Pervin Buldan: Roboski’nin hesabını soramayan partilere, halk sandıkta cevap verecek

  • 14:11 3 Mart 2019
  • Güncel
ŞIRNAK - Silopi ve Şırnak’tan sonra bugün Uludere halkıyla bir araya gelen HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “ Roboski’nin hesabını soramayan partiler bugün gelip bu halktan oy istiyorlar. Ama bu halk sandıkta onlara cevap verecektir” dedi.  
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP), 31 Mart yerel seçimleri kapsamında 1 ay boyunca gerçekleştireceği miting ve halk buluşmalarının startını iki gün önce Cizre'de vermişti. Dün Silopi ve Şırnak’ta halkla buluşan heyet bugün Uludere’de yapılacak halk buluşması öncesi ilçede seçim turu attı. Ardından heyet, halkın coşkulu katılımı ile gerçekleştirdiği seçim turundan sonra seçim bürosu ve halk buluşmasının yapılacağı Uludere Caddesinde bulunan büroya geçti. Burada yöresel elbiselerini giyen genç kadın ve erkekler heyete zafer işareti ve zılgıtlar ile selam verdi.
 
Halk soğuk havaya aldırış etmedi
 
7’sinden 70’ine bütün halkın camlardan sarkarak selam verdiği konvoyu ilçenin girişinden çıkışına kadar eşlik eden küçük çocuklar ise dikkatlerden kaçmadı. Sarı, kırmızı ve yeşil kıyafetleri ile alana renk katan kadınlar uzun süre “ Direne direne kazanacağız” sloganları attı. Gençlerin coşkularıyla doldurduğu meydanda yüzlerce kişi hep bir ağızdan sık sık “ Biji berxwedana zindana” sloganı attı. Yağan yağmura ve soğuk havaya rağmen coşkusundan bir an olsun ödün vermeyen yüzlerce kişi heyet birlikte dakikalarca alanda kaldı.
 
‘ Uludere’den Leyla Güven’e selam gönderiyorum’
 
Heyetin kitleye selam vermesiyle başlayan programda ilk olarak ilçenin belediye ve belde eşbaşkan adayları tanıtıldı. Halka selam veren adaylar burada kısa bir konu konuşma yaptı. Konuşmalarında tecride ve Leyla Güven’e değinen Uludere Belediyesi Eşbaşkan adaylarından Feride Yaman, “ Buradan Leyla Güven ve yoldaşlarına selamlarımı gönderiyorum. Onların taleplerinin arkasındayız. Sonuna kadar onlara destek vermeye devam edeceğiz. Bunu en iyi şekilde 31 Mart’ta herkese göstereceğiz” dedi.
 
Daha sonra söz alan Demokratik Toplum Kongresi Eş Başkanı Bedran Öztürk açlık grevinde olan Leyla Güven’in taleplerinin bir an önce kabul edilmesi gerektiğini söyleyerek Uludere’den Adalet Bakanlığına çağrıda bulundu.
 
Bedran’ın ardından Pervin Buldan, “ Direne direne kazanacağız” sloganları eşliğinde konuşmasına başladı.  
 
‘Roboski’nin  hesabını sormayanlar oy istiyorlar’
 
34 gencin yaşamını yitirdiği Roboski katliamının hesabını sorduklarını ve sormaya devam edeceklerini belirten Pervin, “Bu toprakların çocuklarının bedenlerinin savaş uçaklarıyla atılan bombalar ile sırtlarında taşındığı yerdir Uludere. AKP hükümetinin Roboski katillerini ortaya çıkarmadığı sürece asla kapanmadığı bir yaradır. Bu halk bu katliamı asla unutmayacak ve unutturmayacağız. Bu katliamı işleyenlerin hukuk önünde yargılanana kadar bunun peşini bırakmayacağız. Bugün AKP hükümeti bu katliam nedeniyle halktan tazminat istedi. Halk biz para değil adalet istiyoruz dediler. Bu yüzden 31 Mart’ta sandık başına giderken katledilen gençlerimizi göz önünde bulundurarak sandıklara gitmeliyiz. Bugün görüyoruz ki diğer partilerin adayları seçim çalışması yapıyor. Hiçbir parti Roboski’nin hesabını sormadı. Şimdi ne hakla gelip bu halktan oy istiyorlar. Bu cinayetin hukuki ve siyasi anlamda açığa çıkması için mücadele edeceğimizi söylüyor ve bunun sözünü veriyoruz” diye konuştu.
 
