Açlık grevindeki 5 kişi gözaltına alındı

  • 19:19 3 Mart 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - Aralarında HDP Milletvekili Dersim Dağ'ın da bulunduğu 6 partilinin süresiz dönüşümsüz açlık grevine başladığı HDP Diyarbakır İl binasına polisler tarafından baskın düzenlendi. Açlık grevinde olan 5 kişi gözaltına alındı.  
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle aralarında HDP Milletvekili Dersim Dağ'ın da bulunduğu bir grup HDP'li'nin süresiz dönüşümsüz açlık grevine başladığı HDP Diyarbakır İl Binası'na polis baskın düzenledi. Öğle saatlerinde HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ, HDP üyeleri Salih Cansever, İsmet Yıldız, Sevican Yaşar, Salih Tekin ve Bilal Özgezer, bir basın toplantısıyla HDP Diyarbakır İl binasında bulunan Vedat Aydın Konferans Salonu'nda Abdullah Öcalan'ın üzerindeki tecridin sonlandırılması ve Leyla Güven ile dayanışma amacıyla süresiz dönüşümsüz açlık grevine başladıklarını duyurmuştu. 
 
Açlık grevinin başlaması ile birlikte HDP İl binası polis ablukasına alındı. Akşam saatlerinde çevik kuvvet ve sivil polisler il binasına baskın düzenledi. Baskın sırasında HDP üyeleri Salih Cansever, İsmet Yıldız, Sevican Yaşar, Salih Tekin ve Bilal Özgezer polisler tarafından gözaltına alındı. Bu sırada çekim yapan HDP'li vekil Semra Güzel'e kalkanları engel olan polisler, "Leyla Güven haklıdır, tecrit kalkmalıdır", "Tecrit insanlık suçudur, tutsaklara özgürlük" yazılı pankartlara da el koydu.
 
Binada polis ablukası sürerken, HDP'li vekil Dersim Dağ'ın eylemine devam ettiği öğrenildi.