İstanbul’da kadınlar Bakırköy’e akıyor

  • 13:22 3 Mart 2019
  • Güncel
İSTANBUL -“Özgürlüğümüz için direnişte; krize, savaşa, şiddete karşı alanlardayız!” sloganıyla Bakırköy’de yapılacak olan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mitingi için kadınlar alana akıyor. Tüm renkleri ve coşkusuyla kadınlar, taleplerini haykıracak.
 
İstanbul 8 Mart Kadın Platformu öncülüğünde İstanbullu kadınlar,  Bakırköy Pazar Alanı'nda “Özgürlüğümüz için direnişte; krize, savaşa, şiddete karşı alanlardayız!” sloganıyla 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mitingini gerçekleştirmek amacıyla bir araya gelmeye başladı.
 
Kadınlar sel oldu Bakırköy’e akıyor
 
Haftalar öncesinden hazırlıklarına başlanan miting alanında sabah saatlerinden itibaren yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı görülürken, kadınlar alana güvenlik kontrolünden geçtikten sonra alınıyor. İstanbul’un çeşitli ilçelerinde bir araya gelen kadınlar araçlarla konvoy eşliğinde Bakırköy’e akarken, Bakırköy’de bulunan Marmara Forum önünde toplanan kadınlar, Pazar Alanı’na yürüyor.
 
Leyla Güven’e selam
 
Mitingde kadınlara ve çocuklara yönelik artan cinsel saldırı ve şiddet politikasını kınayacak olan her yaştan ve meslekten kadınlar, tüm renkleri ve yöresel kıyafetleriyle alana giriş yapıyor. Zılgıtları ve alkışları bir an olsun durmayan kadınlar, “Dünyanın bütün kadınları birleşin” pankartı ve “Tecavüzü aklama yargıla”, “Emeğimiz kimliğimiz bedenimiz bizimdir”, “Leyla’nın talebi talebimizdir” ve “Jin Jiyan Azadi” dövizleri taşıdı. Kadınlar sık sık, “Susmuyoruz korkmuyoruz itaat etmiyoruz” ve “Kadın cinayetleri politiktir” sloganları attı. Erbaneler ve şarkılar eşliğinde halaya duran kadınlar renkli görüntülere de sahne oluyor.
 
Mitingde aynı zamanda Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in başlattığı ve tüm cezaevlerine yayılan açlık grevlerine dikkat çekerek dayanışmada bulunulacak.
 
8 Mart coşku ile karşılanıyor
 
Güneşli havayı da fırsata çeviren İstanbul’daki kadınlar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü tüm coşkusuyla kutlayacak. Saat 13.00’de başlayacak olan programda kadınlar, kadın düşmanı yasa ve düzenlemelere karşı ses çıkararak özgürlüklerini haykıracak.
 
Program ise yapılan açılış konuşması ile başlayarak katılımcıların konuşmasıyla devam edecek.