecridi yıkıyor'
 
Siyasi ve askeri operasyonlarla halkın esaret ve tecrit  altına alındığını belirten Dersim, bu tecridin ise PKK Lideri Abdullah Öcalan'a dayatılan mutlak tecrit ile derinleştirilmeye çalışıldığını söyledi. Saldırılara karşı Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in süresiz-dönüşümsüz açlık grevi başlattığını anımsatan Dersim, bu direnişin ise 113'üncü gününe ulaştığını dile getirdi. Dersim, sürdürülen açlık grevlerine ilişkin şu bilgileri paylaştı: " Bugün Leyla Güven açlık grevinin 113'üncü gününde, Sebahat Tuncel ve Selma Irmak 46'ıncı gününde; gazeteci Kibriye Evren 75'inci günündedir. Cezaevlerinde rehin tutulan, yıllarca kadın özğürlük mücadelesi yürüten 52 kadın tutsak, siyasetçi ve aktivist bedenlerini açlığa yatırarak toplumsal özgürlük için yaşamda ısrar etmektedir. Kadın öncülüğünde bir kez daha toplumu kuşatan korku ve esaret sarmalı yıkılmaktadır."
 
'Yüksek dağ'da Irmak olup,Güven ile güneşe ulaşacağız'
 
Tüm zorbalıklara karşı gerek içeride gerek ise dışarıda tüm kadınların mücadele etmeye devam edeceğini vurgulayan Dersim, "Biz kadınlar yalnızca kendi esaretimiz için değil, toplumsal esaretin ve faşizmin yıkılması için de direnişin ta kendisi olduk. Her türlü zorbalığa karşı nerede olursak olalım dışarıda içeride; sesimizi yükselterek Yüksek Dağ'da Irmak olup Güven ile Güneş'in özgürlüğüne erişeceğiz" diye konuştu.
 
Dersim ardından ise 8 Mart programı kapsamında belirlenen eylem ve etkinlikleri açıklayarak, şu çağrıda bulundu: 
 
"Yaşamak ve Yaşatmak için direnişteyiz, grevdeyiz! 
 
*Bu temelde tüm kadınları; özgürlük zılgıtlarıyla ve renkleriyle faşizme karşı bu yıl 8 Mart'ta düzenlenecek olan Amed, Wan, Batman  mitinglerinde mücadeleyi yükseltmeye;
 
*Kadın kazanımlarımızı yok etmek isteyen gaspçı kayyumlara karşı ise 7 Mart'ta Van'da 'Kadın Kayyum Raporu'nun açıklanmasına;
 
*Birçok ilde düzenleyeceğimiz, zindanlarda tutsak edilen kadın arkadaşlara kart gönderme etkinliğine;
 
*Aynı zamanda düzenleyeceğimiz şölenlerde, meşaleli yürüyüşlerde, panellerde; müzik dinletileri, resim sergileri, film gösterimleri ve fotoğraf sergilerinde buluşmaya çağırıyoruz."
 
Basın açıklaması kadınların alkışları eşliğinde attıkları "Biji 8'e Adere" ve "Jin jiyan azadi" sloganları ardından son buldu.