Pervin Buldan Erciş’te: Bu kale hiçbir zaman düşmeyecek

  • 14:22 6 Mart 2019
  • Siyaset
VAN - HDP’nin Erciş’te gerçekleştirdiği ve binlerin katılımıyla mitinge dönüşen halk buluşmasında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Van bizim yüz akımızdır, bizim kalemizdir, bu kale hiçbir zaman düşmeyecek” dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın 1 Mart’ta Cizre’den başlattığı seçim turu bugün 6’ncı gününde devam ediyor. Pervin ile birlikte Demokratik Bölgeler Partisi (DBP)  Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan, İnsan ve Özgürlük Partisi (İYÖP) Genel Başkanı Mehmet Kamaç, (Platforma Demokratên Kurd) PDK-Bakur Genel Başkanı Sertaç Bucak, HDP milletvekilleri Murat Sarısaç, Muazzez Orhan, Van Büyükşehir Belediyesi eşbaşkan adayları Bedia Özgökçe Ertan ve Mustafa Avcı Erciş’te halk buluşmasına katıldı.
 
Buluşma öncesi, Pervin ve beraberindekiler, Erciş Belediye eşbaşkan adayları Yıldız Çetin ve Mahmut Pala’nın yanı sıra HDP, DBP’li yöneticiler ile çok sayıda kişi ilçe girişinde davul zurnayla karşılandı. Pervin, kendisini karşılayanları selamlamasının ardından konvoya katıldı.
 
Binler katıldı
 
“Serkeftin Ya Me Ye” anonsunu duyan herkesin koştuğu seçim otobüsüne, ilçe merkezinde zafer işareti ile selam verildi. Konvoyun buluşmanın yapıldığı Sebze Hali Meydanı’na varmasıyla alandaki kitle attıkları sloganlarla HDP’ye desteklerini gösterdi. Binlerin katılımıyla mitinge dönüşen buluşmada, halk HDP’nin müzikleriyle coştu. Alanın dolmasıyla kimi gençlerin dam, balkon ya da çatılara çıktığı görülürken kimi de ağaçlarda HDP’nin flamasını dalgalandırdı.
 
“Direne direne kazanacağız”, “Jin jiyan azadi” sloganlarının sık sık yankılandığı alanda, belediye eşbaşkan adayları halkı selamladı. Halk, İmralı tecridine karşı açlık grevindeki Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven ve tutsaklara desteklerini sloganlarıyla gösterdi.
 
‘Erciş ya me ye’
 
Buluşmada ilk olarak konuşan Erciş Belediye Eşbaşkan Adayı Yıldız Çetin, “31 Mart’ta kayyım zihniyetini sandıklara gömeceğimiz Erciş Ya Me Ye” dedi. İYÖP Genel Başkanı Mehmet Kamaç da yerel seçimlerde yaptıkları ittifaka dikkat çekerek, “Bu ittifakın daha ileri süreçlerde devam etmesidir. Buradan bizi yüzyıllardır inkar eden, bizi yok sayanlara ittifakla cevap vereceğiz” ifadesini kullandı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, “Kürdistan’a gidin” sözlerine yanıt veren Mehmet, “Kim Kürtlere git diyorsa gidişi yakındır” diyerek Kürtlerin onlarca katliamdan geçmesine rağmen bitmeyeceğini dile getirdi.
 
’31 Mart’ta iyi bir cevap verilmeli’
 
DBP Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan ise yaptığı konuşmada ilk olarak açlık grevindeki Leyla’nın Erciş halkına selamlarını gönderdiğini söyledi. Halk da, selama, “Biji berxwedana Leyla yê” sloganıyla karşılık verdi.  Mehmet, alanı göstererek,  “31 Mart seçimlerinin sonucu buradan belli” dedi. PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride de dikkat çeken Mehmet’in konuşması sık sık “Biji Serok Apo” sloganıyla kesildi. Mehmet, “Sayın Öcalan üzerindeki bu tecrit Türkiye’nin demokratikleşmesine uygulanıyor. Sayın Öcalan üzerinde Kürt siyasetini çizgiye çekmek sonuç vermez” diyerek Kürtlere ölümü reva görenlere 31 Mart’ta iyi bir cevap verilmesi gerektiğini belirtti. 
 
‘Van bizim yüz akımız’
 
Büyük alkış ve ıslıklarla sahneye çıkan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan da, “Erciş seninle gurur duyuyor” sloganıyla karşılandı. Coşkunun doruğa ulaştığı mitingde Pervin, ”3 gündür Van’dayız. Her gittiğimiz yerde aynı coşku var. Hepinize teşekkür ediyoruz. Ama bir şeyi itiraf etmem gerekiyor, en kalabalık mitingi bugün Erciş’te yaptık. Van bizim yüz akımızdır, bizim kalemizdir, bu kale hiçbir zaman düşmeyecek. Erciş halkı her seçimde kendine yakışanı yapmış, tarih yazmış. Biliyoruz ki 31 Mart’ta bir kez daha benliğini ortaya koyacak” diye konuştu.
 
