Pervin Buldan Hakkari’de: Biz bu ülkenin her yerine kök salmışız

  • 15:09 4 Mart 2019
  • Güncel
HAKKARİ - Hakkari’ye gelen HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partilerinin hedef gösterilmesine, “Terk edin diyorlar. Kendisini Maho ağa zannediyor. Sanki burası bir köydür. Sanki bizi köyünden kovmaya çalışıyor. Bu kent bizim, bu topraklar bizim. Biz, bu ülkenin her yerine kök salmışız” diye tepki gösterdi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve aralarında Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Berdan Öztürk, İnsan ve Özgürlük Partisi (İYÖP) Genel Başkanı Mehmet Kamaç, (Platforma Demokratên Kurd) PDK-Bakur Genel Başkanı Sertaç Bucak, HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede Botan turunun ardından 117 gündür tecride karşı açlık grevinde olan DTK Eş Başkanı Leyla Güven’in de vekil olduğu Hakkari’deydi.
 
Davul ve zurnalı karşılama
 
HDP il ve ilçe eşbaşkanlarının yanı sıra, belediye eşbaşkan adayları Cihan Kahraman, Seher Kadiroğlu Ataş, Çukurca Belediyesi eşbaşkan adayları Abubekir Kanar ile Hividar Ertunç’un da dahil olduğu seçim otobüsü, kent merkezinde tur attı. Yoğun kara rağmen Hakkarililer, Pervin ve HDP’lilere sevgilerini zılgıt ve slogan atarak gösterdi. Okula giden öğrenciler, yoldan geçen yurttaşlar, esnaflar zafer işareti yaparak, araçlar da korna çalarak otobüsü selamladı.
 
Halk, sabah saatlerinden itibaren, HDP il binası önünde toplanmaya başladı. Biriken kitle ellerinde HDP bayrak ve flamalarıyla davul zurna eşliğinde halay çekti. Halk, “HDP halktır, halk burada”, “Kayyım gidecek, halk gelecek” sloganları eşliğinde HDP il binasından seçim bürosu olarak kullanılan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) il binasına yürüdü.
 
‘İttifakı devam ettireceğiz’
 
Pervin ve HDP’liler halk tarafından, “Direne direne kazanacağız”, “Leyle Güven onurumuzdur” sloganlarıyla karşılandı. Büyük bir coşkunun hakim olduğu halk buluşmasında, Hakkari Belediyesi eşbaşkan adaylarının halkı selamlamasının ardından konuşmalar yapıldı. İYÖP Genel Başkanı Mehmet Kamaç, Kürt halkının değerleri için ittifaka girdiğini belirterek, “Bu iradeyi ayak altına alanları 31 Mart’ta göndereceğiz” dedi. İttifakın tarihi olduğunu dile getiren Mehmet, ittifakı devam ettireceklerini söyleyerek, “Birlikte hareket ederek kurtulabiliriz” dedi.
 
‘Kayyımları göndereceğiz’
 
PDK-Bakur Genel Başkanı Sertaç Bucak da, Leyla Güven’e selam yolladı. Kayyımın Kürt halkının iradesini ayaklarını altına aldığını belirten Sertaç, “Bir tek Hakkari değil, her yerde kayyumları göndereceğiz. 31 Mart’tan sonra özgürlük gelecek, buna inanıyorum, başaracağız, zafer bizim olacak” dedi. DTK Eş Başkanı Berdan Öztürk de, Güven’e selam yolladı. PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride dikkat çeken Berdan, “Öcalan’ın sesi barışın sesidir” dedi.
 
‘Hakkari boyun eğmez’
 
Alkış ve sloganlar eşliğinde anons edilen HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan da, “Bugün burada olmaktan bir Hakkarili olarak gurur duyuyorum. İyi ki varsınız. Büyük bir engelleme sonucunda bu alanı doldurdunuz. Bu bir miting değil, bu büro açılışınıza bile büyük engeller çıkardılar, ama her şeye rağmen sizler bu alanı doldurdunuz. Çünkü, Hakkari halkı boyun eğmez, biat etmez” sözlerini kullandı. 
 
‘Sandıklarda ders vereceğiz’
 
Bugün zorlu bir süreçten geçildiğini dile getiren Pervin şöyle devam etti: “Ancak bu kadar zorlu olmasına rağmen başta Hakkari olmak üzere gittiğimiz her yerde sizlerin coşkusuyla karşı karşıya kalıyoruz. Bu coşku 31 Mart’ta sandıklara yansıyacak. Bundan kuşku duymuyoruz. Çünkü Hakkari halkı ödediği bedelleri bilir, gasp edilen belediyelerini bilir, rehin alınan milletvekillerini bilir. Bu halkı engellemekten başka hiçbir şeyi reva görmeyen; ama bunun karşısında güçlü bir mücadele var. Bunun için de yaptıklarını; belediyeye kayyım atarak, belediye başkanlarımızı rehin alarak bu kenti yönetmeye çalışanlara karşı 31 Mart’ta sandıklarda ders vereceğiz.”
 
