Leyla ile dayanışan kadınlar: Yaşaması için mücadele edeceğiz

  • 09:17 3 Mart 2019
  • Güncel
İSTANBUL - “Leyla ile dayanışan ve ses veren kadınlar” sloganı etrafında bir araya gelerek kampanya başlatan kadınlar, Leyla’nın yaşaması için daha çok haykırmaları gerektiğini belirterek “Leyla’nın isteklerini her yere yaymalıyız” dedi.
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle başlattığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemi 116'ncı gününde devam ediyor. “Leyla ile dayanışan ve ses veren kadınlar” sloganı etrafında bir araya gelen kadınlar, Leyla’ya destek için imza kampanyası başlattı. 
 
Kampanyanın imzacılardan olan aynı zamanda Leyla’yı evinde ziyaret eden Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü ve HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, Hak ve Adalet Platformu üyesi Nurten Ertuğrul, Demokrasi İçin Birlik (DİB) Girişimi’nden Nesteren Davutoğlu ve yazar Ayşegül Devecioğlu, "Leyla’nın isteklerini her yere yaymalıyız" dedi. 
 
‘Leyla’nın yaşaması için daha çok haykırmalıyız’
 
Leyla’nın 8 Kasım’dan bu yana açlık grevi eylemini sürdürdüğünü hatırlatan Gülistan, açlık grevi eyleminin tek amacının PKK lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması olduğunu söyledi. Bu talebin yerine getirilmesi için sadece yasanın uygulanmasının yeterli olduğunu kaydeden Gülistan, “Ama yasayı uygulamama konusunda ciddi bir inatlaşma var. Leyla arkadaşımız sadece İmralı’daki tecrit için direnmiyor. Aynı zamanda toplumsal tecrit için de direniyor. Kadınlara uygulanan taciz, tecavüz ve tecrit politikaları, ülkenin barışı ve halkların birlikteliği için direniyor. İnançlar kendini özgür bir biçimde ifade edebilsin, her inanç yaşayabilsin diye direniyor. Bizde bu mücadeleyi ve direnişi sahipleniyoruz, selamlıyoruz. Talepleri talebimizdir diyoruz. Leyla yaşamalıdır ve yaşaması için biz kadınlar daha çok haykırmalıyız. Daha fazla itiraz etmeliyiz. 8 Mart’ta Leyla’nın sesini bütün alanlarda, bütün sokaklarda yankılamalıyız” diye belirtti. 
 
‘Doğru yolu bulamayanlar hakikati bulamazlar’
 
Leyla Güven ve arkadaşlarının üstün bir ruha sahip olduğunu ifade eden Hak ve Adalet Platformu üyesi Nurten Ertuğrul, açlık grevi eylemlerinin tamamen toplumsal fayda için olduğunu söyledi.  "Toplumsal fayda üzerine kendi hayatından vazgeçen insanları kaybetmemeliyiz" diyen Nurten, şöyle dedi: “Ne yapacaksak bir araya gelip çalışma yapmalı ve bu çalışmaları yaygınlaştırmalıyız. Bugün bütün insanların üzerinde bir tecrit var. Açlık grevinde olanların eylemini çok önemsiyorum, çok değer veriyorum. Maide süresi, ‘Kim bir can kurtarırsa bütün insanların hayatını kurtarmış gibi olur' der. Ben bu inançtan yola çıkarak diyorum ki; doğru yolu bulamayanlar hakikati bulamazlar. Leyla Güven ve yoldaşlarının bu yolda direnç göstereceklerinden de eminim ama bu direncin sonuna kadar gitmesi taraftarı değilim. Onların yaşayarak fikri bağlamda dışarıda olanlara da faydalı olabilecek bir yolu tercih etmelerini daha doğru buluyorum. Ben onların hayatlarının karşılığında gelecek hiçbir özgürlüğün hiçbir şeyin tarafında değilim. Onlarla birlikte yaşayarak hep birlikte ne yapacaksak yapalım.” 
 
‘Leyla’nın sesi olacağız’
 
Demokrasi İçin Birlik (DİB) Girişimi’nden Nesteren Davutoğlu da, Leyla Güven’i yeni tanıdığını dile getirerek, “Bedeni solgundu ama ışık saçan yüzü ve zihniyle yatağın içinde. Sanki o büyük bir tepenin üstünde oturur gibi geldi bana. Bir kız kardeş yakınlığı hissettim. Bütün söylediklerini Türk kulağımı açarak dinledim. Ya acaba dikkat edilecek bir şey var mı diye. Yok arkadaşlar yok. Yani Leyla tamamen Türkiye Cumhuriyeti’ndeki yasaların uygulanmasını ve kendini psikolojik eziyet altında hisseden yoldaşların yasal haklarını kullanmasını istiyor. Öcalan tabi k i avukatıyla da görüşecek, ailesiyle de görüşecek. Bu doğal hakkıdır. Leyla’nın sesi olacağız. Onun isteklerini herkese yaymaya çalışacağız” dedi. 
 
‘Leyla’nın yaşaması için mücadele edeceğiz’
 
Yazar Ayşegül Devecioğlu ise, Leyla Güven’in sesine ses verdiklerini kaydederek, “Leyla’nın yaşamasını istiyoruz. Leyla’nın yaşaması için mücadele edeceğiz. Mücadele edeceğiz ki bu ülkeye barış gelsin” diye konuştu.