Karanlığa hapsolmuş Baxoz'da insanlık nüveleri atılıyor

  • 10:44 1 Mart 2019
  • Güncel
Ruhenda Amed
 
DÊRAZOR - QSD güçleri tarafından Baxoz'da kurtarılan siviller ve DAİŞ'li kadınlar ile birebir ilgilenen Cizre Fırtınası Sözcüsü Lîlwa Ebdullah'ın bu hareketi karanlığa hapsolmuş topraklarda insanlık nüvelerinin yeşerebileceğine olan umutları yükseltiyor.  
 
Demokratik Suriye Güçleri (QSD)'nin DAİŞ'i Suriye topraklarında bitirme operasyonu olan Cizre Fırtınası Hamlesi'nde adım adım sona yaklaşılıyor. Tüm dünyanın gözü hamlenin bitirileceği ve DAİŞ'in sonunun getirildiği açıklamasının geleceği günde. Dünya basını da hamleyi yerinde anı anına takip ediyor.  Hergün DAİŞ'in elindeki binlerce sivil Yukarı Baxoz köyünden kurtarılarak güvenli alanlara getiriliyor. Dünde aralarında 2014'deki Şengal'de fermanında kaçırılan 15 yaşındaki Celil Xelil'in de olduğu yaklaşık 600 kişi QSD güçleri tarafından güvenli alana getirildi. Yine çok sayıda DAİŞ üyesi aileleri ile birlikte teslim oldu. Teslim olan DAİŞ'liler arasında Kazakistan, Rusya, Irak ve Türkiye'den gelenler yer aldı.   
 
QSD Sözcüsü birebir ilgileniyor
 
DAİŞ'in karanlığından aydınlığa doğru yürüyen sivillerin her türlü ihtiyacı QSD güçleri tarafından karşılanıyor. Açlık ile sınanan sivillerin güvenli alana geldiklerinde ilk istedikleri ise su ve yemek oluyor. DAİŞ'in sivillere barbar yaklaşımına karşın QSD savaşçılarının insani yaklaşımları ise hamlede en çok dikkat çeken ayrıntı oldu. Cizre Fırtınası Sözcüsü Lîlwa Ebdullah da birebir siviller ve DAİŞ'lilerin güvenli alana getirilmesi ile ilgileniyor. Lîlwa, dün güvenli alana getirilen DAİŞ'li kadınlar ve çocukları ile kendisi ilgilendi.  
 
DAİŞ'lilere insanlık dersi
 
Lîlwa, kamyonlar ile güvenli alana getirilen kadın, çocuk ve bebekleri elleri ile kamyonlardan indiriyor ve yaralı kadınlar ile ilgileniyor. Lîlwa'nın çocukları ile bebekleri kucaklaması ve ellerinden tutarak gidecekleri yere götürmesi ise dikkatlerden kaçmıyor. Yine yaralı olan bir DAİŞ üyesini elinden tutarak arabaya bindirilmesine yardımcı olan Lîlwa'nın bu hareketi ise DAİŞ'lilerin yüzüne insanlığı vuruyor. İnsanlığın korkulu rüyası olan DAİŞ'lilerin yıllardır Suriye topraklarında yaptığı barbarlıklar hafızalardaki tazeliğini korurken, kadınlar öncülüğünde yenilmeleri ise onlara en büyük darbe oluyor.