Elektrik ve su faturaları DAİŞ'e katılma gerekçesi!

  • 09:50 4 Mart 2019
  • Güncel

Ruhenda Amed

DÊRAZOR - Dêrazor'da artık sona doğru gelinirken, DAİŞ'e katılan kadınlar, çetelerin aşıladığı zihniyeti gözler önüne sermeye devam ediyor. "İnandığım Kur'an'ı sünneti yaşamak için DAİŞ'e katıldım" diyen Fatma Yılmaz ayrıca Türkiye'de yaşamın pahalılığından kaynaklı DAİŞ'e katıldığını öne sürdü. 
 
Demokratik Suriye Güçleri (QSD) öncülüğünde yürütülen Cizre'nin Fırtınası hamlesinde DAİŞ çetelerine yönelik yürütülen son operasyonda Hacin beldesinin Yukarı Baxoz köyünde şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Şimdiye kadar binlerce sivil QSD güçleri tarafından kurtarılırken binlerce DAİŞ çetesi ise aileleri ile birlikte QSD güçlerine teslim oldu. DAİŞ çetelerinin elinde sivil kalmadığı tahmin ediliyor. Teslim olan DAİŞ çetelerinin eşleri ise anlattıkları ile insanların dini duygularının nasıl kullanılarak sömürüldüğünü de gözler önüne seriyor. Geçtiğimiz hafta teslim olanlar arasında olan ve DAİŞ'e Türkiye'den katılan Fatma Yılmaz'ın (44) anlattıkları DAİŞ'in gerçek yüzünü ortaya çıkarıyor.
 
'DAİŞ dini araç olara kullandı'
 
İlk eşi ile Afganistan'da da savaşa katıldığını söyleyen Fatma, DAİŞ'e Antep üzeri katılanlardan. Eşini kaybettikten sonra 4 çocuğu ile birlikte 5 yıl önce Suriye'ye gelen Fatma, burada 4 DAİŞ çetesi ile farklı zamanlarda evlilik gerçekleştirmiş. Fatma, DAİŞ'e katıldıktan sonra yaşadığı hayal kırıklığını şöyle anlatıyor: "İnandığım Kur'an'ı sünneti yaşamak için DAİŞ'e katıldım. Ama birçok gerçeğin iki üç sene sonra değiştiğini zamanla anlayabildim. Sürekli evin içindeydik biz kadınlar. İnsanların dini duyguları nefisleri için kullandıklarını gördüm. Zamanla birçok şey karıştı. Evet DAİŞ dini araç olarak kullandı."
 
Suriye'ye 'hicret' etmiş!
 
Birçok Êzidî kadın ve çocuğun kaçırılarak DAİŞ çeteleri tarafından tecavüz edilmesini ve kaçırılmasını sadece "duydum öyle bir şey" diyerek geçiştiren Fatma, "Kadın olduğum için çok şey bilmiyorum. Kadının yeri evidir" iddiası ile DAİŞ'İn aşıladığı zihniyeti de ortaya koyuyor. Israrla dinini yaşamak için Suriye'ye geçiş yaptığını söyleyen Fatma, 4 çocuğunu kaybettiğini ve Türkiye'ye geçmek istediğini söylüyor. Fatma çocukları için "Allah için öldüler, şehit oldular" derken, Kur'an'da davet olduğunu ve bu yüzden Suriye topraklarına geldiğini iddia ediyor. Fatma ayrıca gelişini de "hicret ettim" diyerek tanımlıyor.
 
Elektrik ve su faturaları DAİŞ'e katılma gerekçesi
 
Türkiye üzerinden oldukça rahat bir şekilde sınırı geçtiklerini söyleyen Fatma, "Türkiye'de hayat çok pahalıydı. Elektik su faturalarımı ödeyemiyordum. Suriye'de her şeyin bedava olduğunu bize söylediler. Bacılar vardı onlar ile iletişime geçtim. Çocuklarımı da yanıma aldım. Rahat bir şekilde sınırı geçtik. Cerablus'a önce geldim ardından Rakka'ya, Tabka'ya geçtim oradan da buraya geldim. Burada da 4 DAİŞ çetesi ile evlendim" diye ekliyor. 
 
Fatma'nın bunları anlatırkenki rahatlığı ise dikkat çekiyor.