Vanlı kadınlar: 8 Mart'ta özgürlüğü haykıralım, direnişi yükseltelim

  • 09:03 7 Mart 2019
  • Güncel
VAN - Tecride karşı Leyla Güven'in başlattığı açlık grevini 8 Mart alanlarında seslendireceklerini söyleyen Vanlı kadınlar, "Gelin 8 Mart'ta özgürlüğü haykıralım, direnişi yükseltelim" çağrısında bulundu. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in Diyarbakır E Tipi Cezaevi'nde 8 Kasım 2018 tarihinde başlattığı ve 25 Ocak'ta tahliye edildikten sonra evinde sürdürdüğü süresiz-dönüşümsüz açlık grevi 120’nci gününe girdi. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesi ile alanlarda olacak kadınlar tecride karşı ses olacak. Van'ın Erciş ve Muradiye ilçelerinde yaşayan kadınlar da tüm kadınları direnişi yükseltmeye çağırdı. 
 
'Leyla Güven ruhuyla 8 Marta yürüyelim'
 
Muhlise Doğruer, Leyla'nın direnişinin zaferle sonuçlanacağına inancının tam olduğunu belirterek şunları dile getirdi: "Burada Amed'e Leyla Güven'e selamlarımı gönderiyorum. Direnişini selamlıyorum ve direnişinin özgürlüğü getireceğini inancımı yineliyorum. Leyla Güven, onurlu ve eşit bir yaşam için bedenini kalkan yapmıştır. Gün gelecek bu taleplere sessiz kalanlar yargı karşısında hesap vereceklerdir. Bütün kadınlara çağrımdır, gelin hep beraber 8 Mart alanlarında Leyla Güven ruhuyla 8 Mart'a yürüyelim." 
 
'8 Mart da tecride karşı direnişin sesi olalım'
 
Mesihe Canpolat da Leyla'nın talebini sahiplendiğini belirterek, "Kürt halkı üzerindeki bu tecridi kınıyoruz. Yıllardan beridir bize zulüm ediyorlar. Kürt kadınları tarihten beridir zulme karşı direnişin öncüleri olmuşlardır. Kadınlar hala direniyor ve direnecekler. Bütün kadınlara sesleniyorum gelin hep beraber 8 Mart'ta tecride karşı direnişin sesi olalım" dedi. 
 
'8 Mart da renklerimizle zılgıtlarımızla Leyla Güven'in sesi olacağız'
 
Kevser Fidan, 8 Mart'ta zılgıtlarıyla alanlarda olacaklarını belirterek, "Leyla Güven direnişine ses olmalıyız. Gelin hep beraber 8 Mart alanlarında özgürlüğün meşalesini yakalım. Leyla Güven başarıya yürüyor. Zafer kadınların, zafer Leyla Güven'in olacaktır. Biji berxwedana Leylayê. Yaşasın 8 Mart"  dedi. 
 
'Tecridi kıracağız' 
 
Hülya Zilanlı da sonuna kadar Leyla’nın eylemine destek olacaklarını belirterek şöyle konuştu: "Leyla Güven tarihi bir sorumluluğu üstlenerek, tarihe adını altın harflerle yazmıştır. Devlet Leyla Güven'in direnişinden korkuyor ve bundan dolayı sessiz. Bütün kadınlara çağrımdır Leyla Güven ruhuyla 8 Mart alanlarında olalım. Tecridi kabul etmiyoruz, tecridi kıracağız." 
 
'Ancak direnerek Leyla'yı yaşatabiliriz' 
 
Hürriyet Keser de Kürt kadınlarının hiçbir zaman zulüm karşısında boyun eğmediklerini belirterek, kimsenin sessiz kalmaması gerektiğini ifade etti. Hürriyet, "Biz ne kadar direnirsek özgürlüğe o kadar çok yaklaşırız. Bizim direnişimiz Leyla'ya güç ve moral verecektir. Sessiz kalmayın gelin Leyla'yı yaşatalım. Biz ancak direnerek Leyla'yı yaşatabiliriz. 8 Mart'ta da özgürlüğü haykıralım, direnişi yükseltelim" dedi. 
 
'Leyla'nın direnişine 8 Mart alanlarında sahip çıkalım'
 
Ayfer Sayat da bütün kadınlara çağrı yaparak, "Leyla Güven'in direnişine 8 Mart alanlarında sahip çıkalım. Yaşasın kadın mücadelesi yaşasın Leyla Güven" dedi.
 
Muradiye ilçesinde çalışan Gülderen Varlı, "Bu yıl benim için 8 Mart, Leyla Güven demek. Kapitalist sistemin emekçilerin kanı üzerinde yükseldiği bir dönemde 8 Mart kutlamaları daha bir anlamlıdır. Sistemin daracık, karanlık ve boğuk havasız odalara, bodrumlara kilitleme çabalarını ancak 8 Mart meşalesi ile ortadan kaldırabiliriz. Sakineleri, Fidanları, Leylaları tanıyanların ışığında 8 Mart ateşini büyütmeliyiz. Yaşamları yeşerten, yaşamak adına eriyen Leyla, koşar adımlarla binlerce yıldan bugüne gelen kadının başkaldırıcı ve mücadeleci yönüyle 8 Mart ateşini daha da yükseltti. Biz kadınlar için 8 Mart Leyla Güven'dir" şeklinde konuştu.
 
'İnsanlığın değerlerini kadınlar yaşatmıştır' 
 
Toplumun yarısını oluşturan kadınların hiçleştirilmeye, eve hapsedilmeye çalışıldığına dikkat çeken sosyolog Şengül Martı ise, "Sistem kadın üzerinde türlü türlü oyunlar oynuyor. Kadınlar için her türlü  faaliyet sözde kalıyor. Kadın toplumun temel dinamiğidir. Toplumun ahlaki ve kültürel değerlerini ayakta tutmuş, beslemiş, barındırmıştır.  İnsanlığın benliği ve 15 bin yıllık maddi manevi değeri, kadının sayesinde olmuştur. Ancak geçmişte olduğu gibi şimdi de sistemlerin eliyle yasalarla, kadının gücü, iradesi yok edilmeye çalışılıyor" dedi. 
 
'Talebimiz barıştır' 
 
Kadınların tüm saldırılara karşı 8 Mart'ta kazanımlarına sahip çıkmak için alanlarda olmasının önemine işaret eden Şengül, "Biz kadınların 8 Mart'ta beklentileri ise kadınların katledilmediği, huzurlu, güvenli, umutlu yarınlar olmasıdır. Dünyanın her yerinde bütün kadınlar bu taleplere sahiptir. Kadının ortak yüzü, ortak dili, barış ve mutluluktur. Bu duygularla bu seneki 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü 120 gündür açlık grevinde bulunan HDP Hakkari Milletvekilli Leyla Güven'e armağan ediyoruz"  dedi.