Pervin Buldan: Barikatları aşa aşa 31 Mart’a gideceğiz

  • 13:26 5 Mart 2019
  • Siyaset
VAN - Başkale ilçesinde seçim turunu sürdüren HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partilerinin halkla buluşmasını engellemek için yollara dizilen barikatları kast ederek, “Bizler bu seçime hazırlanırken önümüze çıkan barikatları aşa aşa 31 Mart’ta gideceğiz” dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve aralarında İnsan ve Özgürlük Partisi (İYÖP) Genel Başkanı Mehmet Kamaç, (Platforma Demokratên Kurd) PDK-Bakur Genel Başkanı Sertaç Bucak, Van’ın Başkale, Gevaş, İpekyolu ve Tuşba ilçelerinde gerçekleştireceği 2 günlük halk buluşması bugün başladı.
 
Dün Hakkari ve ilçesi Yüksekova’da halk ile buluşan Pervin ve beraberindeki heyet, seçim turunun bugünkü startını Başkale’de verdi. Heyeti ilçe girişinde DTK, DBP’li yöneticiler, HDP’li milletvekilleri Murat Sarısaç, Muazzez Orhan ile Van Büyükşehir Belediyesi eşbaşkan adayları Bedia Özgökçe Ertan, Mustafa Avcı, Başkale Belediyesi eşbaşkan adayları Şengül Polat ve Erkan Acar karşıladı. Pervin ve heyet, konvoy şeklinde halkı selamladı.  Müziğin sesini duyan herkes otobüsün geldiği tarafa koşarken kimileri de evlerinin balkonu ve penceresine çıkarak HDP’lileri selamladı.
 
İlçe merkezinde hemen her yerde kurulan polis barikatlarına rağmen halk büyük coşku ve moralle buluşmanın gerçekleştiği Cumhuriyet Meydanı’nı doldurdu. Dur durak bilmeden HDP’nin müzikleriyle halay çeken halk sık sık slogan attı.
 
Buluşmada ilk olarak, Başkale Belediyesi eşbaşkan adayları Şengül Polat ve Erkan Acar’ın halkı selamladı.  
 
‘Biz kazanacağız’
 
Ardından burada halka seslenen Pervin, Şırnak ve Hakkari ile Yüksekova’daki buluşmalarını hatırlatarak, “Buradan giderken Başkale’ye selam vermeden gitmek istemedik” diye belirtti. 31 Mart’ta yapılacak olan seçimlerin önemine dikkat çeken Pervin, partilerinin halkla buluşmasını engellemek için yollara dikilen barikatları kast ederek, “Bizler bu seçime hazırlanırken önümüze çıkan barikatları aşa aşa 31 Mart’ta gideceğiz. Her yerde önümüze barikatlar koyuyorlar. Ama koysunlar, vallahi de billahi de biz kazanacağız. Bunun önüne hiç kimse geçemez” diye konuştu.
 
‘Herkes 31 Mart’ı bekliyor’
 
“AKP’den kurtulmak için gasp edilen belediyelerimizi almak için herkes 31 Mart tarihini bekliyor” diyen devamında şunları dile getirdi: “O belediyelere kayyım atayarak bir halkın iradesini inkar etmeyi kullanacağımız oylarımızla mutlaka açığa çıkaracağız. Başkale de bizim olacak. Buraya da kayyım atadılar. Van ve bütün ilçelerine kayyımlar atadılar. O kayyımlar ne yazık ki Kürt halkının bütün değerlerini yerle bir etmeye çalıştılar. Van Büyükşehir Belediyesi 2 bine yakın işçiyi işten çıkardı. Van Büyükşehir Belediyesi’nin yüz akı olan Bekir Kaya’yı rehin tuttular. Çünkü biliyorlar ki Van ve bütün ilçelerini de HDP kazanacak. Eşbaşkan adaylarımız buradaki kayyımı Ankara’ya göndermek için, o belediyelerin sizlerin belediyesi olması için yola çıktılar.”
 
 ‘Leyla Güven yaşamalıdır’
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in  ve cezaevlerindeki tutsakların açlık grevi eylemlerine dikkat çeken Pervin, “Arkadaşlarımızın tek talebi var. Sayın Öcalan’ın ailesi ve avukat görüşmelerinin başlaması. Bu talebin uygulanması lazım. Adalet Bakanlığı kendi çıkarmış olduğu yasalara uymuyor. Tek bir kişiye özel bir yasa uygulanamaz. Bu aynı zamanda kendi yasalarını çiğnemek anlamına gelir. Biz açlık grevindeki arkadaşlarımızın taleplerini sahipleniyoruz. Tecrit kalkmalıdır, Leyla Güven yaşamalıdır, açlık grevleri sona ermelidir” sözlerini kullandı. 
 
‘Bu seçimde de yüzde 90’ın altına inmeyeceğiz’
 
Pervin son olarak, “Başkale’nin her seçimde en yüksek oyla partisine sahip çıktığını biliyoruz. Bu seçimde de yüzde 90’ın altına inmeyeceğiz değil mi arkadaşlar,  söz mü arkadaşlar. Yüzde 90’nın altına hep birlikte imza atacağız, bu başarı Elbak’ın başarısı olacaktır” diye çağrı yaptı.
 
Pervin ve beraberindeki heyet, buradan Gevaş’a gitmek üzere yola çıktı.