‘Hırsızlık yaptı, yolsuzluk yaptı’
 
Pervin, kayyımların icraatlarına dikkat çekerek, şunları söyledi: “Erciş halkının iradesini tanımadılar. Sizin seçtiğiniz belediye başkanlarını görevden aldılar, yerlerine kayyım atadılar. Sevgili Bekir Kaya’yı cezaevine gönderdiler, çünkü Bekir Kaya Van halkının gönlünde taht kuran bir belediye başkanıydı. Ama onun yaptığı hizmetleri görmezden geldiler ve onu sizden aldılar. Diba Keskin’i görevden alındı, cezaevine gönderildi. Diba, bu kentte kadın zabıtaları işe aldı. Onun yerine gelen kayyım kadın zabıtaları görevden aldı. 18 tane iş makinesini bu kayyım kendisi almış gibi halka tanıttı. Sonra ne yaptı, açmış olduğu çarşıdaki makineleri tek tek sattı. Parasını nereye gönderdi bilmiyoruz ama hırsızlık yaptı, yolsuzluk yaptı.
 
‘Erciş halkı gururlu bir halktır’
 
Pervin konuşmasını şu şekilde devam etti: “Van depreminde en büyük yarayı alan Erciş halkımızdır. Bu yaralar hiçbir zaman tamir edilmedi, bu yaraların üzerine başka yaralar eklendi. Depremden sonra Erciş’e TOKİ yaptılar. Belli bir zaman geçtikten sonra TOKİ’deki insanlarımızı borçlu duruma getirdiler. Şu an Erciş halkı TOKİ’lere borçlu, ancak Erciş halkı onurlu bir halktır, gururlu bir halktır. İşte bu onurunu 31 Mart’ta sandıklara yansıtacak, iradesini ortaya koyacaktır.”
 
‘Var olmaya devam edeceğiz’
 
AKP’nin ekonomik krizin üzerine örtmek için her gün HDP’ye saldırdığını dile getiren Pervin, “Erdoğan her gün meydanlarda eşbaşkanımız Sezai Temelli’nin resimlerini gösteriyor, onun konuşmalarını halka izlettiriyor. Ne demiş Sezai Temelli? Kürdistan demiş” diyerek Cumhurbaşkanı’nın “Defolun gidin” sözlerini hatırlattı. Pervin, Cumhurbaşkanı’nın bütün bunları HDP’li Kürtlere söylediğini belirterek, “Bu ülkede HDP’li olmayan Kürt var mı? Yani bütün Kürtleri bu ülkeden kovuyor. Bu ülke bizim toprağımız, bizim ülkemiz. Kimsenin bizi kovmaya hakkı da yoktur. Biz bu ülkede kendi kimliğimizle, gelenek ve göreneklerimizle yüzyıllardır, vardık, bundan donra da var olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.
 
 ‘Bu ülkeyi bölen sizsiniz’
 
Pervin, Sezai Temelli için söylenen “Bu adam var ya Kürt bile değil” sözlerini hatırlatarak, şu cevabı verdi: “Sayın Tayyip Bey, sana şunu söylüyoruz; bir Kürtün hakkını savunmak için Kürt olmaya gerek yok, insan olmak yeterlidir. Biz tüm ezilen halkların mazlumların yanında olduk. Bütün bunları niye yapıyorlar biliyor musunuz? Anketlerde her yerde kaybettiklerini gördükleri için yapıyorlar. İşte bunun için HDP’ye saldırıyorlar.” Pervin, HDP’ye yönelik “terörist” yaftalamasına da, “Bu ülkeyi kimsenin bölmeye niyeti yok. Bu ülkeyi bölen sizsiniz, sizin zihniyetinizdir” dedi.
 
‘Kazanacağız’
 
“Gerçekten az kaldı, 31 Mart tarihinde bize bu saldırıları, iftiraları sandıklarda vereceğiz. Kimsenin kuşkusu olmasın, vallahi de billahi de tillahi de kazanacağız” diyen Pervin, “Tayyip Bey kazanamayacağı yere gelmiyormuş. Hakkari, Van, Muşa’ gitmeyecekmiş. Kendisi gelmediği için bakanlarını gönderiyor. Ama bütün kabineni de göndersen Van’ı alamayacaksın, Erciş’i alamayacaksın” diye konuştu.
 
Son olarak halka sandıklara sahip çıkma çağrısı yapan Pervin, kadın büro açılışının yapılacağı İpekyolu ilçesine geçti.