Zeytinköy’de yeni bir dönem için kadın muhtar adayı ve azalar

  • 09:07 1 Mart 2019
  • Siyaset
Melike Aydın
 
İZMİR - Zeytinköy’de ilk kadın muhtar adayı Güllü Karadağ, erkek siyasetinin karalama ve baskı politikasına karşı projeleri ile yeni bir köy hayal ediyor. Güllü’nün en büyük destekçileri de azalık için üye olan 5 kadın yol arkadaşı. 
 
İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı Zeytinköy Mahallesi Muhtar Adayı Güllü Karadağ, mahalle meclisi, kooperatif, kadın eğitim kültür sanat merkezi, yaşlı bakım evi ve hayvan barınağı gibi sosyal projelerle kökleşmiş erkek yönetimine meydan okuyor. Adayların birbirini karalama üzerinden yürüttüğü seçim çalışmalarını esef verici bulan Güllü, “Biz kadınlar sadece kendimizi tanıtıyoruz ve projelerimizi anlatıyoruz, herkesin iradesine saygımız var” dedi.
 
‘Amaç kadınların iradesini ortaya koymak’
 
Kozmopolit bir yapıya sahip olan Zeytinköy’de, Yörükler, 1960’lı yıllarda Erzincan’dan göç eden Kürtler, 2. Dünya Savaşı sonrası Yugoslavya’dan gelen göçmenler ve Karadeniz’in farklı yerlerinden gelen Lazlar birlikte yaşıyor. Köyde ilk defa bir kadın olarak muhtarlığa aday olan Güllü’nün yanı sıra 5 aza da kadın. “Kahvehanede oturanlar için değil evde emeği görünmeyen kadınlar, işsiz gençler ve çocuklar için çalışacağım. Gelişmiş ülkelerin hepsi kadınların pratiği, becerisi, aklı ile geliştiler. Bizler ise bu erkek zihniyetiyle hep geri kaldık. O nedenle kadınlar seçilsin istiyorum. Köyün hepsine hizmet edeceğiz. Projelerimiz çok. Hibe kredileri almayı planlıyoruz. Buranın gençleri otellerde çalışmak için köyü terk ediyorlar. Kadınların hepsi halı dokumayı biliyor. İş imkanı sağlanabilir ve sağlanırsa köyden de gitmezler” dedi.
 
‘Çocuklar için yemek ve servis hizmeti getirilecek’
 
Çocukların eğitimleri için köyden Efes’te bulunan köye gittiğini ve çok zorluk çektiklerini kaydeden Güllü, tam gün eğitim alan ilkokul çocuklarına yemek ve servis hizmeti için çalışacağını vurguladı. Güllü’nün projeleri arasında yaşlı bakım ve engelli rehabilitasyon evi, kadın eğitim, kültür sanat, sağlık ve yardımlaşma evi de var. 
 
‘Erkek adayların projesi yok’ 
 
Köyde 8 erkek adayın hiçbirinin kadınlara, çocuklara, engellilere, hayvanlara ve doğanın korunmasına yönelik projeler geliştirmediğini kaydeden aza adayı Emine Unutmazlar da, “Köyü gezerken kadınların gözleri ışıl ışıl oluyor. Özellikle kadınlar destekliyor. Çünkü kendilerini bir kadının anlayacağını biliyorlar. Özellikle ‘köy için çalışan kazansın’ diyorlar” ifadelerini kullandı. 
 
‘Baskı, karalama politikası, erkek kültürü…’
 
Kadınların daha fazla görünür olması için aza adayı olan Gönül Akbaba ise, seçimlerde yönetime gelmekten daha önemli olan şeyin kadınların iradelerini ortaya koymak ve yeni bir yol açmak olduğunu söyledi. Projeleri gördükten sonra rakiplerin Güllü’yü yalnız bırakmaları yönünde baskılarının olduğunu ifade eden Gönül, şöyle dedi: “Biz de onlara karşı Güllü’nün daha çok yanındayız. Erkekler kadınları kötüleyerek bir yere gelmeye çalışıyorlar. Biz baskı uygulamıyoruz karalama yapmıyoruz. Birkaç yerden ‘Güllü Karadağ yapamaz, o bir kadın onun görüşü başka’ dediklerini işittik. Oysa kadınlar gördükleri zaman bizden güç alacak ve cesaretlenecekler.”