İki oğlu grevde olan anne: Bir an önce talepler kabul edilsin

  • 09:09 1 Mart 2019
  • Güncel
MARDİN - Açlık grevine giren iki oğlu ve diğer yüzlerce tutsağın taleplerinin bir an önce kabul edilmesi gerektiğini dile getiren Resmiya Baybars, “Onlar kendileri için değil bizim için ölüme yatıyorlar. Herkesin onların sesine ses vermesi gerekiyor” dedi.
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle bölge ve Türkiye cezaevlerinde açlık grevi eylemine giren yüzlerce tutsağın eylemi devam ediyor. Onlarca cezaevinde her gün yayılarak devam eden eylemin bugün itibariyle tüm cezaevlerine yayılacağı duyuruldu. Çoğu tutsak kritik aşamayı aşarken, sağlık sorunlarının baş gösterdiği de gelen bilgiler arasında.  
 
Bir oğlunun 1 yıldır tek kişilik hücrede tutulduğunu ifade eden Resmiya Baybars, diğer oğluna ise 20 yıl hapis cezası verildiğini belirtti. 2 oğlunun aynı anda açlık grevine başladığını kaydeden Resmiya, tutsakların talebinin haklı olduğunu ve seslerinin yükseltmek için el ele verilmesi gerektiğini vurguladı.
 
Oğlu bir yıldır hücrede: Kimse tutsakların sesini duymuyor
 
Nusaybin Davası’ndan yargılanan oğlu Abdulkadir’in bir yıldır Osmaniye Cezaevi’nde tek kişilik hücrede tutulduğunu belirten Resmiya, bir aydır açlık grevinde olan oğlunun 7 kilo kaybettiğini ifade etti. Resmiya, “Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek amacıyla bir aydır açlık grevinde. Bu tecridin bir an önce kalkması gerekiyor. Biz çocuklarımızın tabutlarla evlerine dönmelerini istemiyoruz. Kimse onlara ses vermiyor. Orada tutukluların şu anda neler yaşadıklarını, başlarına ne geldiğini bile bilmiyoruz. Bir aydır oğlum açlık grevinde en son beni aradığında ‘7 kilo verdim belki konuşamam. Belki bu son konuşmamız olabilir’ dedi. Kimse tutsakların sesini duymuyor. Benim oğlum bir yıldır tek başına bir hücrede tutuluyor. Bir yıldır kimseyle konuşmadan tek başına yaşıyor. Duruşmaya getirilirken bile ayrı getiriliyor. Osmaniye Cezaevi’nde de tutsaklara yapmadık eziyet bırakmıyorlar” diye konuştu.
 
‘Bu baskı ve zulüm son bulsun’
 
20 yıl ceza alan bir diğer oğlu Abdulrahim’in de bir ayı aşkın süredir açlık grevinde olduğunu ve son telefon görüşmesinde oğlunun konuşamadığını dile getiren Resmiya, şöyle dedi: “Oğlum Silivri Cezaevi’nde, ona da 20 yıl ceza verdiler. Beni aradığında benle konuşamıyor bile. ‘Bu tecrit kalkmadan sonu ölüm bile olsa biz grevden vazgeçmeyeceğiz’ diyorlar. Bu zulmün bir an önce son bulması gerekiyor. Bir saat bile herkes için çok önemli artık. Bu baskılar bir an önce son bulsun. İnsanlar halkının evlatlarına sahip çıksın. Onlar kendileri için değil hepimiz için bu greve başladılar. Bu zulmün ve baskının bir an önce son bulmasını istiyoruz.”