Kadınlar halay ve zılgıtlarıyla 8 Mart etkinliklerinde buluştu

  • 18:48 4 Mart 2019
  • Güncel
HABER MERKEZİ – Van, Muş ve Mardin'de kadınlar 8 Mart buluşmalarında bir araya gelirken, kiras fistanlarıyla buluşmalara renk kattı. Kadınlar, zılgıt ve halaylarında, dillerinden “Biji berxwedana Leyla’ye” sloganlarını düşürmedi. 
 
Tevgera Jinên Azad ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Kadın Meclisi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Çaldıran, Özalp, Saray, Muradiye ilçelerinde düzenledikleri çeşitli etkinliklerle kadınlarla buluştu. Buluşmaya kadınlar, kiras fistanlarıyla renkli karelere imza atarken, zılgıt ve halaylarında “Biji berxwedana Leyla’ye” sloganlarını dillerinden hiç düşürmedi. HDP’li kadınlar bir araya geldikleri kadınlara karanfil uzatarak 8 Mart Günü Van’da Musa Anter Parkında HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın katılımıyla düzenlenecek 8 Mart mitingine davet edildi. 
 
Öte yandan HDP Serhat bölgesinde seçim çalışmalarını aralıksız sürdürmeye devam ediyor. 
 
Özalp
 
Özalp’ta HDP ilçe binasında düzenlenen kadın buluşmasına DBP Van İl Eşbaşkanı Aynur Tarhan, DTK Divan üyesi Mukaddes Karakoç, Özalp Belediyesi Eşbaşkan Adayı Dilan Örenci ve çok sayıda kadın katıldı. Kadınlar sık sık “Biji berxwedana leyla’yê” sloganları ve zılgıtlarla programı başlattı.  Buluşmada ilk olarak söz alan DBP Van il Eşbaşkanı Aynur Tarhan, “Kadın öncülüğünde 31 Mart’ı zaferle kutlayacağız” mesajı verdi. 
 
‘Faşizmin ömrü 31 Mart’a kadardır’
 
Ardından söz alan Mukaddes, “Yoksul halkın inşaatlarda ve her yerde verdiği yaşam mücadelesi veriyor. Yoksullaştıran sistemin değişmesi gerekir” diye konuştu. Ardından söz alan Özalp Belediyesi Eşbaşkan Adayı Dilan Örenci ise, “Faşizmle yönetim olmaz, kayyımlar tüm kadın kurumlarımızı kapatarak baskı altına almayı hedeflediler. Oysaki onların da ömrü 31 Mart’a kadardır” dedi. 
 
Saray
 
Saray ilçesinde de ise yüzlerce kadının katılımıyla ilçeye bağlı Karahisar Mahallesi’nde buluşma gerçekleştirildi. Buluşmada çekilen halayların ardından kısa bir konuşma yapan HDP Saray Belediye Ebaşkan Adayı Caziye Duman, 8 Mart’ın anlam ve öneminden bahsederek, kayyımları ilçeden göndereceklerini söyledi. Caziye, “31 Mart’ta kadın gücü ve emeğiyle çok güzel şeyler olacak. Belediyeler, tekrar kadın eliyle şekillenecek” dedi. 
Yapılan konuşmaların ardından kadınlara karanfil dağıtılırken, program, halaylarla son buldu. 
 
Gürpınar
 
Gürpınar’da ise 8 Mart programı kapsamında ilçeye bağlı Elaçmaz (Selexane) köyünde kadınlarla bir araya gelindi. HDP Van il Eşbaşkanı Yadişen Karabulak,  Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayı Bedia Özgökçe ve ilçe belediye Eşbaşkan Adayı Rojbin Akdağ ile partili kadınlar katıldı.  Buradaki programda konuşan Bedia, “Kültürümüzü, kadınların var ettiği bütün değerlerimizi yok etmeye çalışıyorlar. Ama biz yine de bütün her şeye rağmen kültürümüzün de kimliğimizin de sahipleri ve koruyucusu bizler olacağız. Bunların içi yanmaz bunlar zaten bizi yok etmek istiyorlar. AKP ve MHP ittifakı her türlü değerimize saldırarak bugün oylarımızın peşine düşmüş oylarımızı bizden çalmaya çalışıyorlar. Diyorlar ki, eğer siz bunlara oy verirseniz bakın kayyım atarız ve yine bir hizmet göremezsiniz. Biz onların ne yaptıklarının farkındayız” diye konuştu. 
 
