Tutsakların el emeği dışarıda gelire dönüşüyor

  • 09:26 4 Mart 2019
  • Emek/Ekonomi
VAN - Patnos L Tipi Cezaevi’ndeki tutsakların boncuklarla yaptıkları aksesuarlar dışarıda aileleri aracılığıyla satılıyor. El işlerinden elde edilen gelir yine tutsaklara gönderiliyor. 
 
Ağrı Patnos L Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki tutsaklar, el işleriyle boncuktan aksesuarlar yapıyor. Aksesuarları aileleri aracılığıyla dışarıda satan tutsaklar, bu yolla kendi ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Sürgünler nedeniyle yakınları binlerce kilometre uzaklıktaki cezaevlerine gönderilen aileler, ziyaret zamanlarında maddi olarak büyük bir zorluk çekiyor. Birçok aile, “Ancak yol parası çıkarabiliyoruz, para yatıramıyoruz” diyor. 
 
‘Tutsaklar geçimlerini kendileri sağlıyor’
 
Cezaevindeki Halit Abi ve diğer koğuş arkadaşları için dışarıda aksesuar satan Canan Durmaz, "2 ayda bir abimi görmeye gidebiliyoruz. Daha önce Van T Tipi Cezaevi’nde kalıyordu daha sonra Ağrı Patnos'a sürgün ettiler. 3 çocuğu var. Bir yandan ailesine destek olmaya çalışırken, bir yandan da onu görmeye gidiyoruz ve para yatırıyoruz. Ama çok zorlanıyor. O da arkadaşlarıyla birlikte el işiyle yaparak, farklı farklı, aksesuarlar yapmayı öğrendi. Geçimlerini kendileri sağlıyor” dedi. 
 
‘Çok zahmetli bir iş’ 
 
Yapılan aksesuarların zahmetinden bahseden Canan, "Görüşe gittiğimiz gün 100'e yakın aksesuarı alıp dışarıya satıyoruz ve parayı cezaevine gönderiyoruz. Aksesuarlar özellikle özgürlüğü hitap eden güvercinlerden oluşuyor. Tespih, çakmak kılıfı, bileklikler, ayakkabı, ve güllerden oluşan aksesuarlar yapılıyor. Sadece bir gül, bir güvercini yapmak 3 saatlerini alıyor. Aksesuarları tutsaklara destek olmak isteyenler alıyor” diye belirtti.