Faşizmin geldiği noktada tecrit İmralı'yı çoktan aştı

  • 09:09 2 Mart 2019
  • Kadının Kaleminden
“Faşizmin geldiği noktada tecrit İmralı'yı da çoktan aştı, her yerde… Bu noktada açlık grevi eylemi kaçınılmaz oldu. Her gün penceremde kuyruğunda kızıl yıldız taşıyan bir uçurtma hediyelerden eşlik ediyor grevime.”
 
Zeliha Ustabaş 
 
Direnenler olarak yine zorlu bir dönemecin eşiğindeyiz. Leyla arkadaş bu yolun öncüsü oldu. Eylemi hepimize bir mesajdı;  İrlandalı militan Bobby Sands’ın ‘Herkesin yapabileceği bir şeyler var hiçbir rol büyük ya da küçük değil. Hiç kimse katkıda bulunamayacak kadar yaşlıyı veya genç değil’ mesajında ki gibi ben de bu onurlu yürüyüşten kendime rol pay çıkarmak istedim.  Hazreti İbrahim için Nemrut tarafından yakılan ateşe su taşıyan karıncaya sormuşlar; ‘Bir damlacık suyla koca ateşi söndürebileceğini mi sanıyorsun?’ diye karınca da ‘Ben en azından elimden geldiğince deniyorum’ cevabını vermiş.  Bugün o ateşi İmralı tecrit sistemi temsil ediyor. Faşizmin geldiği noktada tecrit İmralı'yı da çoktan aştı,  her yerde… Bu noktada açlık grevi eylemi kaçınılmaz oldu.
 
Ortadoğu'da savaş yaşamın diğer adı haline getirildi, barış kelimesi ise teferruat gereği bile zor duyulur. Bu durumun kader olmadığı Rojava'da görüldü. Rojava'da Kürt halkı öncülüğünde bir irade savaşı verildi. Özgür ve demokratik bir toplumun canlı rol modeli oldu bütün dünyaya. Önder Apo teorisi ve pratiğiyle halklar nezdindeki karşılığıyla çağın Önderi olduğunu göstermiştir.
 
Günler son derece hareketli ve bence çok hızlı geçiyor. Eylem coşkusundan olsa gerek. İçeriden ve dışarıdan arkadaşlarımız çok ilgililer sağ olsunlar. Alanımızı 11 gözlü arı kovanına benzetiyorum. Arkadaşların emeği ve yaratıcılıkları duvarları hissettirmiyor. Her gün penceremde kuyruğunda kızıl yıldız taşıyan bir uçurtma hediyelerden eşlik ediyor grevime…O uçurtmayla türlü hayallere dalıyorum. Mesela bugün Hopa'daydım. Kemal Pir adına düzenlenen festivalde önce horon oynuyor sonra halayın başını çekiyorum…
 
Editör Notu: Aslen Hemşin Ermenisi olan Zeliha, 2015 Temmuz'unda "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla 8 yıl hapis cezası istemiyle yargılandığı duruşmada, anadili olan Hemşince savunma yaptı ve 12 yıl ceza verildi. Sincan Cezaevi'nde Süheyla Taş ve Sariye Taşkesen ile birlikte 26 Aralık’ta süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemine dahil oldu. 3 kadının eylemi 67’nci gününde.
 
Ankara Sincan Kadın Kapalı Cezaevi