Kürt Film Festivali'nde 8 Mart'ta sadece kadın filmleri olacak

  • 09:21 5 Mart 2019
  • Kültür Sanat
İSTANBUL - Bu yıl ilki düzenlenecek olan İstanbul Kürt Film Festivali'nde 8 Mart’ta sadece kadın yönetmenlerin filmleri gösterilecek. Bunlardan biri olan “Sınırsız Oyunlar” filminin yönetmeni Elif Yiğit, herkesi 8 Mart’ta kadın yönetmenlerin çektiği filmleri izlemeye çağırdı.
 
Bu yıl, ilki gerçekleştirilecek İstanbul Kürt Film Festivali, 6-10 Mart tarihleri arasında sinema severlere kapılarını açıyor. Mezopotamya Sinema tarafından organize edilen festivalde toplam 33 film ve belgeselin gösterimi olacak. Beyoğlu’nda bulunan Mezopotamya Sinema Salonu'nda yapılacak olan festivalde kadın yönetmenlerin filmleri ise 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde gösterilecek. Yönetmen  Elif Yiğit’in “Lîstikên  Bê Sînor (Sınırsız Oyunlar)” isimli kısa kurmaca belgesel filmi de 8 Mart’ta gösterilecek olan filmler arasında yer alıyor. 
 
Filmi ilk defa İstanbul Kürt Film Festivali’nde yayınlanacak Elif, herkesi İstanbul Kürt Film Festivali'ne davet etti. 
 
Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu’ndan savaş nedeniyle Türkiye’ye gelen çocukların hikayelerini konu alan filmde çocuklarla röportajlar aldığını ve daha sonra da görüntüler çekmeye başladığını söyleyen Elif, “Mahmut ile Hamidî adında çocuklar vardı. Elbette ki herkesin bir hikayesi olur, ama bu çocukların hikayeleri biraz farklıydı. Onların hikayeleri Türkiye ve Rojava arasında yapılan sınırla alakalı olduğu için ilgimi çekti. Bu nedenle filmini yapma gereği duydum" diye belirtti. 
 
Örülen duvar nedeniyle bir daha Asmin’i göremiyor
 
Elif çocukların hikayelerini şu sözlerle anlattı: “Rojava'da savaş başladığında bu iki çocuk ailesi ile birlikte Urfa’ya gelmişler. Orada bir aile onları misafir etmiş ve orada kalmışlar. O evde Mahmut ile Hamidî'nin yaşlarında olan Asmin adında bir kız var. Onunla tanışmışlar ve oyunlar oynamaya başlamışlar. Ama savaş bittikten sonra da Mahmut ile Hamidî ailesiyle birlikte Rojava'ya dönmüşler. Rojava’ya döndüklerinde de arkadaşlarının bir kısmı savaştan kaynaklı ölmüş. Daha sonra Türkiye ile Rojava arasında duvar örülmüş. Örülen duvarların ardından çocuklar bir daha sınırın diğer tarafına gidememiş. Duvar nedeniyle Asmin'i bir daha göremeyen Mahmut, yeni doğan kardeşi Arin Mirxan'a da Asmin ile oynadıkları oyunları öğretme sözü veriyor. Duvar yıkılırsa ya da kendileri yıkabilirlerse Türkiye’de kalan Asmin’i gidip göreceklerini ifade ediyor." 
 
‘İlk defa Kürt Film Festivali’nde
 
Bu hikayenin önce röportajlarını aldığını ve daha sonra görüntüleri çekmeye başladığını dile getiren Elif, döndüğünde çektiği görüntülerin kurgusunu yaptığını söyledi.  Ocak 2019’da kurgusunu bitirdiğini ifade eden Elif, “Birkaç yarışmaya gönderdim. Ama ilk defa İstanbul Kürt film Festivali’nde, 8 Mart’ta yayınlanacak” dedi. 
 
‘Herkesi festivale bekliyoruz’
 
“8 Mart’ta Kürt Film Festivalinde filmimin çıkması heyecan verici” diyen Elif, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde İstanbul Kürt Film Festivali’nde kadınların özellikle filmleri gösterilecek. Herkesi filmleri izlemeye bekliyoruz” diye konuştu.