17. Feminist Gece Yürüyüşü'ne çağrı: Yine sokaklarda olacağız

  • 09:44 6 Mart 2019
  • Güncel
İSTANBUL - "Bu bir feminist isyandır" sloganıyla yapılacak 17'nci Feminist Gece Yürüyüşü'ne çağrı yapan siyasi partilerden kadınlar, "Tecrit ile kuşatılan tüm hayatımıza karşı özgürlük ve eşitlik talebini haykırmak için yine tüm kadınlarla sokaklarda olacağız" dedi. 
 
8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında İstanbul'da Bakırköy mitinginde buluşan kadınlar, 17. Feminist Gece Yürüyüşü'nde bir kez daha bir araya gelecek. 8 Mart Cuma akşamı 19.30'da Taksim Fransız Kültür Merkezi önünde bir araya gelecek kadınlar, "Bu bir feminist isyandır" sloganıyla Tünel'e kadar yürüyecek. Taksim'i mor renklere boyayacak kadınlar, yapacakları açıklama ardından Ritim Kolektif'in ezgileriyle geceye devam edecek. 
 
Farklı siyasi partilerden kadınlar da Feminist Gece Yürüyüşü'ne katılım çağrısında bulundu. 
 
'Bu yıl 8 Mart'ın ayrı bir önemi var' 
 
8 Mart'ı her sene olduğu gibi bu sene de çok büyük bir önemle karşıladıklarını belirten Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi'nden Gonca Yangöz, "Kadınların alanlarda, meydanlarda sözünü söylemesi her zaman çok önemliydi. Ama bu sene ekonomik kriz, Türkiye'nin yönetim şeklinin değişmesiyle kadınlar üzerinde artan baskılar, kazanılmış olan hakların geri alınması açısından daha çok önemli" dedi. 
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve HDP Hakkarı Milletvekili Leyla Güven ile kadınların öncülüğünde cezaevlerinde süren direniş nedeniyle de bu yıl 8 Mart'ın ayrı bir önemi olduğuna işaret eden Gonca, "Bu nedenle sesimizin daha da gür çıktığı ve taleplerimizin yinelendiği 8 Mart günü Taksim'de Feminist Gece Yürüyüşü'nde hepimiz sokaklarda olmalıyız" dedi. 
 
'Bir Hızır bir de kadınlar baharı getirir' 
 
"Alevilik inancımızda bir Hızır bir de kadınlar baharı getirir" diyen HDP MYK üyesi Çilem Küçükkeleş de "Her ikisinin de özelliği ayağının değdiği her yeri yeşil etmeleridir. Bu 8 Mart'ta kadınlar tıpkı Hızır gibi bu coğrafyaya baharı getirecek. Her zaman olduğu gibi bu coğrafya her sıkıştığında kadınlar Hızır olmaya devam edecekler. Leyla Güven nasıl ki bu ülkenin Hızır'ı olduysa biz de tüm kadınları 8 Mart'ta Hızır olmaya davet ediyoruz" dedi. 
 
'Barış talebimizi haykıralım' 
 
8 Mart'ı cezaevlerinde açlık grevleri, dışarıda ise hak gasplarına karşı mücadeleyle karşıladıklarını belirten Halkevci Kadınlar'dan Zeynep Çelik de, "Bu yıl da hem cezaevlerinde hem de sokakta hayatımızı, haklarımızı ve geleceğimizi savunmak için bir aradayız. Tecrit ile kuşatılan tüm hayatımıza karşı özgürlük ve eşitlik talebini haykırmak için yine tüm kadınlarla sokaklarda olacağız. 8 Mart günü Taksim'de yapacağımız Feminist Gece Yürüyüşü'nde erkek egemen sisteme, militarizme, savaşa karşı eşitlik, özgürlük ve barış taleplerimizi haykıralım. Tüm kadınları da bu taleplere ses vermeye çağırıyorum" dedi.