Ceylan Aslan: Mor kurdeleli kadınlar 8 Mart’ta grevde olacak

  • 09:11 5 Mart 2019
  • Güncel
Beritan Elyakut
 
DİYARBAKIR - İstanbul’da gerçekleştirilen 164 kadın ve LGBTİ+ kurumu buluşmasının ardından alınan “Kadın grevi” kararı bu yıl 8 Mart’ta kısmi olarak hayata geçirilecek. DAKP üyesi Ceylan Aslan, “Bunu yansıtan ve kadınların grevde olduğunu gösterecek olan mor kurdeleler dağıttık. Mor kurdeleleri takan kadınların grevde olduğunu ve buldukları her alanda 1 saat hayatı durdurduğunu yansıtacak şekilde beklemesi gerekecek” dedi.
 
Türkiye'nin dört bir yanından 164 kadın ve LGBTİ+ kurumunun çağrısıyla yüzlerce kadın geçtiğimiz aylarda "Haklarımız, Hayatlarımız, Kazanımlarımız Bizim" sloganıyla İstanbul'da bir araya geldi. İki gün süren “Kadın Buluşması”nda birlikte mücadele yolları tartışıldı. Buluşmada 8 Şubat'ta bir sosyal medya eylemi yapma önerisi kararlaştırıldı. Sosyal medya sitelerinde #Video8m hashtagi ile enternasyonal kadın grevine çağrı yapan video-eylemler paylaşılarak uluslararası bir iletişim kanalı yaratıldı. Kadınlar buluşmada bir de “Kadın grevi” üzerinden bir kararlaşmaya gitti. Bu yıl 8 Mart’ta belli başlı hatlarıyla hayata geçirilecek olan grev “Kadınlar Özgürlük için Direnişte, Kadınlar Grevde” sloganında hayat buldu. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde hayata geçirilecek olan greve ilişkin ve 8 Mart çalışmalarına ilişkin Dicle Amed Kadın Platformu (DAKP) üyesi Ceylan Aslan değerlendirmelerde bulundu.
 
‘Bu yıl ki 8 Mart’ı grevlerle karşılıyoruz’
 
8 Mart’ı bir direniş tarihi olarak ele aldıklarını kaydeden Ceylan, bu yıl ki 8 Mart’ı diğer tarihlerinden ayıran özelliğinin Demokratik Toplum Kongresi Eşbaşkanı (DTK) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven öncülüğünde başlayan açlık grevi direnişleri olduğunu söyledi. Bu yıl ki 8 Mart’ı açlık grevi eylemleriyle karşıladıklarını dile getiren Ceylan, yapılacak etkinliklerin bir yandan acı içerisinde karşılasalar da daha çok direnişin büyütülmesi açısından bir 8 Mart ile karşı karşıya olduklarını ifade etti.
 
‘Mor kurdele taşıyan kadınlar 8 Mart’ta grevde olacak’
 
İstanbul’da 164 kadın kurumu ve LGBTİ+’larla  birlikte bir buluşma gerçekleştirdiklerini aktaran Ceylan, Diyarbakır’dan katılan kadınlar olarak bölgede açığa çıkan kadın sorunlarını ve sıkıntılarını ele aldıklarını söyledi. Ceylan, “Sonuç bildirgemizdeki en önemli nokta kadınların bir greve gitme kararı almasıydı. Dünya kadınları zaten bir greve gitme çalışması yürütüyordu ve bizlerde bu sene bunun öncülüğünü yaparak tam anlamıyla olmasa da bir adım atma açısından çalışmaya başladık. Örneğin elimizde imkan varsa tüm gün çalışmama, yaşamı durdurma ve hayatı durdurma üzerinden bir çalışma başlattık. Bunu yansıtan ve kadınların grevde olduğunu gösterecek olan mor kurdeleler dağıttık. Mor kurdeleleri takan kadınların grevde olduğunu ve buldukları her alanda 1 saat olacak şekilde hayatı durdurduğunu yansıtacak şekilde beklemesi gerekecek. Bilgisayar başındakiler bilgisayarını kapatacak, evde iş yapan kadınlar ellerindeki işi bırakacak, sokakta olan kadın olduğu yerde duracak. Hiç imkan yoksa kadınlarla kadın gündemini konuşma üzerinden bir eylemsellik geliştireceğiz” dedi.
 
‘Leyla Güven 8 Mart’ta bizimle olmasa da direnişi alanda olacak’
 
Her kadının 8 Mart’ta kendi balkonuna mor şal asması için çalışma yürüttüklerini de söyleyen Ceylan, bu mor şalların ‘bu evde grev var’ anlamı taşıyacağını da sözlerine ekledi. 2020 yılının 8 Mart’ın da bu grevin tüm zeminlerini oluşturacaklarının altını çizerek, 2020 8 Mart’ında kadınların sosyal medyada, iş alanlarında, evlerde ve sokaklarda tam anlamıyla greve gireceğini belirtti. 118 gündür açlık grevinde olan Leyla şahsında gelişen açlık grevleriyle 8 Mart’ı karşıladıklarına dikkat çeken Ceylan, “Bu kapsamda DAKP üyeleri olarak Leyla Güven’i ziyaret ettik. Leyla bizlere ‘Bende bugün sizlerle birlikte bu alanda 8 Mart’ı karşılamalıydım’ dedi. Ne yazık ki aramızda olamayacak ancak onun yürütmüş olduğu mücadele bize güç veriyor ve ondan aldığımız güçle alanları daha da doldurmayı hedefliyoruz. Leyla ve grevde olanların direnişini de bu yıl ki şiarımız olan ‘Kadınlar Özgürlük için Direnişte, Kadınlar Grevde’ ile buluşturduk” diye kaydetti.
 
‘Tüm kadınları 8 Mart’ta Leyla ve yoldaşlarına ses olmaya çağırıyoruz’
 
Ceylan son olarak 8 Mart’ta kadınları yapılacak olan mitinge davet ederek, “1-8 Mart arası çalışmalarımızın startını verdik. Bu kapsamda el bildirileri dağıtımı, resim sergileri, bir dizi kadın etkinliği, gece yürüyüşleri, kıraathane işgalleri ve sosyal medya eylemlerimiz olacak. Yine en temel gündemimiz açlık grevleri ve tecrit üzerinden olacak. Bu nedenle tüm kadınları yapacağımız çalışmalara katılmaya ve 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde yapacağımız mitinge davet ediyoruz. Kadınlar olarak taleplerimizi haykırmaya ve Leyla ile yoldaşlarının başlattığı grevlere ses olmaya çağırıyoruz” dedi.