'Leyla tüm halklar üzerindeki tecridin kaldırılmasını istiyor'

  • 09:43 6 Mart 2019
  • Güncel
İSTANBUL - Tecride karşı açlık grevinde olan DTK Eşbaşkanı ve HDP Milletvekili Leyla Güven'in eylemini sahiplenen Süryani, Laz ve Alevi halkları, “Leyla aslında tüm Türkiye halkları üzerindeki tecridin kaldırılması için açlık grevinde" dedi. 
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle başlattığı süresiz dönüşümsüz açlık grevi 119'uncu gününde devam ediyor. Cezaevlerinde 16 Aralık'ta açlık grevine başlayan tutsakların eylemi ise 81 gündür sürüyor. 1 Mart itibariyle bütün cezaevlerine yayılan grevler sonucu şuan binlerce tutsak açlık grevinde.
 
Her kesimden insanların destek verdiği açlık grevlerine bir destek de Süryani, Alevi ve Lazlardan geldi. 
 
'Biz sadece barış istiyoruz' 
 
Tecridin insanlık dışı bir uygulama olduğunu ifade eden Süryani halkından Edip Arslan, bu topraklara bir an önce barışın gelmesi tecridin kaldırılması gerektiğini söyledi. Süryani halkının yüzde 95'inin baskılar sonucu Türkiye'den kaçmak zorunda kaldığını belirten Edip, "Açlık grevinde olan insanlar yarın öbür gün yaşamını yitirirlerse bu ülke daha mı rahat edecek? Bir an önce tecrit kaldırılsın ve açlık grevleri de sona ersin. Biz sadece barış istiyoruz başkada bir şey istemiyoruz" diye konuştu.
 
'Leyla Türkiye'nin üzerindeki tecridi kırmak istiyor' 
 
Demokratik Alevi Derneği (DAD) üyesi Nergiz Güzel de tecridin tüm Türkiye halklarına uygulandığını belirterek, "Leyla Güven'in talebi aslında Türkiye halkları üzerindeki tecridi kırmaktır. Türkiye'nin yaşadığı sorunlara, zulme, savaşa karşı bir tepkidir. Çok haklıdır ve talebi talebimizdir. Kadın hakikatin kendisidir. Bu minvalde Leyla Güven'in direnişini saygıyla selamlıyorum. Türkiye halkları üzerinde olan bu tecride karşı yaktığı çıra hepimize ışık oldu. Direnişleri direnişimizdir ve bizler de her yerde elimizden gelen her şeyi yapacağız" ifadelerini kullandı.  
 
'Leyla'nın sesi olmak istiyoruz' 
 
Leyla Güven ve açlık grevinde olan bütün tutsakların taleplerinin arkasında olduklarını ifade eden Laz halkından Aylın Hacaloğlu ise, "Biz de Leyla'nın sesi olmak istiyoruz. Bu mücadeleyi daha da büyütmek için elimizden geleni yapıyoruz. Leyla Güven basit ve insanca bir şey istiyor. 'Tecrit kaldırılsın' diyor. Tecridin aslında hukuksuz olduğunu, hukukun uygulanması gerektiğini söylüyor. Yani istediği şey Sayın Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kalkması ve Türkiye'nin hukukunu uygulamasıdır. Türkiye'nin kendi yasalarını uygulanmasını istiyor. İstenen bu kadar basittir ve haklı bir taleptir" şeklinde konuştu.