Semire anlamlandırdığı yaşamı ile Efrîn halkının yüreğinde

  • 09:40 6 Mart 2019
  • Güncel
Sozda Oremar
 
ŞEHBA - Semire Hanen'in adını kimimiz yeni duysak da o adını Efrîn halkının yüreğine kazımayı başardı. Teslim olmamak adına gerçekleştirdiği eylem ile yaşamını yitiren Semire'yi arkadaşları, "Semire Efrîn'in özüdür" diyerek tanımlıyor. 
 
İnsanlık tarihi egemen ve diktatör sisteme başkaldıran sayısız kadının mücadelesine tanıklık etti. Bunlardan biri de Semire Hanen. Kimimiz Semire'nin adını yeni duyuyoruz belki de. Fakat o eylemi ve mücadelesi ile tarihin sayfalarına ve Efrîn halkının gönlüne adını çoktan yazdı. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve ona bağlı grupların Efrîn'e dönük 20 Ocak 2018'de başlattığı saldırılar sırasında Cindirês ilçesinde teslim olmamak adına 7 Ocak günü gerçekleştirdiği eylem sonucu yaşamını yitiren Semire'nin adını o dönem kimseler duymadı. 
 
Henüz 19 yaşında olan Semire, Efrîn'in Şiye ilçesine bağlı Senar köyünde dünyaya gelir. Küçük yaşından itibaren ailesi ile birlikte toprakları için verilen mücadele içinde yer alan Semire, Cindirês ilçesinde asayiş birliği arasında yer alır. Çevresinde coşkusu ile tanınan Semire'yi yaşamını yitirişinin 1'inci yılında mücadele arkadaşları anlattı.  
 
'Semire Efrîn'in özüdür'
 
Arkadaşı Şevin Sido, Semire'yi şu şekilde anlatmaya başlıyor: “Semire Efrîn'in özüdür. Ben Semire'yi düşünürken onu ifade edecek söz bulamıyorum. Çünkü yaşamında gerçek bir fedai Kürt kızıydı. Genç yaşta böyle yurtseverliği ve yine asayişte fazla kalmamasına rağmen sergilediği direniş çok anlamlıydı. Toprağına olan bağlılığıyla canını feda etti. Yurtsever bir kadın olarak direniş mevzilerinde yerini aldı ve şahadete kadar mücadelesini yürüttü. Toprağına olan bağlılığıyla bir kez daha kadının toprağa olan bağlılığı ve teslim olmayan Kürt kadın kimliğini ortaya koydu. Teslimiyeti kabul etmeyen Kürt kültürünü gözler önüne serdi. Yanındaki bombalarını patlattı ve üzerine gelen 5 çeteyi de öldürdü."
 
'Sonuna kadar yolunda yürüyeceğiz'
 
Semire'nin teslim olmamak adına gerçekleştirdiği eylemin kendileri için büyük bir anlam taşıdığını söyleyen Şevin, “Sonuna kadar yolunda yürüyeceğiz. Semire hepimizin yüreğinde yer edindi. Onun duruşundan çok etkilendik. Biz Efrîn kadınlarına büyük bir güç verdi ve biz bu güce sahip çıkacağız. Semire tarih sayfalarında adını altın harflerle yazdı" diye ifade ediyor. 
 
'Yoldaşlık kokuyordu'
 
Zilan Mistefa ise Semire'yi, "Yoldaşlık kokuyordu" diyerek tanımlıyor. 6 ay beraber kaldıklarını söyleyen Zilan, Semire'nin arkadaşları arasında çok sevildiğini sözlerine ekliyor. Zilan, Semire’yi şu sözlerle dile getiriyor: “Çok güzel özellikleri vardı, bu yüzden hepimiz onu çok seviyorduk. Bizim moral kaynağımızdı. Kendi isteğiyle Şiyê'den Cindirês ilçesine geldi ve hep diyordu ben de toprağımı savunacağım. Semire gelişmeye açık bir insandı. Çabuk gelişiyordu. İstekliydi ve bu temelde kendisini geliştiriyordu. Saldırılar döneminde coşkusu bir başkaydı. Hepimiz ondan güç alıyorduk. Semire hiçbir şeyden korkmuyordu. O kadar uçaklar bizi vuruyordu, ağır silahlarla saldırılar yaşanıyordu, ama onun coşkusu gittikçe büyüyordu. Qude köyüne gidip geliyordu. Orda çatışmalar yoğundu. Yine Cindirêsê'ye geliyordu. Ben bir Efrînli kadın olarak Semire'den büyük güç aldım ve tek bir sözüm var; onun intikamını alacağım. Bu benim arkadaşıma verdiğim sözümdür."
 
'Onun hayallerini gerçekleştireceğiz'
 
Semire'nin bir diğer mücadele arkadaşı Alye Cimo da yarım kalmış hayallerini gerçekleştirme sözü verdiklerini belirtiyor. Alye, "Onun hayallerini gerçekleştireceğiz. Biz savaş sürecinde Cindirês'de birlikteydik. Semire'nin en fazla dikkatimi çeken yanları bir arkadaşlığı, iki yurtseverliğiydi. Efrînli bir kadındı ve asker değildi. Ancak toprağı için canını feda etmesi beni çok derinden etkiledi. Bende onun hayallerini gerçekleştireceğim. Çetelerin eline düşmemek için bombalarıyla kendisini feda etti. Direnen kadın gerçekliğini bir kez daha gördük. Efrîn kadını direnen kadındır ve Semire'nin yolunda yürümek benim temel görevimdir" ifadeleri ile Semire'ye olan sözünü dile getiriyor.