Botanlı kadınlar 8 Mart'a hazırlanıyor: Alanlarda Leyla’nın sesi olacağız

  • 09:21 4 Mart 2019
  • Güncel
ŞIRNAK - 8 Mart haftası boyunca alanlarda olacaklarını ve Leyla Güven ile diğer tutsakların taleplerini haykıracaklarını belirten Botanlı kadınlar, zılgıtlarıyla direnişlerini yeniden ortaya koyacaklarını ve Leyla Güven'e ses olacaklarını belirtti. 
 
8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne hazırlanan Botanlı kadınlar, programlarının startını 4 Mart’ta verecek. Erbaneli yürüyüş, panel ve farklı etkinliklerle alanlarda olacak kadınlar,0 seçim çalışmalarını da bu kapsamda yürütecek.
 
‘Kadınlar seçime kadar alanlarda olacak’
 
31 Mart seçimlerine kadar alanlarda olacaklarını belirten kadınlar, 8 Mart ile ilgili duygularını şöyle dile getirdi: 
 
Dilber Dalmış: Leyla Güven ve açlık grevinde olan kadınların direnişi bu senenin sembolü oldu. Bu direniş ve grevler bizi hem hüzünlendiriyor hem de cesaretlendiriyor. Her şeye rağmen biz mücadelemizden vazgeçmedik vazgeçmeyeceğiz. Botanlı kadınlar olarak yaralıyız ama bu yaralarımızı da direnerek sardık hep. Bu 8 Mart’ta da önceliğimiz tecrit ve açlık grevleri olacak. Leyla Güven ve kadın yoldaşlarımıza alanlardan destek vermeye devam edeceğiz. Bu anlamda da biz Botanlı kadınlar, 8 Mart haftası boyunca alanlarda olacağız. Bu 8 Mart’ta Leyla Güven adını kadın direniş tarihine yazdırdı. Biz hep birlikte Botanlı kadınlar olarak Leyla’nın talebi bizim talebimizdir deyip o dirençle seçime kadar durmadan çalışacağız. Leyla Güven bugün dört duvar arasında nasıl direniyorsa biz kadınlarda her alanda ona destek olmaya devam edeceğiz. Yine Botan’dan Leyla’ya ve direnişteki bütün kadınlara selamlarımızı gönderiyoruz. Bütün kadınların ayağa kalkması gerekiyor. Yaşanan bu sürecin farkına varıp bu tecridi bir an önce kırmamız gerekiyor.
 
‘Leyla Güven ve diğer yoldaşların destekçisiyiz’
 
Asya Aslan: Bende bir Botanlı kadın olarak Leyla Güven’e ve açlık grevindeki arkadaşlarımıza selam gönderiyorum. Onların direnişlerini kutluyorum. Leyla Güven bir anne ve Sayın Abdullah Öcalan üzerinde ki tecrit ortadan kalksın diye bedenini açlığa yatırdı. Ben onun direnişini yürekten selamlıyorum. Bizde bu direniş ruhuyla 8 Mart’ta alanlara çıkacağız. Erbaneli yürüyüş, karanfil dağıtımı ve panellerimiz olacak. Hem Leyla Güven hem de direnen bütün Kürt kadınları için bir panel düzenleyeceğiz. 8 Mart Kürt kadını için direniş, mücadele ve ayakta kalmak demektir. Zulüm karşısında boyun eğmemek demektir 8 Mart.
 
Bizde seçime kadar alanlarda olacağız ve başkaldıracağız. Çalışmalarımız ile Leyla Güven’e destek vereceğiz. Son ana kadar onların kararlarının arkasında ve destekçisiyiz. Elimizden ne geliyorsa fazlasını yapmaya hazırız. Bu süreçten önce de şimdi de en fazla baskı ve işkenceye maruz kalan kadınlar oluyor. Hem erkek hem de devlet tarafından en fazla zulüm gören kadın oluyor ama buna rağmen yine en çok direnen ve baş eğmeyen de kadınlar oluyor. Kürt kadınları da yıllardır devam eden bu zulme karşı boyun eğmedi ve başkaldırdı. Kürt kadınlarının mücadelesi, bu azim ve irade ile de asla sona ermeyecektir.
 
‘Kadınlar alanlardan cevap olacak’
 
Meryem Eşkara: 8 Mart, kadınların bedel ödeyerek ayakta kalabildiği bir gündür. O günden sonra kadınlar ne erkek ne de devlet baskılarına karşı boyun eğmedi. Kürt kadınları da bu direnişin her anlamda öncüleri olmuştur. Sayın Abdullah Öcalan’ın ideolojisi ve felsefesi ile özgürlük savaşları ile dünyada ki bütün kadınlara örnek oldular. Kadınlar yıllardır iradeleri ile ‘ben buradayım’ deyip her alanda direniyor. Doğal haklarını elde etmek için başkaldırıyor. Leyla Güven, bugün aylardır açlık grevinde. Direnişçi bir kadın olan Leyla Güven bugün kendisi için ailesi için değil Kürt halkı, Kürt kadınları ve kadınların iradelerine nasıl sahip çıktıklarını göstermek için bu eyleme başladı. Neden çünkü onun talebi isteği bütün Kürt kadınlarının isteğidir. Sayın Abdullah Öcalan üzerinde uygulanan tecrit Kürt kadınlarının iradesi üstünde uygulanıyor. Bu yüzden biz Botanlı kadınlar olarak bu tecride karşı ne yaptık neler yapabiliriz diyerek vicdani olarak kendimizi rahat görmememiz gerekiyor. Bugün halk kendi önderini ve iradesini istiyor. Bu doğal bir hak ve taleptir. Biz Kürt kadınları olarak 8 Mart’ta irademiz, varlığımız ve direnişimizle birlikte bu tecridi boşa çıkaracağız. Bir Kürt kadını olarak bütün Botan halkına çağrım var; Botanın bütün alanlarını mitinge çevirmemiz gerek. Sistemin kadın iradesine ve varlığına yapmak istediği şeyi alanlarda ayağa kalkarak cevap vermemiz. Bu oyunların hepsini boşa çıkarmamız lazım. Benim buna inancım tamdır. Kürt kadınları yine zılgıtları ile her yeri inletecek ve bunlara cevap olacaktır. Başta Leyla Güven olmak üzere bütün kadınların 8 Mart’ını da kutluyorum.
 
Yapılacak program ise şöyle: 
 
4 Mart: Şırnak’ta kadın şenliği. (13.00)
 
5 Mart: İl ve ilçelerden DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven ve cezaevlerine kart gönderilecek. (11.00)
 
6 Mart: Güçlükonak’ta erbaneli yürüyüş ve karanfil dağıtımı. (13.00)
 
7 Mart: Cizre kadın seçim bürosu açılışı ve İdil’de kadın şenliği. (13.00)
 
8 Mart: Silopi büro açılışı ve açılış sonrası şenlik yapılacak. (12.00)