Leyla Güven'den Bakırköy mitingine mesaj: 8 Mart özgür günlerin müjdecisi olacak

  • 16:08 3 Mart 2019
  • Güncel
İSTANBUL - "Özgürlüğümüz için direnişte; krize, savaşa, şiddete karşı alanlardayız!" sloganıyla Bakırköy'de yapılan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mitinginde bir araya gelen kadınlar, "Sömürüye, tek adam rejimine, erkek egemen sisteme, eşitsizliğe karşı inatla ve ısrarla vardık, varız, var olacağız" dedi. Kadınlara mesaj gönderen Leyla Güven, ise "8 Mart özgür günlerin müjdecisi olacak" dedi.
 
İstanbul 8 Mart Kadın Platformu öncülüğünde İstanbullu kadınlar,  Bakırköy Pazar Alanı'nda "Özgürlüğümüz için direnişte; krize, savaşa, şiddete karşı alanlardayız!" sloganıyla 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mitingini gerçekleştirmek amacıyla bir araya geldi. Aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Kadın Meclisi, Kırkyama Kadın Dayanışması, Yeni Demokrat Kadın, Sosyalist Kadın Meclisleri(SKM)  Tevgera Jinên Azad (TJA), İmece Ev Emekçileri Sendikası'ndan  kadınlar gibi çok sayıda kadın kurumu tüm renkleri ve pankartlarıyla alana giriş yaptı. 
 
Flormar işçisi kadınlar da alanda
 
HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, sendikalı oldukları için işten çıkarılan Flormar işçisi kadınların da yer aldığı mitingde sahneye "Özgürlüğümüz için direnişte; krize, savaşa, şiddete karşı alanlardayız!" pankartı asıldı. İstanbul'un çeşitli ilçelerinden miting alanına gelen binlerce kadın, "Leyla Güven haklıdır, tecrit kalkmalıdır" ve "Özgürlüğe yürüyoruz, tecridi kırıyoruz" pankartları da taşıdı.
 
Leyla Güven'in talebi sahiplenildi
 
Her yaştan ve meslekten tüm renkleri ve yöresel kıyafetleriyle miting alanında buluşan kadınlar, DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in başlattığı ve tüm cezaevlerine yayılan açlık grevlerine dikkat çekerek "Leyla Güven'in talebi talebimizdir" ve "Leyla'ya ses ver" sloganları attı.  Sahnede ise sık sık alkışlar eşliğinde Leyla Güven'e dayanışma mesajları da  gönderildi.
 
Miting ortak açıklama öncesi yaşamını yitiren kadınlar adına saygı duruşu ile başladı. Yapılan saygı duruşunun ardından açılış konuşması Türkçe ve Kürtçe yapıldı. Açıklamanın Türkçe'sini İstanbul 8 Mart Kadınlar Platformu adına Sevgi Öztürk okudu.
 
'Sesimizi yükseltmek için biraraya geldik'
 
"Bu yıl da şiddete, sömürüye, ezilmeye, eril zihniyete, cinsiyetçiliğe, tacize, tecavüze, kadın katliamlarına karşı sesimizi bir kez daha yükseltmek için bir araya geldik" diyen Sevgi, "Gücümüzü birliğimizden alıyoruz ve bu bilinçle eşitlik ve özgürlük mücadelemizi sürdürüyoruz" dedi. AKP'nin 17 yıllık iktidarında devletin en sembol kurumlarından, yöneticilerine varana dek kadın düşmanlığının dillerden düşmediğine dikkat çeken Sevgi, "Toplumsal muhafazakarlaşma, eğitim sisteminin gericileştirilmesi, müfredatın dini referanslarla yeniden organizasyonu gelecek nesillerin de hayatını tahakküm altına almış durumda. En son, Merve Demirel'in gözaltına alınması sırasında yaşanan taciz ve ardından yapılan açıklamalar bizleri şaşırtmasa da öfkemizi ve mücadelemizi yükseltiyor. Toplumsal cinsiyet rollerinin doğduğumuz andan itibaren dayatılmasıyla da LGBTİ+'lar her gün nefret cinayetleri, taciz ve şiddetle karşı karşıya kalıyor, insanca yaşama koşulları çalınıyor" diye belirtti.
 
'Görülecek bir hesabımız var'
 
OHAL süreciyle artan baskı, KHK'larla muhalif kamu emekçilerinin ihraç edilmesi ve savaş politikalarıyla artan kutuplaştırmaya vurgu yapan Sevgi,  "Ülkedeki tüm emekçilerle birlikte kadınları da yaşanması mümkün olmayan bir darboğazın içine sürüklüyor. Bizi yok sayan, öldüren, tacize ve tecavüze mahkûm eden, emeğimizi görünmez kılanlarla görülecek bir hesabımız var. Sadece yaşaması engellenen kadınlar için mücadele etmiyoruz hem kendi hayatlarımızın hem de gelecek milyonların kaderini belirleyecek bu mücadelede asla vazgeçmeyeceğimiz taleplerimizle toplumda, siyasette, insana dair olan ne varsa her yerde olmaya söz söylemeye devam edeceğiz" diye konuştu.
 