‘HDP’ye oy verenleri kovmaya hakkınız da yoktur haddiniz de değildir’
 
HDP’nin meclisin üçüncü büyük partisi olduğunu söyleyen Pervin, bizleri kovmaya kimsenin hakkı ve haddi yok dedi. Pervin, “Bugün Türkiye önemli bir süreçten geçiyor. HDP’nin dışında meydanlara giden hiç kimsenin Türkiye’de ki adalet ve demokrasiden yana söyleyecekleri bir şeyi yok. Çünkü bu ülkede adalet bırakmadılar. Adalet ve hukuku ayaklar altına aldılar. İnsanlara sizin bu ülkede yeriniz yok deniyor. Bugün HDP TBMM’nin en büyük üçüncü partisidir. 6 milyon insan bu partiye oy veriyor. Bu insanları kovmaya hakkınız da yoktur haddiniz de değildir. Bugün Türkiye’de hukuk anlamında mücadele eden tek bir parti var o da HDP’dir.”
 
‘Kürt ittifakını gerçekleştirdik’
 
Tutuklu siyasetçileri hatırlatan Pervin, gerçekleştirdikleri Kürt ittifakının da sadece seçimleri kapsamadığını belirtti. Pervin, “Demokratik siyaset alanında siyaset yapan arkadaşlarımızı rehin almaktan geri durmuyorlar. Sellahatin Demirtaş, Figen Yüksekdağ Sebahat Tuncel ve diğer birçok arkadaşımızın yaptığı siyasetten korkuyorlar. Ama onlar bunu yaptıkça biz daha çok direnç daha çok büyüyoruz. Onlar Kürtler birlik ve beraberliğini koruyamaz dediler ama biz bir ilki gerçekleştirdik. Diyarbakır’da Kürt ittifakı gerçekleştirdik. Bu da seçimden ibaret olmayacak. Ulusal birlik anlamında bir araya gelmek ve yan yana durmak bize nasip oldu. Mücadele içerisinde el ele kol kola mücadele vermek bizler için önemlidir. Bu halk 31 Mart gününde en yüksek oy ve rakamla bir kez daha kendi iradesine sahip çıkacaktır. Bundan kimsenin şüphesi yoktur” diye belirtti.
 
‘Kayyımları Ankara’ya göndereceğiz’
 
Kayyımların 31 Mart seçimlerinde yenilgiye uğrayacağını belirten Pervin,“Belediyelerimize kayyım atadılar. Bu kayyımlar halkımızın iradesine el koydular. Onları 31 Mart tarihinde buradan Ankara’ya hep birlikte göndereceğiz. Çünkü bu belediyeler bizimdir ve belediyeyi halkımız yönetecek. Halk kendi belediyesine sahip çıkacak.  31 Martta Türkiye’nin her yerine HDP’nin kimliğini yansıtacağız” dedi.
 
‘Adalet bakanlığı kendi yasasını uygulaması gerekir’
 
“Sevgili Leyla Güven bedenini 106 gündür açlığa yatırdı. Tek bir talebi var Sayın Öcalan ile avukat ve ailesinin görüştürülmesi. Adalet bakanlığı kendi yasasını uygulaması gerekir. Hepimiz Leyla Güven’iz hepimiz bu talebin arkasındayız. Tecrit kalksın talepleri kabul edilsin. Serkeftin serkeftin sereftin” diyerek sözlerine son verdi.
 
Konuşmanın sonunda halk sık sık “ Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları atarken yağan yağmurun altında soğuk havaya rağmen uzun süre halay çekti. Çekilen halaylar sonrasında heyet saat 15:00’da Beytüşşebap’ta yapılacak halk buluşması için ilçeye doğru yola çıktı.