Sibel'in ardından 3 yıldır adalet arayan annesinden çağrı

  • 09:18 6 Mart 2019
  • Hukuk
Hikmet Tunç 
 
VAN - Cahit Çobandede tarafından sistematik şiddete maruz kalan ve boşanmak istediği için katledilen Sibel’in ailesi 3 yıldır adliye koridorlarında adalet arıyor. Sibel'in duruşması öncesi çağrı yapan anne Naze Yılmaz, "Avazım çıktığı kadar bağırdım. Ama kimse sesimi duymadı. 8 Mart alanlarında Sibel'i ve katledilen kadınları sahiplenin" çağrısında bulundu. 
 
Sibel Çobandede, Van'ın Başkale ilçesine bağlı Tınazlı (Şahmanız) köyünde 31 Mayıs 2016 tarihinde eşi Cahit Çobandede tarafından annesinin gözü önünde silahla katledildi. Evli olduğu bir yıl süresince psikolojik ve fiziksel olarak sistematik şiddete maruz kalan Sibel, bu yüzden karnındaki bir aylık bebeğini de kaybetti. Sibel, boşanmak için mahkemeye başvurduktan kısa bir süre sonra Cahit tarafından katledildi. 
 
Katil henüz ceza almadı
 
Sibel'in katledilmesi ardından Cahit tutuklandı ancak yaklaşık 3 yıldır yargılanmasına rağmen davada bir arpa boyu yol alınmadı. Cahit'in yargılandığı davada, Sibel'in anne ve babası yıllardır verilmesi gereken en ağır ceza için mücadele ediyor. Duruşmalara takım elbiseyle katılan Cahit, pişman olduğunu söyleyerek "iyi hal" indirimi almaya çalıştı. 
 
'Avazım çıktığı kadar bağırdım, kimse duymadı' 
 
Kızının ölümüne tanık olmanın acısını yaşayan anne Naze Yılmaz, hıçkırıklar boğazında düğümlenerek şunları anlattı: "Avazım çıktığı kadar bağırdım ama kimse sesimi duymadı. Başımdan aşağıya kaynak sular döküldü. Sonra düşmüşüm. Sibel'imin cansız bedeni üzerine yığılıp öyle kala kalmışım. Çok sonra kendime geldiğimde Sibel'in cansız bedeniyle baş başa kaldım. Babası ve abisi evde değildi. Zaten o katil silahı önce Sibel'e sonra da bana tuttu. Ama ben ölmedim. Sibel'im öldü. Ne çok yalvardım Allah'a benim de canımı alsın diye. Ben yaşayamazdım. Onu gözümden sakındım. Kara gözleri, ipek gibi saçları vardı. Bir türlü gözümün önünden gitmiyor, kayan bakışları ve artık hiç gülümseyemeyecek bebek yüzü." 
 
'Sürekli şiddet uyguluyordu kızıma' 
 
Sibel'in evlendiği günden sonra sistematik şiddete maruz kaldığını kaydeden Naze, "Evlendikten sonra Van merkeze taşındılar. Bizim onu ziyaret etmemizi istemiyordu. Israrla gitmek için çabalıyorduk. Bir gün ziyaret ettiğimizde gözlerinde morluklar vardı. Artık dayanamadım. Aldım kızımı Başkale'ye götürdüm. Bana anlatmıyordu neler yaşadığını, ölümünden sonra gelinimden duydum. Sibel, Cahit'in ona cezaevi hayatı yaşattığını, dışarıya çıkmasına dahi izin vermediğini, sürekli bir baskı altında tuttuğunu söylemiş. Gördüğü şiddetten kaynaklı da henüz bir aylık hamileyken çocuğunu düşürmüş" ifadelerini kullandı.  
 
7 Mart'ta duruşma görülecek
 
Yaklaşan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle 7 Mart'ta görülecek duruşma için çağrı yapan Naze, "Kadınlar sokağa inip haklarını aramalı. Kadınlar güçlü. Gördükleri şiddete karşı ses çıkarmalılar. Katledilen bütün kadınlar sahiplenilmeli. Ben 3 yıldır adliye koridorlarında sadece avukatımla birlikteyim. Bütün kadınlara sesleniyorum. Kızımın duruşmasına sahip çıksınlar. Cahit gereken en ağır cezayı almalı" dedi. 
 
Ailesi göç etti
 
Sibel'in ardından topraklarını bırakmak zorunda kaldıklarını belirten babası, "Kızımı asla Cahit ile evlendirmek istemedim. Çünkü daha önce de birçok kadın o ailenin erkekleri tarafından şiddete maruz kalmışlardı. Cahitlerin dükkanı vardı ilçe merkezinde, biz köyde oturuyorduk. İlçe olduğu için sık sık yüz yüze geliyorduk. Normal koşullarda kızımızı onlar katlettiği için onların ilçeyi terk etmesi gerekiyordu. Onlar çıkmayınca biz çıkmak zorunda kaldık. Bir tane oğlum var benim. Ve ben başka ölüm istemiyorum" dedi.