Tahliye olan tutsak: Cezaevinde düşman hukuku işletiliyor

  • 09:01 4 Mart 2019
  • Güncel
İZMİR - Şakran Cezaevi’nden tahliye olan bir kadın tutsak, açlık grevi eylemcilerinin vitamin alımlarının yeterli düzeyde sağlanmadığını belirterek, “Günlük almaları gereken vitaminler asla karşılanmıyor. Fırsat buldukları her an hukuku çiğniyorlar. Bir düşman hukuku işletiliyor” dedi. 
 
İzmir Aliağa Şakran Kadın Cezaevi'nden geçtiğimiz günlerde tahliye olan ancak güvenlik nedeniyle ismini vermek istemeyen bir kadın tutsak, cezaevinde devam eden süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemleri ile ilgili bilgi verdi. 
 
Eylemcilerin günlük vitaminleri yeteri kadar almadıklarını, tuz ve şekerin ise kullanılmayacak şekilde birbirine karıştırılarak verildiğini belirten kadın tutsak, Şakran Cezaevi’nde açlık grevi eyleminin 69’uncu gününde olan Gülten Akgül’ün 26 Şubat’ta tansiyonunun yükseldiğini ve hastaneye kaldırdığını ancak tıbbı müdahaleyi kabul etmediğini söyledi. Tekrar cezaevine getirilen ve tansiyonunu limonla düzeltebildikleri Gülten’in ayrıca ağzında yaraların da çıkmaya başladığını aktaran kadın, “Gülten 20 yıldır cezaevinde olan biri. Daha önce açlık grevine girdi mi bilmiyorum ama zaten cezaevinde olmak bile çok etkiliyor. Rahşan Aydın da 69’uncu gününde ve kemik yaşı 18’den küçükken cezaevine girdi, ağırlaştırılmış müebbet aldı. Şu an dosyası Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nda. Onaylanırsa tek başına hücreye girecek. Kemik testleri yapılıyor. Ebru Güden de eyleminin 69’uncu gününde. 7-8 kilo kaybettiler ama moralleri iyi ve dinçler. Sağlık sorunları olsa da gülüyorlar. ‘Halkımız bize sahip çıkacak bunun inancındayız’ diyorlar” dedi.
 
‘Fırsat buldukları her an hukuk çiğneniyor’
 
Cezaevinde hiçbir etkinliğe çıkarılmadıklarını ve gardiyanların düşman hukuku işlettiğini kaydeden tahliye edilen kadın tutsak, “Görüşe çıkarıldığımız sırada sayım dayatıldı. Bizde buna karşı çıktık, ailelere sesimiz gitti onlar da karşı çıktı. Bu şekilde geri adım attılar. Ama fırsat buldukları her an hukuku çiğniyorlar. Sevk gelenlere çıplak arama dayatmıyorlar. Yeni gelenlere haklarını bilmedikleri için çıplak arama dayatıyorlar. Hala bu dönemde bile çıplak arama dayatması var” diye konuştu. 
 
‘Eylemlerinde kararlılar vazgeçmeyecekler’
 
Açlık grevi eylemcilerinin tecrit kaldırılıncaya kadar eylemlerini sürdürmekte kararlı olduklarını vurgulayan tahliye olan kadın, şöyle devam etti: “Günlük almaları gereken vitaminler asla karşılanmıyor. Günlük vermeleri gereken miktarın çok altında. ‘Gelmedi’ bahanesiyle iki kişiye bir limon veriyorlar. Tuz ve şekeri kullanılmayacak şekilde birbirine karıştırarak veriyorlar. Verdiklerinde de bir avuç veriyorlar. Bunları da düzenli olarak getirmiyorlar. Normal yemekleri de zaten sağlıklı değil. Bu koşullarda girdiler açlık grevlerine. Asla vazgeçmeyecekler de eylemlerinde kararlılar. Eğer sahip çıkılmazsa ölecekler.
 
‘Kanser hastası Fatma Özbay hücrede tutuluyor’
 
Şakran Cezaevi’nde bulunan ve 36 yıldır tutsak olan Gülser Özbay’ın kardeşi Fatma Özbay 21 yıldır tutsak ve kanser hastası. Tahliye edilmesi gerekirken cezaevinde tek başına tutuluyor. İkisi de cezaevindeyken anne ve babalarını kaybettiler. Cenazelerine gidemediler. Fatma Özbay, bir buçuk yıl önce kaçırılır gibi Bayburt Cezaevi’nden Elazığ Cezaevi’ne götürüldü, tek başına bırakıldı. Kemoterapi ve radyoterapi sürecinde vücudunda yaralar çıktı. Kolunu kaldıramazken yanında refakatçi bırakılmadı. Normal şartlarda tahliye edilmesi gerekirken, herkesin talebi Gebze, Bakırköy veya Şakran gibi kadın cezaevlerine sevk edilmesi. Veya ablasının refakatçi olarak yanına alınması. Bunu isteyen çok insan var ama inatla Fatma Özbay yalnız bırakılıyor. Bütün süreçleri henüz atlatmadı. Zaten kanser sürecinde en önemlisi hastalıktan sonra iyi bakılması. Vücut çok hassaslaşıyor. Bütün ısrar ve başvurulara rağmen kabul edilmedi.”