Çermik’te ilkleriyle algıları yıkan aday!

  • 09:14 2 Mart 2019
  • Siyaset
Beritan Canözer
 
DİYARBAKIR - Siyasi parti çalışmalarında yer almaması için 15 yaşında evlendirilen ancak var olan feodal yapıya karşı asla pes etmeyerek Çermik’te ilklere imza atan Belediye Eşbaşkan adayı Makbule Çakın, “Hedefim buradaki erkek feodal sistemi yıkmak. Çermik'i kadınlar için daha yaşanılır bir yer yapabilmek" dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Diyarbakır’ın Çermik İlçe Belediye Eşbaşkan adayı Makbule Çakın, ilçede kurumsallaşan aşiret sistemini kırmaya aday. Çalışmalarını sürdüren ve halktan büyük bir destek gören Makbule’nin hikayesi de bir o kadar çarpıcı. 1969 yılında Diyarbakır Ergani ilçesinde dünyaya gelen Makbule, henüz 5 aylıkken ailesinden alınarak anneannesinin yanına verildi. Aynı ilçede yaşamasına rağmen uzun yıllar ailesini göremeyen Makbule,  ortaokul ve lise'yi Ergani'de okudu. Mücadeleyle de öğrencilik yıllarında tanışan Makbule, okuduğu kitaplarla hem kendisini geliştirdi hem de Kürt tarihi hakkında bilgi edindi. 15 yaşında Ergani'de açlık grevi eylemlerine katılan Makbule'nin çalışma yürütmesini istemeyen anneannesi, "Kız çocuğusun, sana bir şey olacağından korkuyorum" diyerek hiç tanımadığı ve görmediği bir erkekle evlendirdi. 
 
İlkleriyle algıları yıktı 
 
Çocuk yaşta evlendirildikten sonra Çermik'e yerleşen Makbule, burada da çalışmalardan geri kalmadı. Çermik’e hakim olan feodal ve aşiret yapı nedeniyle çalışmalarında zorlansa da pes etmeden yoluna devam eden Makbule, uzun bir süre Çermik'te kadın olarak tek başına çalışma yürüttü. Bu aşamadan sonra devreye giren devlet baskı ve tehditlerine de aldırmayan Makbule, 2005-2006 yıllarında parti yöneticiliği, ilk parti ilçe başkanı ve ilk kadın meclis üyesi oldu. Şu anda ise HDP'nin Çermik Belediye Eşbaşkan adayı. 
 
Okuduğu kitaplarla başlayan mücadele…
 
Ailesinden henüz 5 yaşındayken ayrılmasını anlatan Makbule, "Anneannem beni alıp yanına getirmiş ve hiç annem, babam ve kardeşlerimle beraber yaşamadım. Beni anneannem büyüttü" dedi. Kürt mücadelesiyle ilk 14 yaşında okuduğu bir kitapla tanışan Makbule, "Ailemde de parti çalışmaları yürüten, mücadelede yaşamını yitiren, cezaevinde olanlar vardı. Bu bende doğalında bir farkındalık oluşturmuştu. Ancak tam anlamıyla bir bilinç yoktu. O bilinç de okuduğum kitaplarla başladı" diye belirtti.
 
15 yaşında tanımadığı bir erkekle evlendirildi
 
Liseye başladığı yıl arkadaşlarıyla çalışmalarda yer almaya başladığını kaydeden Makbule, Ergani'de yapılan açlık grevlerine katıldığını ve 10 gün grevde kaldığını söyledi. Açlık grevi eylemlerinden sonra eve döndüğünde ise tanımadığı bir erkekle evlendirileceğini öğrendiğine dikkat çeken Makbule, "Ben en çok kadın olma mücadelesi verdim. Açlık grevleri boyunca eve hiç gitmedim. Grevden sonra eve döndüğümde, kapıyı dayım açtı. Bana bakıp gülümsedi ve 'Annem seni evlendirdi' dedi. Şaka yapıyor sandım, güldüm bende ama gerçekmiş. Anneannem geldi 'seni evlendirdim, gelip istediler verdim' dedi. Anneannem yurtseverdi fakat ona göre kadınlar çalışma yürütemezdi, kadın kısmı böyle şeylerden uzak durmalıydı. Bu yüzden sırf beni çalışmalardan uzaklaştırmak için tanımadığım bir erkekle evlendirdi."
 
Devlet, erkek baskısına karşı var olma mücadelesi
 
Hem devlet hem de erkek baskısına karşı direnen Makbule, "Eşim ve ailesi beni hiçbir zaman çalışmalardan geri tutmadılar. Eşim de benim gibi çalışmalara gider, gelirdi. Onun için zor değildi ama ben çok zorlanıyordum. O zamanlar Çermik'te parti çalışmalarına katılan ve hatta sokağa çıkan tek kadın bendim. Tek başıma Diyarbakır'a gider gelirdim ve ilçede herkes bunu yadırgardı. Defalarca eşimin babasına gidip tehdit etmişler. 'Başına ne geleceği belli olmaz, otursun evinde' demişler ama eşimin babası arkamda olduğunu söyleyip, susturmuş. Aşiret sistemi var burada ve bu sistem erkek feodallığını büyütüyor. Bir de devlet destekli olunca burada kadınların markete gitmesi bile mucize haline geliyordu" ifadelerini kullandı. 
 
'Hedefim feodal sistemi yıkmak'
 
İlçedeki ilk kadın ilçe başkanı, ilk kadın meclis üyesi olduğunu da sözlerine ekleyen Makbule, şöyle dedi: "Korkmadım, geri adım da atmadım. Hastanede işe başladım çıkardılar, DİSKİ'de çalıştım çıkardılar, TEDAŞ'ta çalıştım çıkardılar. Çermik'ten kaçmam için her şeyi yaptılar ama gitmedim. Bugün de belediye eşbaşkan adayıyım. Öncesine kıyasla şuan birkaç kadın daha var çalışmalarda ama bu da az. Benim hedefim buradaki erkek feodal sistemi yıkmak. Burada kadın belediye eşbaşkanı kadınlara cesaret verecek, buna inanıyorum. Partimin bana verdiği bu sorumluluğu layığıyla yerine getireceğim" ifadelerini 
 
'İnanıyorum, kazanacağız'
 
Makbule, kadınların sokağa çıkması ve çalışma yürütmesi için elinden geleni yapacağını diye getirerek, "Çermik'i kadınlar için daha yaşanılır bir yer yapabilmek, kadınlar özgür yaşayabilsin diye aday oldum. Erkek zihniyetine karşı aday oldum, kadınlar kazanacak. Köy köy dolaşacağız. Siyasi düşüncesi, tarafı ne olursa olsun gidip görüşeceğiz. Kendimizi, amacımızı anlatacağız. HDP halkların partisidir ve bunu Çermik'te de göstereceğiz. Çermik Belediyesi yıllardır AKP'nin elinde ama bir gram hizmet yok. Halk da bunu görüyor. En öncelikli amacım kadınları sokağa çıkarabilmek, Çermik sokaklarında kadınları görebilmektir. Elbette şu an kadınlar çıkıyorlar ama zaten kast ettiğim markete gitmek, manava gitmek değil. İnanıyorum, kazanacağız. Amacımıza ulaşacağız. Bu inançla 31 Mart'ta biz kazanacağız" diye vurguladı.