İstanbul'da kadınlar Bakırköy Özgürlük Meydanı’na akacak

  • 09:15 1 Mart 2019
  • Güncel
İSTANBUL- İstanbul'da kadınlar, “Özgürlüğümüz için direnişte; krize, savaşa, şiddete karşı alanlardayız” sloganıyla Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda bir araya gelecek. Mitinge katılım çağrısında bulunan HDP'li Züleyha Gülüm, "Tecrit kalksın, barış gelsin; buradayız, sokakları da meydanları da terk etmiyoruz’ demek için tüm kadınlar mitinge" dedi. 
 
İstanbul 8 Mart Kadın Platformu öncülüğünde kadınlar, “Özgürlüğümüz için direnişte; krize, savaşa, şiddete karşı alanlardayız!” sloganıyla Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda olacak. 3 Mart Pazar günü gerçekleştirilecek 8 Mart mitingi için hummalı bir hazırlık içerisinde olan kadınlar, tüm baskı ve kadın düşmanı yasalara karşı taleplerini alanlarda haykıracak. Bütün kadın örgütlerinin fikir alışverişinde bulunduğu hazırlıkların son aşamasına gelinirken, kent genelindeki kadınlara da çağrılar yapılıyor.
 
Tecrit ve açlık grevlerine dikkat çekilecek
 
Semt semt bildiri dağıtımı yapan kadınlar, aynı zamanda Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle başlattığı ve tüm cezaevlerine yayılan açlık grevlerine dikkat çekerek, direnişi selamlamaya da hazırlanıyor. Öte yandan İstanbul dışında Kocaeli, Edirne ve Tekirdağlı kadınlar da, 8 Mart'ı çeşitli etkinliklerle kutlayacak. 
 
17’nci Feminist Gece Yürüyüşü 
 
Kadınlar, miting dışında 8 Mart Cuma akşamı saat 19.30’da da Taksim Fransız Kültür Merkezi önünde toplanarak 17’nci Feminist Gece Yürüyüşü’nde bir araya gelecek. “Bu bir feminist isyandır” sloganıyla Tünel'e kadar yürüyecek olan kadınlar, yapacakları açıklamanın ardından Ritim Kolektif’in ezgileriyle gece eğlencesine devam edecek.  
 
‘Kazanımlarımızı kaybetmeyeceğimizi göstereceğiz’ 
 
HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, kadınların 8 Mart’ı hangi talepler etrafında kutlayacağını anlattı. Kadınların boyun eğmemesinden kaynaklı mücadelelerinin hedef alındığını belirten Züleyha, "Kayyımlarla eşbaşkanlık ve eşit temsil uygulamalarımız, kadın kurumlarımız hedef alınmış durumda. Ancak tüm baskılara rağmen kadınlar olarak kazanımlarımızı kaybetmeyeceğimizi, AKP’nin yaratmak istediği makbul kadınlar olmayacağımızı söyleyerek mücadelemizi sürdürmeye kararlıyız. Kadınlar olarak hayatın da her alanında, sözümüzle, eylemimizle olmaya devam ediyoruz. Kadınların birlikteliğinden, dayanışmasından aldığımız güçle 8 Mart’a hazırlanıyoruz” dedi. 
 
‘Tecrit kalksın barış hemen şimdi’ 
 
Leyla Güven'in ve cezaevlerindeki açlık grevlerinin sürdüğünü hatırlatan Züleyha, özelde kadınların ülke barışı ve demokrasi kanallarının açılması için açlık grevinde olduğunu kaydetti. Savaş ve militarist politikalar devam ettiği sürece kadınların yaşam alanlarının daraldığını dile getiren Züleyha, “Sokakta, evlerde erkek şiddeti artarken erkek devlet şiddeti de artıyor. Özellikle Kürt kadın özgürlük mücadelesinde yer alan kadınlara yönelik baskı ve tutuklamalar yaygınlaşmış durumda. Son süreçte polisin bir kadın arkadaşa cinsel saldırısının iktidar tarafından açıkça savunulması da erkek devlet şiddetinin göstergesi. Silaha yatırım diğer etkenlerle birlikte en çok da kadın yoksulluğunu artırırken, yaşlı, çocuk, hasta bakımı daha çok üzerimize yükleniyor.  Barış bu ülkede kadınların da acil talebi. Bu nedenle ‘tecrit kalksın barış hemen şimdi’ 8 Mart taleplerimizden biri olacak” dedi.
  
‘Kadınlar talepleri ile 8 Mart’ta alanlarda olacak’ 
 
Züleyha, kadınların bu seneki 8 Mart’ı hangi talepler etrafında karşılayacaklarına ilişkin ise şunları söyledi: “Çocukların cinsel istismarı, faillerin affedilmesi yasasına, nafakanın kaldırılması ya da azaltılmasına,6284 sayılı yasanın uygulanmaması ya da etkili şekilde uygulanmaması yönünde atılacak adımlara izin vermeyeceğimizi bir kez daha görmek istemeyenlere duyuracağız. Kazanımlarımızdan vazgeçmeyeceğiz. Ailenin korunması adı altında boşanmayı engelleyerek biz kadınları şiddete mahkum etmenize izin vermeyeceğiz. Kayyımlarla yok etmeye çalıştığınız kadın kazanımlarımızı kayyımları süpürerek yeniden hayata geçireceğiz. Erkek adalet değil gerçek adalet istemeye devam edeceğiz. Bedenimiz, kimliğimiz, emeğimiz üzerinde erkek devlete söz hakkı tanımıyoruz. Mücadelemiz yaşamın her alanında evde, işte, sokakta, mecliste sürecek.”
 
Mitinge katılım çağrısı
 
3 Mart’ta Bakırköy Özgürlük Meydanı’na da çağrı yapan Züleyha, “Elbette ki 8 Mart’ta giderken de önceki hafta boyunca bir dizi etkinlikler yapıldı ve yapılacak. Biz kadınların mücadelesi elbette ki belirli günlerle sınırlı değil. Her an farklı özgün biçimlerde mücadelemiz sürüyor. Özellikle Ocak ayında toplaştığımız Kadınlar Birlikte Güçlü zemini, ortaklaşmayı ve bir arada daha organize hareket etmeyi sağlamak açısından çok önemli. Kadın özgürlük mücadelesi ile feminist mücadeleyi bir adım daha öteye taşımak açısından 8 Mart önemli tarihlerimizden. Kadın dayanışmasının gücünü göstermek için, ‘savaşsız, şiddetsiz bir dünya istiyoruz, tecrit kalksın barış gelsin, buradayız, sokakları da meydanları da terk etmiyoruz’  demek için tüm kadınları 3 Mart’taki kadın mitingine davet ediyorum” diye ekledi.