Ankara Kadın Meclisi “Öldürülmediğimiz şehirler istiyoruz” şiarıyla alanda olacak

  • 09:12 1 Mart 2019
  • Güncel
Dilan Babat 
 
ANKARA - Ankara Kadın Meclisi, “Öldürülmediğimiz şehirler istiyoruz” şiarıyla 8 Mart’a alanlarda olmaya hazırlanıyor. 8 Mart’a kadar bir dizi etkinlikle seslerini duyuracaklarını kaydeden Rüya İnanır, “Öldürülmediğimiz, yönetebildiğimiz, özgürce kararlar alabildiğimiz günler için kadınları mücadeleye çağırıyoruz” dedi.   
 
Yaklaşan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla kadınların programları netleşmeye başladı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da kadınlar, 8 Mart’ta sokaklarda ve kamusal alanda kendilerini görmezden gelen eril sisteme “Bizler varız ve buradayız” diye haykıracak. 8 Mart’a alanlarda olacak kadın örgütlerinden biri de Ankara Kadın Meclisi. Ankaralı kadınlar bu yıl, “Öldürülmediğimiz şehirler istiyoruz” şiarıyla alanda olacak ve kadın cinayetlerine, şiddetine karşı ses çıkaracak. 
 
‘Öldürülmediğimiz şehirler istiyoruz’
 
Ankara Kadın Meclisi üyesi Rüya İnanır, “Öldürülmediğimiz şehirler istiyoruz” şiarının anlamını şu sözlerle dile getirdi: “Öldürülmediğimiz şehirler derken, kadın cinayetlerine ve siyasette kadınların azlığına, kadınların siyasette düşük oranda görülmesine dikkat çekiyoruz. 2018 yılında 400 kadın katledildi. Ocak ayında da 43 kadının katledildiğini öğrendik. Buna vurgu yapmak istiyoruz. Hem kadın cinayetlerine hem de siyasete kadının ne kadar az temsil edildiğine vurgu yaparak alanlarda olacağız.”
 
‘Meydanlar bizim için çok önemli’
 
25 Kasım ve 8 Mart’ın kadınların taleplerini dile getirmesi açısından önemli mücadele alanları olduğunu vurgulayan Rüya, “Bunun haricinde de kadınlar en fazla meydanlarda sözlerini dile getirebildiği için bizler için çok önemli.  Kadın cinayetleri ve seçimi ele aldığımız zaman kadınlar açısından 8 Mart’tan sonra olumlu bir hava esiyor. Medyada ve meydanlarda kadınlar olduğu zaman cinayetlerde azalış olduğunu görüyoruz. Böyle dönemlerde tepkilerimiz ve öfkelerimizden kaynaklı kimi siyasi partiler kadınlar açısından olumlu söylemlerde bulunabiliyor” diye konuştu.  
 
‘Toplum değişiyor, kadınlar değişiyor’
 
Siyasi iradelerin söylemlerinin kadın cinayetleri üzerindeki etkisine vurgu yapan Rüya, “Toplum değişiyor, kadınlar değişiyor” diyerek siyasi otoriteye bir gönderme yaptıklarını söyledi. Rüya, “Toplumsal cinsiyet rolleri anlamında kadınlardan beklentiler değişiyor diyoruz ama siyasi iradenin kendini bu anlamda değiştirmediğini görüyoruz. İstanbul Sözleşmesi'ne,  6284 sayılı kanuna vurgu yapıyoruz. Bu sözleşmeler etkin bir şekilde uygulansın. Kadın cinayetlerinde artışlara bakarsak korunmadıklarını görüyoruz. Kadınlar bu anlamda meydanlarda ses çıkarırlarsa o zaman taleplerimizi siyasi bir gündem haline getirebileceğiz. Bu şekilde kadınların korunmasını sağlayabileceğimizi ve cinayetleri durdurabileceğimizi söyleyebiliriz” ifadelerini kullandı.
 
‘Özgürce kararlar alabildiğimiz günler için mücadeleye’
 
Kadınları, 8 Mart’ta saat 18.30’da Sakarya Caddesi’nde bulunan heykelin önünde buluşmaya çağıran Rüya, “Bunun öncesinde 8 Mart’a kadar birçok çalışmamız olacak.  Bunlardan birincisi 2 Mart Cumartesi günü saat 14.30’da Seymenler Park’ında, Kuğulu Park’ta bildiri dağıtımımız olacak. 3 Mart Pazar günü Bahçelievler Mili Kütüphane önünde bildiri dağıtımız olacak.   Öldürülmediğimiz, yönetebildiğimiz, özgürce kararlar alabildiğimiz günler için kadınları mücadeleye çağırıyoruz” diye ekledi.