‘Umudumuzu kimse kırmayacak’
 
Belediyeye atanan kayyımları ve partilerinin seçilmiş vekil ve yöneticilerinin cezaevinde olduğunu hatırlatan Pervin, cezaevindeki arkadaşlarına selam yolladı. Pervin, “Yine cezaevindeyken 24 Haziran seçimlerinde irademdir dediniz, kazandırdınız. Sonra tahliye oldu, ama bedenini açlık grevine yatırdı. Onlar rehin aldıkça tutukladıkça, gasp ettikçe biz daha çok büyüyoruz, daha çok birbirimize bağlanıyoruz. İşte bizim mücadelemiz bu kadar büyük ve onurludur. Nerede olursak olalım; halkımızın yarınlarına dair büyük umutlarla yola çıktık. Bu umudumuzu kimse kıramayacak” diye konuştu.
 
 ‘Halkı birbirine kırdırmaya çalışıyor’
 
“31 Mart tarihindeki seçimlerde Hakkari’den de büyük beklentimiz var” diyen Pervin, şunları dile getirdi: “Aslında kararını vermiş. Bu kentte kayyım atadılar, daha sonra onu belediye başkan adayı yaptılar. Kayyıma, Hakkari Devlet Hastanesi’nin yolu nerede diye sorarsanız inanın ki bilmiyor. O kayyım Hakkari halkının, bizim insanlarımızın evine giderken evin içinde arama yaptırıyor. O kayyım hangi aileyle görüşürse o aileyi basınla paylaşıyor. Hakkari halkını birbirine kırdırmaya çalışıyor.”
 
‘Hakkari kayyımı kente 400 trilyon borç bırakmış durumda’
 
Hakkari kayyımının kente 400 trilyon borç bırakmış durumda olduğunu dile getiren Pervin, “Hakkari Belediyesi, 400 trilyon borç batağına girmiş. Hakkari’nin geleceğini borçlandırmış. Kayyım, ters lalenin anıtını söktürmüş, kurumlara kilit vurmuş. Şimdi kayyım aday olmuş. Buradan Hakkari halkına söz veriyoruz, o kayyımı Ankara’ya hep birlikte göndereceğiz” dedi. Kürt ittifakına da dikkat çeken Pervin, “Ölene kadar, mezara kadar bozulmayacak olan Kürt ittifakını gerçekleştirdik. Sadece yerel seçimler için değil,  çok şeffaf ve ilkeli ittifak olacak” dedi.
 
Pervin’den Cumhurbaşkanı’na yanıt: Kendini Maho ağa zannediyor
 
Pervin, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından partilerinin hedef gösterilmesine ve “Gidin” sözlerine şu cevabı verdi: “Bize hakaret etmeyi kendisine bir göreve olarak almış. Terk edin diyorlar. Kendisini Maho Ağa zannediyor. Sanki burası bir köydür. Sanki bizi köyünden kovmaya çalışıyor. Bu kent bizim, bu topraklar bizim. Biz, bu ülkenin her yerine kök salmışız. Bir ülkenin cumhurbaşkanı kendi halkından bu kadar nefret etmemeli, bir ülkenim cumhurbaşkanı kendi vatandaşını kovmamalı, 6 milyon insanı yok saymamalı. Biz geçmişte Cumhurbaşkanlığı yapan çok insan gördük. Neredeyse onlara bile rahmet okutacak bir duruma geldiler. Ancak bu ülkenin cumhurbaşkanı AKP’ye oy vermeyen herkesi bu ülkede yok sayıyor. Oysa biz bu ülkenin, demokrasi, özgürlüğe olan ihtiyacından kaynaklı her gün rengini iradesini ortaya koyan partiyiz.”
 
’Türkiye’de herkes tecrit altında’
 
Leyla Güven ve cezaevindekilerin açlık grevini hatırlatan Pervin, “Sevgili Leyla ve onunla birlikte açlık grevine giren birçok arkadaşımızın tek bir talepleri var. Bu talep meşru bir talep, haklı bir talebi, yasal bir taleptir. İmralı’daki Sayın Öcalan’ın kendi ailesi ve avukatlarıyla  görüştürülmesi talebi. Bu talebi AKP ve Adalet Bakanlığı engellemektedir. Arkadaşımız Sevgili Dersim Dağ da bedenini açlık grevine yatırdı, Leyla moral olsun diye. Biz de HDP olarak bu haklı talebin arkasındayız, tecrit mutlaka kalkmalıdır. Bugün Türkiye’de herkes tecrit altındadır. Büro açılışında engel varsa bu bir tecrittir. İnsanların seçim çalışması yapma hakkı vardır. Bu engelleniyorsa burada tecrit vardır. Bu tecrit tüm Türkiye toplumuna riayet ediyor. Biz bunu kabul etmiyoruz. Biz HDP olarak Türkiye’nin toplumsal barışa olan ihtiyacından kaynaklı buradayız. Bu büro açılışımızın 31 Mart’ta başarı getirmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.
 
Pervin son olarak, “Sandıklarımız sahip çıkalım, oylarımıza sahip çıkalım, Hakkari halkı bir kez daha tarih yazacak. Yüzde 90 oranıyla büyük başarının altına imza atalım” çağrısı yaptı.
 
 Pervin ve beraberindekiler Yüksekova’ya gitmek için yola çıktı.