Eşbaşkan adaylarından 8 Mart çağrısı: Leyla'nın sesini yükseltelim

  • 09:14 5 Mart 2019
  • Güncel
VAN - 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde tüm kadınları alanlara çağıran HDP'li belediye eşbaşkan adayları, "8 Mart Leyla'nın sesini bir kez daha yükseltmek için alanlarda olalım" dedi. 
 
8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri devam ederken, kadınlar alanlara çıkmaya hazırlanıyor. 31 Mart'ta yapılacak yerel seçimler de yaklaşırken Halkların Demokratik Partisi (HDP) eşbaşkan adayları da kadınlarla birlikte olacak. Kadın adaylar, PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yönelik tecridin kaldırılması amacıyla 118 gündür açlık grevinde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in sesini yükseltmek için alanlara çağırdı. 
 
'Kadınlar tecride karşı alanlarda olacak' 
 
İpekyolu Belediye Eşbaşkan Adayı Şehzade Kurt, büyük bedellerle kazanılan 8 Mart'ın mücadele anlamına geldiğini ifade etti. Kadınların bu yıl tecride karşı da alanlara çıkacağını söyleyen Şehzade, PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle başlatılan açlık grevlerine dikkat çekti. Şehzade, "Kadınlar tecridin kırılması ve açlık grevinde olan Leyla Güven ve tutsaklarla dayanışma için alanlarda olacak.  Kürt kadınları olarak evet 8 Mart'ta halayımızı çekeceğiz fakat özellikle özgürlük için alanlarda olacağız. Bu yüzden kadınlar sesleriyle, zılgıtlarıyla, rengiyle, diliyle alanlarda olacak" dedi. 
 
'Kadınlar çok yönlü bir mücadele içinde'
 
"Vardık varız, var olacağız" şiarıyla 8 Mart'ı kutlayacaklarını aktaran Hakkâri Belediye Eşbaşkan Adayı Seher Kadiroğlu Ataş da şunları dile getirdi: "Tüm kadınlar kendi yaşamındaki, ailesindeki, çevresindeki eril zihniyetle mücadele ediyor. Bunların yanında bir de sistemle mücadele ediyor. Biz kadınların mücadelesi çok yönlü bir mücadele ve yaşamın her alanı bizim için bir mücadele alanıdır. 21'inci yüzyılın kadın yüzyılı olacağına inancımız da tam. Geçmişten gelen gücümüz, mücadelemiz, deneyimlerimizle 'vardık ve varız, var olacağız' şiarıyla bu 8 Mart'ta da alanlarda olacağız ve her yeri kadınların aklıyla, rengiyle ve gücüyle inşa edeceğiz." 
 
8 Mart'ta Leyla Güvenin sesi olacağız
 
Edremit Belediye Eşbaşkan adayı Gülcan Kaçmaz da 118 gündür tecride karşı açlık grevinde olan Leyla Güven'in sesini yükselteceklerini belirterek, "8 Mart kadınların emeğiyle, mücadelesiyle kazandığı haklarını haykırdığı, sesleriyle, renkleriyle mücadeleyi yükselttiği bir gün. Bunun için 8 Mart'ta herkesi alanlara çağırıyoruz. Bu 8 Mart bizim için bambaşka bir 8 Mart. Leyla Güven'in sesi olmak için tekrar alanlarda olacağız" mesajını verdi.