Beytüşşebap'ta yoğun kar altında halka seslendi: AKP'nin gidişini halaylar ile kutlayacağız

  • 18:01 3 Mart 2019
  • Güncel
ŞIRNAK - Yoğun kar yağışı atında Beytüşşebap'a ulaşan ve halkın büyük bir ilgisi ile karşılaşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, "AKP'nin gidişini 31 Mart tarihinde hep birlikte halaylar ile kutlayacağız. 31 Mart'ta yüksek bir oyla burayı alalım. AKP ve kayyıma vereceğimiz en iyi cevap bu olacaktır. İradenize, oylarınıza ve sandıklara sahip çıkın" dedi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan'ın da arasında olduğu heyet Uludere'de halkla buluştuktan sonra Beytüşşebap'a geçti. Yoğun kar yağışını olduğu ilçede yoğun polis ablukası yaşandı. Pervin ve beraberindekiler konvoy eşliğinde yola çıkarken, yoğun kar yağışı nedeni ile araçlar yolda bozuldu.  
 
Yoğun kar yağışı altında halaylar çekildi
Kısa süreli bekleyişin ardından konvoy tekrar yola çıkarken, yol güzergahı boyunca köylerden de yurttaşlar konvoya zılgıt ve alkışlarla destek verdi. Her sokak başının polisler tarafından tutulduğu ilçe merkezinde yüzlerce kişi konvoyu yoğun kar yağışı altında bayrak ve sloganlar ile karşıladı. Konvoyla birlikte soğuk havaya rağmen açılacak büroya ve buluşmanın yapılacağı yere kadar giren yüzler,  yağan kara aldırış etmeden şarkılar ve davullar eşliğinde dakikalarca halay çekti. Çekilen halaylarda gencinden yaşlısına alanı dolduran kadınlar da dikkatlerden kaçmadı. Kitle program başlamadan önce "Direne direne kazanacağız" sloganları attı.
 
Eşbaşkan adayları: Kayyımı göndereceğiz
 
Çekilen halaylardan sonra başlayan programda ilk olarak ilçe belediye eşbaşkan adayları Sabiha Akdağ ve Cahit Özkan tanıtıldı. Halkı selamladıktan sonra kısa bir konuşma yapan eşbaşkan adayları, 31 Mart tarihinde belediyeyi kayyımdan geri alacakları sözünü vererek, halkla 31 Mart zaferine hazırlanmaları istendi. 
 
'Bu topraklar bizim'
 
Daha sonra söz alan Eş Genel Başkan Pervin Buldan da yoğun kar yağışı altında alandaki kitleye seslendi. Pervin, "İki yıl öncesine kadar burada bir kaymakam vardı. Bu kaymakam kendisini buranın padişahı gibi görüyordu. Bütün televizyon kanalları sırf buraya ve Kürtlere hakaret etsin diye kanal kanal gezidiyordu. Peki ne oldu o Kaymakam'a? Şimdi o cezaevinde. Peki arkasında duran kimse var mı? Yok. İşte bir halka zulmü ve zorbalığı reva görür ve halkı inkar edersen senin yerin cezaevi olur. Orada da kimse senin yüzüne bile bakmaz, arkandan konuşur. Bugün korktukları tek şey var. O da bizim yağacağımız siyaset. 31 Mart'ta çoğu yeri kaybedeceklerini iyi biliyorlar. O yüzden bize bu kadar saldırıyorlar. Bizim gitmemizi istiyorlar. Peki gidecek miyiz? Hayır. Bu topraklar bizim, buralar bizim. Kürt insanı Türkiye'nin dört bir yanında yaşıyor" dedi. 
 
'Kürt ittifakı 31 Mart ile sınırlı değil'
 
HDP'nin diğer Kürt partileri ile kurduğu ittifaka da değinen Pervin, "Bugün Kürt halkının ittifakı sadece Diyarbakır'la sınırlı kalmayacak. Bu ittifak sadece 31 Mart'la sınırlı kalmayacak. Geleceğimiz ve çocuklarımız için bu ittifak mutlaka devam edecek. Biz bunu sağladık, siz çocuklarımız, torunlarımız bunu devam ettirecek" diye belirtti. 
 
Leyla Güven öncülüğünde cezaevlerine yayılan ve devam eden açlık grevlerine de dikkat çeken Pervin, en kısa zamanda taleplere karşı adım atılmasını istedi. Pervin devamla şöyle konuştu: "Sadece Leyla Güven değil her yerde bir çok arkadaşımız bedenini açlığa yatırdı. Bugün itibarıyla Dersim Dağ vekil arkadaşımız açlık grevine başladı. Kendi yasalarını bile uygulamıyorlar ve ayaklar altına almışlar. Kendi adaletlerine bile güvenleri yok. Evet AKP'den kurtulmanın zamanı gelmiştir. AKP'nin gidişini 31 Mart tarihinde hep birlikte halaylar ile kutlayacağız. Buradaki halka güveniyorum, biliyor ve inanıyorum. Buranın halkı son zamanlarda yaşananları unutacak bir halk değil."
 
Pervin son olarak da partililere seslenerek, "Her eve gidin, herkesin kapısını çalın. 31 Mart tarihinde ki başarımızın altında herkesin imzasını atalım. Bu başarı hepimizin olsun. Ben sizden şunu talep ediyorum. 31 Mart'ta yüksek bir oyla burayı alalım. AKP ve kayyıma vereceğimiz en iyi cevap bu olacaktır. İradenize, oylarınıza ve sandıklara sahip çıkın" dedi. 
 
 Konuşmaların ardından heyet yarınki program için Hakkari'ye doğru yola çıktı.