‘Bizi yok sayanları kentimizden çıkaracağız’
 
AKP-MHP ittifakının kendini “Kürt inkarı”  üzerinden yaşattığını söyleyen Bedia konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Bunlar bizim sadece oylarımızın peşindeler. Diyorlar ki Kürt yok. Ama menfaatleri olunca Kürtler onların kardeşleridir. Böyle kardeşlik mi, böyle ittifak mı olur. Ve sevgili kadınlar şunu da kullanıyorlar. Diyorlar ki, ‘AKP’ye oy vermek cennete gitmekle eş değermiş’ bunu bile pazarlıyorlar. Camilere girip kutsal mekanlarımıza girip oy istiyorlar. Her yerden baskı yapıyorlar. Çocuklarınız işsiz kalır, işte çıkartırız gibi tehditler ediyorlar. Bütün bunların tek bir sebebi var o da bu seçimde onlar gasp ile kazanmak istiyorlar. Ama onlara bunu yaşatmayacağız. Bizler onlara bu sevinci asla yaşattırmayacağız. Çünkü oylarımız da kentlerimiz de bizimdir. Bizim varlığımızı ve kimliğimizi inkar edenlere en güzel cevabı 31 Mart sandıklarında vereceğiz. 31 Mart Van halkının, Kürt halkının büyük bir zaferi ile sonuçlanacaktır. Bizleri hor görenleri ve bizi yok sayanları hep beraber kentlerimizden kovacağız. Kayyım belasından da kurtulacağız. Onlar bir daha değerlerimize el uzatamayacaklardır. Bizim topraklarımızda bize zulüm edemeyecekler.”
 
‘İnkar ve imha politikaları bir sonuç vermedi’
 
İnkar ve imha politikalarının bir sonuç vermediğine dikkat çeken Bedia, “Bugün açlık grevi direnişiyle canını feda eden binlerce yoldaşımız işte bunun çağrısını yapmaktadır. Diyorlar ki, eğer barış olursa ve görüşmeler olursa ve eğer İmralı kapıları açılırsa ve eğer ki bu Kürtlere dönük bu politikalardan vazgeçerseniz hep birlikte bu topraklarda eşit bir şekilde yaşayabiliriz diyorlar. Bizim fazla istediğimiz bir şey yok sadece bu topraklarda eşit yaşamak istiyoruz. Oy vermeye gittiğimiz gün hem sandıklarımızı koruyacağız hem de vicdanımız ve sandık arasına kimsenin girmesine izin vermeyeceğiz” dedi. 
 
Ardından konuşan HDP Van İl Eşbaşkanı Yadişen Karabulak ise, “8 Mart Dünya Kadınlar günü vesilesiyle şuanda burada toplandık. Ama her şeyden önce şuan da başta Leyla Güven olmak üzere zindanlarda binlerce tutsak açlık grevindedir. Leyla Güven şahsında bütün kadın direnişçilerin direnişini selamlıyorum. Taybet Ana şahsında 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nüzü kutluyorum. Hep beraber coşkuyla 8 Mart’ı kutlayalım” dedi. 
 
Konuşmaların ardından buluşma kadınlara karanfil dağıtımıyla son buldu.  
 
Muradiye
 
Muradiye’deki 8 Mart kutlaması ise Ş.Mehmet Mahallesi’nde düzenlenen toplantıyla geçekleşti. Toplantıya HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan, HDP İlçe belediye Eşbaşkan Adayı Leyla Balkan, yerine kayyım atanan DBP Özalp Belediye Eşbaşkanı Handan Bağcı ile çok sayıda kadın katıldı.  Toplantıda konuşan HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan 8 Mart’ın tarihine değinerek bu günde DTK Eşbaşkanı Leyla Güven şahsında direnişlerinin sürdüğünü söyledi. 
 
