Jin Amed Forumu gerçekleşti: Kadınlarla beraber yerel demokrasiye

  • 16:57 6 Mart 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR- HDP Kadın Meclisi tarafından  "Kadın Kenti Amed İçin" başlığı ile Jin Amed Forumu düzenlendi. Forumda kadın odaklı belediyeciliğe ilişkin projeler paylaşılırken, kadınların görüş ve önerileri dinlendi. Forumda, konuşan Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayı Hülya Alökmen Uyanık ise "Biz kadınları bu günlere getiren kadın mücadelesine olan inancımızla bu zor günleri de aşacağımızı biliyoruz" dedi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi tarafından yerel seçimler kapsamında "Kadın Kenti Amed İçin" başlığı ile  "Jin Amed Forumu" düzenlendi. Diyarbakır'ın Sur ilçesinde bulunan Demir Otel'de yapılan foruma, HDP Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı Hülya Alökmen Uyanık, ilçe belediye eşbaşkan adayları, Tevgera  Jinên Azad (TJA) aktivistleri, HDP Diyarbakır Milletvekilleri Saliha Aydeniz, Semra Güzel, Diyarbakır HDP-DBP il yöneticileri ile çok sayıda kadın katıldı. "Kadın Kenti Amed İçin", " İrade Gaspına Son! Her yerden daha güçlü geliyoruz", " Kadınlarla beraber yerel demokrasiye!" pankartlarının asıldığı forumda, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sonlandırılması için başlattığı açlık grevinin 119'uncu gününde olan Leyla Güven ile beraberindeki tüm açlık grevi eylemcileri anıldı.
 
Açlık grevi eylemcilerine selam
 
Forumda ilk söz alan Hülya Alökmen Uyanık, konuşmasına Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi sonlandırmak üzere açlık grevi başlatan Leyla Güven ve aynı talebe ses veren binlerce açlık grevi eylemcisini anarak başladı. Kadınlarla bir arada olmanın heyecanı ve mutluluğunu yaşadığını belirten Hülya,"Dünya'nın bir çok yerinde olduğu gibi bizim coğrafyamızda da zorlu süreçleri bir şekilde kırmak, düzene oturtmak ne yazık ki kadınların sorumluluğuna düşüyor. Bu günlerde yine böylesi bir süreci yaşıyoruz. Biz kadınlar kendimize, irademize ve gücümüze inanıyoruz. Biz kadınları bu günlere getiren kadın mücadelesine olan inancımızla bu zor günleri de aşacağımızı biliyoruz" diye konuştu.
 
'Kadın kenti için kadınların görüş ve önerileri önemlidir'
 
Jin Amed Forumu'nda buluşma amacının Diyarbakır'ı kadın kenti özelliğini korumanın yollarını tartışmak olduğunu belirten Hülya, yeni dönemde ise özellikle kadın kazanımlarını yok etmeye çalışan kayyım politikalarını sonlandırmayı hedeflediklerini ifade etti.  2014 yılında ilk kez düzenlenen Jin Amed Forumu'nu anımsatan Hülya, bu foruma ise kayyım atanan Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak'ın öncülük ettiğini dile getirdi. Gültan Kışanak'ın kendileri için hala Diyarbakır Büyükşehir Eşbaşkanı olduğunu vurgulayan Hülya,şöyle devam etti: "Gültan Kışanak bu kentin yalnızca belediye eşbaşkanı değil, bizler için demokratik siyaset alanında Kürt kadın hareketinin öznelerinden biridir. Buradan Gültan Kışanak olmak üzere cezaevinde bulunan tüm eşbaşkanlarımıza saygı ve selamlarımızı iletmek istiyorum. 5 yıl sonra yeniden Jin Amed buluşmasındayız. Genel olarak değerlendirdiğimiz yerel yönetim kadın projelerimizin bazılarının sunumunu yapacağız. Ancak bizim için daha önemli olan sizlerin 'Bu kentte neler yapılabilir', 'Hangi projeler uygulanmalı', ' Kadın bakış açısını ve ideolojisini nasıl yaşamsallaştırabiliriz?' sorularına görüş ve önerilerinizle katkı sunmanız olacaktır."
 
Kadın projelerinin sunumu yapıldı
 
Hülya'nın konuşması sonrası ise HDP Kadın Meclis üyesi Nevriye Çur tarafından  katılımcılara HDP Yerel Yönetim Kadın Projeleri'ni kapsayan slayt gösterimi sunuldu. Nevriye, "Kadınlarla birlikte yerel demokrasiye" adlı sunumda, "Demokratik, Ekolojik ve Kadın Özgürlükçü Yerel Yönetim Modeli, Yerel Yönetim Mekanizmalarına Kadın Katılımı, Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Duyarlı Bütçeleme, Demokratik, Cinsiyet Eşitlikçi, Parasız, Anadilde Eğitim, Kadın Özgürlükçü Sanat, Kazanmak Değil Katılmak, Rekabet Değil Ortak Gelişim, Kadına Yönelik Şiddet" başlıklarını anlattı.  
 
Yönetim, sağlık, eğitim gibi bir çok konuda paylaşılan projelerin bir kısmı ise şu şekilde:
 
"* Anadilde eğitim, kentsel planlama ve mimari, kentsel hizmetlerden eşit yararlanma, basın yayın, kültür-sanat, ulaşım, sağlık, ekonomi, ekoloji, etik ve estetik politikalar ile sosyal politikaları; özgün- özerk örgütlenme, özgür eş yaşam, eşbaşkanlık sistemi, ve eşit temsiliyet anlayışımızla başaracağız!
 
*Eşbaşkanlık sistemini ve eşit temsiliyeti bir ilke olarak uygulamaya devam edeceğiz
 
* Çocukların anadilde eğitim alabilecekleri kreşleri yaygınlaştıracağız.Kreşlerin ulaşılabilir, ücretsiz hizmet vermelerini sağlayacağız. Mahalle kreşleri açacağız.
 
*Üniversite öğrencileri ve kırsalda yaşayan genç kadınlar için Genç Kadın Öğrenci Yurtları açmaya devam edeceğiz.
 
*Yaşadığımız kentlerin tarihsel dillerinin tümü bizim anadilimizdir. Anadilde eğitim hakkı savunucuları olarak yerel yönetimler bünyesinde kadınlar için okur yazarlık kursları ve anadil üzerine eğitim programları düzenlemeye devam edeceğiz"  
 
Ardından Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi'nin (DBP) yerel yönetimlerdeki kadın politikalarının anlatıldığı kısa bir film gösterimi yapıldı. 
 
Önerilerden sonra 8 Mart bildirisi dağıtıldı
 
Forum, slayt gösterimi sonrası basına kapalı şekilde devam etti. Forumdaki serbest kürsüye katılan kadınlar, yerel yönetimlerde yapılacaklara ilişkin önerilerde bulundu. 
 
Kadınlar forum sonrası ise Gazi Caddesi'nde 8 Mart bildirisi dağıttı.