8 Mart alanlarından 'Leyla yaşasın' diye haykıracaklar

  • 09:07 7 Mart 2019
  • Siyaset
Dilan Babat
 
ANKARA - Devrimci Partili kadınlar, bu yıl ki 8 Mart'a "Kadınların kurtuluşu direniştir", SKM'li kadınlar ise "Biz istersek hayat durur 8 Mart'ta hayatı durduralım" şiarıyla girecek. Leyla Güven'in tecride karşı başlattığı açlık grevini 8 Mart alanlarında haykıracaklarını belirten kadınlar, "Kadın dayanışması yaşatır" diyecek. 
 
8 Mart Dünya Kadınlar Günü yaklaşırken bu yıl 8 Mart'a 120 gündür açlık grevinde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in talepleri de dile getirilecek. Devrimci Partili kadınlar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde "Kadınların kurtuluşu direniştir" şiarıyla alanlarda olmaya hazırlanırken,  Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) "Biz istersek hayat durur 8 Mart'ta hayatı durduralım" şiarıyla alanlarda olacak.  
 
'Meşaleyi 8 Mart'ta yükselteceğiz'
 
Devrimci Parti Genel Başkanı Elif Torun Öneren, kadınların tarihten bu yana direnerek alanlarda oldukları için "Kadınların kurtuluşu direniştir" şiarını belirlediklerini aktardı. 8 Mart'ın kadınların kendilerini en iyi ifade edebildikleri ve taleplerini haykırdığı zamanlardan biri olduğuna dikkat çeken Elif, "Kadınlar dünyanın her yerinde erkek şiddetine birebir maruz kalıyor. Geçmişten bu yana kadınların bize devrettikleri meşaleyi en iyi şekilde taşıyarak bizler de 8 Mart'ta alanlarda olacağız" ifadelerinde bulundu. 
 
' Kadınlar yenilmedi, mücadele yeni başlıyor'
 
Erkek devletin, kadınların yıllardır büyük bir mücadeleyle elde ettiği kazanımlara her alanda saldırdığını belirten Elif, kadınları yenilgiye uğrattıklarını zanneden erkek devlete karşı kadınlar olarak "Yenilgiyi kabul etmiyoruz, buradayız" diyeceklerini vurguladı. "Kadınlar olarak dişimizle tırnağımızla kazıyarak bu alanlarda olmayı başardık.  Bunun devamı gelecek.  Yürüttüğümüz mücadele her zaman çok ağır oldu ama kadınlar hiçbir zaman bu sisteme karşı pes etmedi.  8 Mart'ta kadınların mücadeleyi bırakmadıklarını bir kez daha göstereceğiz" dedi.  
 
Kamuoyunda "evlilik affı" olarak bilinen cinsel istismar yasası başta olmak üzere, AKP'nin tüm cinsiyetçi yasalarına karşı da alanlarda olacaklarını ifade eden Elif, "Bu konuda asla geri adım atmayacağız. Çocuklarımıza dokunmalarına ve tecavüz sanıklarına verilen iyi hal indirimlerine karşı da haykıracağız. Bunların karşısında kadınların mücadelesi her zaman olacak. Kadınları baskı altına almaya çalışan sisteme karşı taleplerimizi haykırmaya devam edeceğiz” diye konuştu. 
 
'Leyla'nın talebini sahipleniyoruz' 
 
Son olarak Leyla Güven'in taleplerini dile getireceklerini söyleyen Elif, "Flormar direnişçilerini ve Leyla Güven'in açlık grevi eylemini kadınlar olarak sahipleniyoruz.  Tecrit bir insanlık suçudur. Bu insanlık suçuna karşı 8 Mart'ta Leyla Güven'in talebinin bizim talebimiz olduğunu da haykıracağız. Kadınlar dünyayı kurtaracak, bu mücadeleyi kadınlar kazanacak. 8 Mart'ta alanlarda bizi susturmaya çalışan erkek devletin karşısında hep birlikte 'susmayacağız' diye haykıralım. Kadınların cesareti erkek şiddetini yenecek" şeklinde konuştu.  
 
'Leyla yaşasın diye haykıracağız'
 
8 Mart'ta kadın sömürüsüne, şiddet, tecavüz ve tacize karşı "Biz istersek hayat durur 8 Mart'ta hayatı durduralım" şiarıyla alanlarda olacaklarını söyleyen SKM sözcüsü Burcu Aslan ise şunları dile getirdi:  "Son süreçte insanlar en haklı taleplerini dahi dile getiremiyorken, bizler dile getiremeyenleri de dile getireceğiz. Yoksullaştırılan kadınlar için sesimizi yükselteceğiz. Leyla Güven'in mücadelesi kadınlar için bir ışık. Leyla Güven'in direnişi, karanlık günleri aydınlık günlere dönüştürecek. Leyla Güven'in mücadelesini ve Flormar direnişçi kadınların taleplerini dile getireceğiz. Kadınların birlikte nasıl güçlü olduğunu bir kez daha göstermeye geleceğiz.  Kadın dayanışmasının yaşatacağını erkek devlete bir kez daha göstermeye hazırlanıyoruz."