'Onurlu direnişi selamlıyoruz'
 
"Dünyayı kadınlara cehennem eden erkek egemenliğine, kapitalizme karşı her 8 Mart'ta olduğu gibi yine alanlardayız ve taleplerimiz kabul edene kadar daha da çoğalarak, birleşerek, güçlenerek sesimizi yükselteceğiz" diyen Sevgi, "Aksine insanlığa hiçbir faydası dokunmayan krizler ve savaşlarla dünyayı yaşanmaz hale getiren ezilen ve sömürülenleri tahakküm altında yaşamaya zorlayan bu düzen mücadelemizle değişecek! Sömürüye, tek adama rejimine, erkek egemen sisteme, eşitsizliğe karşı inatla ve ısrarla; Vardık, Varız, Var olacağız!" ifadelerini kullandı. 
Açlık grevinde 116'ncı günü geride bırakan HDP Milletvekili Leyla Güven'in durumuna da dikkat çeken Sevgi, "Bu onurlu direnişi selamlıyoruz" dedi.
 
Sevgi ardından platform olarak taleplerini ise şöyle sıraladı:
 
"* Binlerce kadın gibi katledilen, patronu tarafından camdan atılarak intihar süsü verilmek istenen, mahkemesinde; bekaretinden, yaşam tarzına hayatı didiklenerek neredeyse ölümü meşrulaştırılan Şule Çet için adalet istiyoruz. Katledilen bütün kadınlar için adalet istiyoruz.
 
* 31 Ocaktan bugüne açlık grevinde olan trans mahpus Buse'nin hakkı olmasına rağmen cinsiyet uyum operasyonu gerçekleştirilmiyor. Buse yaşasın, hakkı olan ameliyat için Adalet Bakanlığı harekete geçsin.
 
*300 güne yakın süredir soğuğa, baskı ve engellemelere zerre kulak asmadan bütün topluma umut olan mücadeleleriyle direnen, sendikal hakları için olduğu kadar toplumsal varlıkları için de sesini yükselten Flormar işçilerini sahipleniyoruz. Bütün taleplerinin kabul edilmesi ve işlerine geri dönmeleri için bulunduğumuz her yerde direnişlerini büyüteceğiz.
 
*31 Mart yaklaşan yerel seçimlerde kadınların sözünün talebinin yok sayıldığı yerel yönetim anlayışının karşısında olacağız. Bizi yok sayan tek adam tek parti ittifaklarına karşı eşitlik mücadelemizi sokağa sandığa taşıyacağız.
 
*İstihdamda yok sayılan emeğimizin karşısında eşit işe eşit ücret talebimizi yineliyoruz.
 
*Kadının toplumdaki ezilen kimliğini perçinlemek için nafaka hakkına yapılan saldırılar geri çekilsin. Nafaka, çalışma olanaklarından yoksun olduğu için kendisini geçindirecek imkânı olmayan ve şiddete mahkûm edilen kadınların güvencesidir. İş bulmada boşanan kadınlara öncelik verilsin.
 
*Cinsel istismar vakalarında uygulanan iyi hal indirimi kabul edilemez. Tacizciyle evlenme durumunda cezayı ortadan kaldıran yasa tasarısı süresiz olarak geri çekilsin.
 
*Mutfağa ve ev işlerine mahkûm edilen ve bu yolla ezilmesi perçinlenen kadınların özgürleşmesi için ev içi işlerin toplumsallaştırılması, kreşler yemekhaneler ve çamaşırhaneler kurulmasını istiyoruz.
 
*8 Mart tüm dünyada kadınların ortak mücadelesi olarak alanlarda olduğu bir gündür. 8 Mart ücretli izin günü ilan edilsin."
 
'Yine alanlardayız'
 
Açıklama ardından Esenyalı Kadın Dayanışması'ndan Adile Doğan konuşma yaptı. Her 8 Mart olduğu gibi bu 8 Mart'ta da yine alanlarda olduklarını söyleyen Adile, "Bulunduğumuz bütün alanlardan doğru kadınlar gününü yine var ediyoruz. Kadınların yok sayıldığı, kadın cinayetlerinin arttığı bir dönemden geçiyoruz" sözleriyle kadın düşmanı yasa ve düzenlemelerine vurgu yaptı. Kadın dayanışmasıyla her kötülüğün üstesinden gelineceğinin altını çizen Adile, "Yaşasın 8 Mart" dedi.
 
Öykü Arin'İn annesinden mesaj
 
Daha sonra ise  Lösemi hastası Öykü Arin'in annesi Eylem Şen'in mitinge gönderdiği mesaj okundu. Kadınlara dayanışma mesajı ve duyarlılık çağrısında bulunan Eylem'in mesajı şöyle: "Merhaba sevgili kadınlar. Aranızda olamadığım için çok üzgünüm. Sizden kızım için destek bekliyorum. Canım kızım Öykü Arin'e lösemi teşhisi konuldu. Belki de canım kızımın hayatını kurtaracak donör 8 Mart'a gelen kadınlar arasından çıkabilir. Kampanyamıza ve tüm lösemi hastalarına destek olun. Kadınlar mücadele ederse kirpiği yere düşmez. Yaşasın kadın dayanışması" dedi.
 
