Kadınlar Van’da yapılacak 8 Mart etkinlik programını açıkladı

  • 13:27 1 Mart 2019
  • Güncel
VAN - TJA ve HDP Van Kadın Meclisi, bir haftaya yayılacak ve 8 Mart günü yapılacak mitingle sonlandırılacak etkinlik programını açıkladı. 
 
Tevgera Jinên Azad (TJA) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Kadın Meclisi, kentte 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir hafta sürecek olan eylem ve etkinlik programını düzenledikleri basın toplantısıyla kamuoyuna duyurdu. HDP Van İl binasında yapılan toplantıya, HDP Van İl Eşbaşkanı Yadişen Karabulak ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Van İl Eşbaşkanı Aynur Tarhan, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) divan üyesi Mukaddes Karakoç, TJA Van bileşenleri ile çok sayıda kadın katıldı.
 
Toplantının yapıldığı salona süresiz-dönüşümsüz açlık grevinin 114’üncü gününde olan DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in fotoğrafının olduğu "Leyla Güven'in talebi talebimizdir" yazılı pankart asıldı. 
 
'Direnişimizi büyüteceğiz'
 
Tertip komitesi adına açıklamayı yapan DBP Van İl yöneticisi Berken Kızılkaraboğa, "8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü bütün bu faşizan saldırılar karşısında kadınların direniş ruhu ile örgütlenme direnme ve kazanma kararlılığı ile karşılıyoruz. Tarihi ve bir o kadar da zorlu bir sürecin içinden geçiyoruz. Kadınlar olarak özgürlüğümüzü kazanacağımız ve bütün dünya kadınları ile birlikte özgürleşeceğimiz bir anı yaşadığımız bilinmelidir. Kadınlar olarak erkek egemen zihniyetin bize dayattığı faşizmin yasal sınırlarını, ablukaları aşarak her yerde meşruluğumuzu esas alarak direnişimizi büyüteceğiz" sözlerini kullandı. 
 
'Yüksek dağdan Güven'e güneşin özgürlüğüne'
 
Berken devamında, “Leyla’nın direnişiyle bir aradayız. Kadınlar olarak her kazandığımıza büyük bedeller ödeyerek ulaşıyoruz. Direnmeyi büyüterek, bizi sindirmeye çalışan faşist zihniyetin karşısına dikilerek yaşamak ve yaşatmak için grevdeyiz diye haykırıyoruz. Her türlü zorbalığa karşı sesimizi yükselterek ‘Yüksek dağda Irmak olup Güven ile Güneşin özgürlüğüne erişeceğiz’” diye konuştu. 
 
'Zılgıtlarımızla alanlarda olacağız'
 
“Kadınlar özgürlük için direnişte, kadınlar grevde” şiarıyla 8 Mart’ta alanlarda olacaklarını söyleyen Berken, “’Yeryüzü işgal yeri değil, hepimizin barınma yeridir’ diyerek cinsiyetçi ayrımcı ve tahakkümcü sistemin tek sesliliğine karşı dilimizle, sesimizle, zılgıtlarımızla alanlarda olacağız” dedi. 
 
Berken, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Van ve ilçelerinde yapılacak etkinlikleri şu şekilde sıraladı: 
 
2 Mart
 
* Erciş’te saat 13.00’te kadın buluşması, 
 
* Gevaş’ta saat 11.00’de kadın buluşması, 
 
3 Mart
 
*Başkale’de saat 13.00’te kadın buluşması,
 
* Çaldıran’da saat 14.00’te kadın buluşması, 
 
4 Mart
 
* Gürpınar’da saat 12.00’de kadın buluşması, 
 
* Saray’da saat 11.00’de kadın buluşması,
 
* Özalp’ta saat 13.00’te kadın buluşması,
 
* Muradiye’de saat 13.00’te kadın buluşması, 
 
6 Mart
 
* HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan'ın katılımıyla Cumhuriyet Caddesi’nde saat 15.00’te merkez büro açılışı yapılacak, 
 
7 Mart
 
*Kayyım kadın raporu saat 10.00’da düzenlenecek basın toplantısıyla kamuoyuna deklere edilecek, 
 
8 Mart
 
*HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın katılımıyla Musa Anter Parkı’nda  saat 11.00-16.00 arası miting düzenlenecek." 
 
 
Kadınlar, “Jin jiyan azadi” ve Biji berxwedana zindana” sloganları eşliğinde toplantıyı sonlandırdı.