Filmmor Festivali başlıyor: Amaç tecrit altındaki kadınlarla buluşmak

  • 09:45 6 Mart 2019
  • Kültür Sanat
İSTANBUL - Önceki sene Kültür Bakanlığı tarafından 'uygunsuz festival' olarak ilan edilen "17. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali" 7 Mart'ta İstanbul'da başlıyor. Filmmor Kadın Kooperatifi kurucusu Melek Özman, "Festival ile hayatları tecrit altına alınan kadınlarla her türlü zorluğa rağmen buluşmayı amaçlıyoruz" dedi. 
 
17. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali, 7 Mart'ta İstanbul'da başlıyor. Festival İstanbul'un yanı sıra Giresun'da 9-10 Mart, Diyarbakır'da 4-5 Nisan, İzmir'de 6-7 Nisan, Mersin'de 13-14 Nisan, Antalya'da 20-21 Nisan, Adana'da 27-28 Nisan tarihlerinde kadınlarla buluşacak. Festival kapsamında 74 film, atölyeler, paneller, forumlar ve söyleşiler gerçekleştirilecek. 
 
Mor Kamera ödülü verilecek
 
Tüm gösterim ve etkinliklerin ücretsiz izlenebileceği festivalde, "Agnès Varda Retrospektifi Agnès Hakkında Her Şey", "Kadınların Sineması", "Kendine Ait Bir Cüzdan", "Bedenimiz Bizimdir", "Cins-iyet-ler", "Feminist Bellek; Ursula K. Le Guin", "Kadınların Seçimi; Yerel Adımlar, Geniş Alanlar" bölümlerinde filmler yer alacak. Yine festivalde "Hikâye Anlatıcısı Kadınlar" başlığında bir bölüm de olacak. 
Festival sonunda ise sinema sektöründe tacize, ayrımcılığa, eşitsizliğe karşı 'Mor Kamera' gibi çeşitli başlıklarda ödüller de verilecek.
 
'Yerel seçim forumları da yapacağız' 
 
Filmmor'dan Ülkü Songül, yaklaşık 2 ay sürecek olan bu yılki festivale Türkiye'den çok sayıda başvurunun olduğunu ifade etti. Geçen sene yapımcı kadınlarla başladıkları serüvene bu yıl senarist kadınlarla devam edeceklerini vurgulayan Ülkü, "Yurtdışından çok sayıda konuk da festivale dahil olacak. Bu festivalde bir de 'Fikirden Perdeye' diye film atölyesi olacak. Orada film yapma fikrimizin nasıl perdeye yansıyacağına dair süreci konuşacağız. Onun dışında malum önümüz yerel seçimler. Kadınların katılımıyla her gittiğimiz şehirde yerel seçim forumları da gerçekleştireceğiz" dedi. 
 
'Sektördeki taciz ve mobbinge karşı söz söyleyeceğiz' 
 
Bu seneki festivalde de üzerinde duracakları kısmın sinema sektöründe yaşanan taciz, mobbinge karşı söz söyleme olacağını belirten Ülkü, "Yarışmaya değil dayanışmaya olan inancımızla 'Mor Kamera Umut Veren Kadın Sinemacı' ödüllerimizi vereceğiz. Onun dışında Altın Bamya ödüllerini de eril sektöre takdim edeceğiz. Tüm kadınlarla festivalde birlikte olmak dileğiyle" dedi. 
 
'Gerekçesi 'makbul kadınlar' olmadığımız için' 
 
 "Erkeklerin baskın olduğu, seslerinin çok çıktığı, gürültülerinin her yeri sardığı bir dünyada neden kadın filmleri festivali olmasın" diyerek bundan 17 yıl önce yola çıktıklarını dile getiren Filmmor Kadın Kooperatifi kurucusu Melek Özman ise, "Adımız kadın filmleri festivali ama biz aslında sinemanın erkek sineması haline getirildiğine dikkat çekmek istiyoruz" dedi. 
 
"Kadın yönetmen" yerine "21. yüzyılın ustaları" demeyi tercih ettiğini sözlerine ekleyen Melek, Filmmor'un sadece bir film izleme alanı olmadığını da şöyle anlattı: "Bağımsız kadın filmleri festivali için 17 yıllık sürecin kendisine bakıldığında çok zor olduğunu söylemek mümkün. Çünkü son yıllarda Türkiye'de siyasi hegemonyanın yanında kültürel hegemonya son derece kritik bir aşamada. Bazı festivaller yasaklandı. Kültür Bakanlığı bizi de 'uygunsuz festival' ilan etti ve hala da gerekçesini öğrenemiyoruz. Tabi ki gerekçesi makbul kadınlar olmadığımız için. O yüzden de 17 yıldır bu festival bizim için sadece film izlediğimiz bir yer değil. 17 yıldır festivalin kendisini aynı zamanda bir forum, dayanışma, buluşma ve güçlenme alanı olarak düşünüyoruz. O yüzden kıymetli" diye vurguladı. 
 
'Kadınlar her konuda sinema yaparlar' 
 
Festival ile hayatları tecrit altına alınan kadınlarla her türlü zorluğa rağmen buluşma, film izleme, üretme alanını yakaladıklarını söyleyen Melek, "Erkekler erkek filmi yapıyor ama kadınlar sadece kadın filmleri yapmazlar, aynı zamanda hayatın her alanına dair filmler yaparlar" dedi. 
 
Kadınlara çağrı
 
Festivale ulaşan filmlerin her sene bir temayı belirlediğini de sözlerine ekleyen Melek, "Bu yıl biz de film toplayıcısı olarak dünyanın her yerinden filmler topladık ve o filmler bize birkaç cümle söyledi. Bunu da birkaç temada bir araya getirdik. Bu anlamıyla da tüm kadınları festivale katılmaya çağırıyorum" dedi.