Flormar işçisi Ayşe Öztürk de  "İşten çıkartılmaları yetmezmiş gibi fabrika önünde de grevde oldukları için baskıya maruz kaldıklarını söyleyerek, "8 Mart dünya emekçi kadınlar günümüz kutlu olsun" dedi.
 
Leyla Güven'den mitinge mesaj
 
Yapılan konuşmalar ardından 116 gündür açlık grevinde olan Leyla Güven'in kadınlara gönderdiği 8 Mart mesajı kendi sesinden dinletildi. Leyla'nın kadınlara gönderdiği mesaj şöyle: 
 
"Merhaba sevgili kadınlar. Öncelikle 8 Mart haftasındayız. Bütün dünya kadınlarının ve sizlerin 8 Mart direniş gününü kutluyorum ve inanıyorum ki her gelen yeni gün, yeni  8 Mart'ların daha özgür günlerin müjdesi olacak. 8 Martlarda bizler kadınların yani toplumun taleplerini alanlarda haykıracağız. Her gün direnişi yükselterek kadının toplum içerisindeki haklarını ve hukukunu en üst seviyeye ulaştıracağız. Bundan hiç şüphemiz yok. Bu direniş cezaevlerinde yüzlerce arkadaşımız de böyle diyor. Önceliği bir kadın olarak yapıyor olmam tarih boyunca demokrasinin özgürlüklerin artması kadının hak ettiği yere gelebilmesi için kadınlar birçok eyleme öncülük yapmışlardır. Ben de böyle bir eylemin öncülüğünü yapmaktan onur duyuyorum. Ben birçok kimlik taşıyorum ve çoğunu ben seçmedim. Ben kendim karar veremedim birçok konuda. Hayatıma dair bütün kararları kendim almadım örneğin feminist olmak kararını kendim aldım. Eylem kararını da kendim verdim. Kendi kafamda tasarlayarak her şeyi tek başıma adeta ilmek ilmek ördüm ve bu greve öyle başladım. Hala da ruhen kendimi iyi hissediyorum. Fiziğim zorlasa da beynim bana moral veriyor. Kendi kararımı kendim verdim. Sizlerin bir araya  gelmesi çok değerli. Kadın mücadelesi çok anlamlıdır. Kadın ziyaretçiler bana ayrı bir coşku veriyor. O açıdan biz diyoruz ki bir kadın şiddet görüyorsa bütün kadınlar şiddet görüyordur. Bir araya gelen bütün yüreklere ve canlar sevgilerimi iletiyorum. Başarmaya çok yakınız. Kendimi şanslı hissediyorum değerli arkadaşlarım ve yoldaşlarımdan dolayı.  Gelecek 8 Mart'larda  hep birlikte olacağımızın umudunu taşıyorum. İyi ki varsınız kadınlar ve ben de iyi ki sizin arkadaşınız ve yoldaşınızım. Hoşçakalın."
 
Leyla'nın mesajı ardından mitingdeki kadınlar mesaja sloganlarla karşılık verdi.
 
'Yaşasın Leyla'nın direnişi'
 
Mitingde son olarak söz alan "Leyla'ya ses veren kadınlar"dan TJA'LI Ayşe Gökkan, kadınların 8 Mart'ını kutlayarak konuşmasına başladı. Ayşe, şunları dile getirdi: "8 Mart tüm kadınlara kutlu olsun. İyi ki varsınız kadınlar. 8 Mart hep birlikte söyleyelim. Yaşasın Leyla'nın direnişi. 8 Mart kadınların başkaldırısıdır. Kadınlar 8 Mart'tan Newroz'a akıyor. Yaşasın 8 Mart. Artık an bizim için çok kısa ve hayati anlardır.  Çünkü bugün AKP-MHP faşist zihniyetinin kadınların hayatlarına ve haklarına el koymaktadır. Biz kadınlar alanlarda 'bunu asla kabul etmeyeceğiz' diyoruz. Açlık grevleri her yere yayılmıştır. Biz bu ülkenin tüm renklerinin solmaması için hep birlikte mücadele etmeliyiz. Eğer biz ses vermezsek bedenler eriyecek ve biz eriyen bedenlerin altında kalacağız. Onlar bizim için yaşamlarını yitirdiklerinde yüzerine bakamayacağız. Leyla bize ses verdi. Biz de o sese ses vermeliyiz.  Biz alanlarda kadın mücadelemize kendimiz karar verdik ve asla geri adım atmayız. Hayatımızı tecrit altına alan sisteme karşı ses vermek biz kadınların görevidir" diye konuştu.
 
Yapılan konuşmalar ardından miting Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) sanatçısı Ruken Yılmaz'ın seslendirdiği şarkılar eşliğinde kadınların halayları ile son buldu.