Konuşmaların ardından kadınlar Van’da 8 Mart günü HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan katılımıyla Musa Anter Parkı’nda düzenlenecek büyük mitinge davet edildi. 
 
Çaldıran
 
HDP’li kadınlar Çaldıran ilçesinde düzenledikleri 8 Mart etkinliğine ilçe eşbaşkanların yanı sıra çok sayıda kadın katıldı. Etkinlik ardından mahallelerde kadınlar, 8 Mart günü yapılacak mitinge davet edildi. 
 
Muş
 
HDP Kadın Meclisi Muş’ta 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle kent merkezinde bulunan tekstil kentte kadınlarla bir araya gelerek karanfil dağıttı. HDP Muş Milletvekili Şevin Coşkun ve HDP Muş Belediyesi Eşbaşkan Adayı Sibel Genç’in yanı sıra birçok kadın da etkinliğe katıldı. Etkinlikte kadın işçiler, HDP’lilere yoğun ilgi gösterdi. HDP’liler kadınları 8 Mart günü yapacaklarını etkinliğe davet etti.
 
Varto
 
HDP seçim çalışmaları kapsamında Varto ilçesine bağlı mahallelerde çat kapı çalışması yaparak, halkla bir araya geldi. HDP Varto Belediye Eşbaşkan Adayı Ülkü Baytaş ve partililer katıldı. 
 
Malazgirt
 
HDP Muş Milletvekili Şevin Coşkun’un katılımıyla Malazgirt Belediye eşbaşkan adaylarının katılımıyla seçim çalışmaları kapsamında ilçe merkezinde esnaflarla bir araya geldi. Adaylar burada, yerel seçimlere dair esnafların görüşleri alındı. 
 
Mardin
 
HDP Mardin Kadın Meclisi, Derik ve Mazıdağı ilçelerinde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında kadın esnafları ziyaret etti ve karanfil dağıttı. Aynı zamanda HDP Kadın Meclisi Derik’te kadın tutsaklara 8 Mart için kart gönderdi.  Programa HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, HDP Mazıdağı Belediye Eşbaşkan Adayı Nalan Özaydın, HDP Derik Belediye Eşbaşkan Adayı Mülkiye Esmez, HDP ve DBP yöneticileri katıldı. 
 
İlk olarak Mazıdağı ilçesinde kadınlarla bir araya gelinerek kadın buluşması düzenledi. Yapılan buluşmada kadın katliamları, taciz ve tecavüzlerin artmasına dikkat çekilerek, kadınların bu olaylar karşısında sessiz kalmamaları ve mücadele edilmesi gerektiği mesajı verildi. Kadınlar ardından yaşadıkları sıkıntıları dile getirerek çözüm gerektiğini dile getirdi. Aynı zamanda yapılan buluşmada 8 Mart’ın onlar için çok önemli olduğu vurgulandı. Kadınlar, Leyla Güven ruhuyla 8 Mart’a katılacaklarını dile getirdi.
 
Buluşmanın ardından Mazıdağı’nda bulunan kadın esnaflara karanfil verildi ve 8 Mart’ta Diyarbakır’da yapılacak olan miting için broşür dağıtılarak kadınlar mitinge davet edildi.
 
Derik
 
Kadınlar ardından Derik ilçesine geçerek burada da kadın buluşması gerçekleştirildi. Burada da kadınlara aynı mesajlar verildi. Buluşma ardından kadınlar, Derik’te bulunan kadın esnafları ziyaret ederek karanfil dağıtıldı. Aynı zamanda burada da 8 Mart’ta Diyarbakır’da yapılacak olan miting için broşür dağıtıldı. Yapılan broşür dağıtımında kadınlar sık sık “Bijî berxwedana zindanan”, “Jin jiyan azadî” ve “Leyla Güven irademizdir” sloganları atıldı.  
 
Kadın tutsaklara kart gönderildi
 
Öte yandan polislerin kameralarla kadınları çekmesi de dikkatlerden kaçmadı. Kadınlar broşür dağıtımı ardından Derik Postanesi’ne giderek kadın tutsaklara 8 Mart Dünya Kadın Günü için kart gönderdi.