‘Şırnak AKP’nin hayalinde kalacak’

  • 09:08 7 Mart 2019
  • Güncel
ŞIRNAK - 31 Mart yerel seçimlerine az bir süre kala seçim çalışmalarının durmadan devam ettiği Şırnak’ta atmosfer HDP’den yana. “Şırnak AKP’nin hayalinde kalacak” diyen HDP Şırnak İl Eşbaşkanı Zeynep Unat, “Yanıldıkları bir şey var; Şırnak 10 yıl önce yine yıkıldı o zamandan bu zamana halk iradesini hiçbir şeye teslim etmedi. Şimdi de para pulla bu halkı kimse oy için kandıramaz” dedi. 
 
31 Mart yerel seçimlerine az bir süre kala partilerin seçim çalışması da dur durak bilmeden devam ediyor. Bütün belediyelerine kayyım atanan merkezlerden biri olan Şırnak da seçim coşkusu ve heyecanı apayrı bir tempoda sürüyor. Seçmen listelerinin askıya alınması ile birlikte hayali ve taşınan seçmen ile gündeme gelen kentte, 9 bine yakın oya itiraz edildi. Sadece merkezde 3 bin seçmene itiraz edilirken, yapılacak seçimlere ilişkin Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak İl Eşbaşkanı Zeynep Unat konuştu. 
 
‘Taşınan oylar sonuçları değiştirmeyecek’
 
Seçim çalışmalarının başladığı günden bu yana kente her türlü seçim hilesine başvurulduğunu ifade eden Zeynep, yaşanan bu seçmen hilelerinin anında tespit edilip itirazlarının yapıldığını söyledi. Kent genelinde binlerce oya itiraz ettiklerini ancak İlçe Seçim Kurulu tarafından yapılan geri dönüşlerin çok farklı olduğunu dile getiren Zeynep, “Halk her şeyin farkında. Seçim çalışmaları başladığı günden bu yana her türlü hile yapıldı. Kent merkezine binlerce oy taşındı. Ama biz hepsine itiraz da bulunduk. Yapılan hilelerle hem merkezi hem de ilçe belediyelerini alacaklarını sananlar yanıldıklarını çok iyi görecekler. Burası yıkıldı binlerce insan yerinden yurdundan edildi ama asla iradesini ve onurunu geride bırakmadı. Göç eden insanlar bile seçimde kilometrelerce yolu yürüyüp oy kullanıyorlar. Yine öyle olacak Şırnak AKP’nin hayalinde kalacak” dedi.
 
‘Kimse Şırnak halkını para ile kandıramaz’
 
AKP’nin Şırnak adayı olan Mehmet Yarka’nın seçimden önce TOKİ konutları nedeniyle ailelere verilen kira paralarına müdahale ettiği ve ailelerin gözüne girmek için geç verilen paraları ailelere teslim ettiğini ifade eden Zeynep, “Zaten o paralar ailelerin hakkı olan paralar. Geç verilmesi de bilinçli yapılan bir şey. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı neden paraları Mehmet Yarka’yla görüştükten sonra erken vermeye başlıyor. Buda onların yaptığı hileli seçim çalışmasından bir tanesi. Zor koşullar altında yaşayan ve evleri yıkılan Şırnak halkını bu şekilde kandırabileceklerini sanıyorlar. Ama yanıldıkları bir şey var; Şırnak ilk defa yıkılmıyor bundan 10 yıl önce yine yıkıldı o zamandan bu zamana halk iradesini hiçbir şeye teslim etmedi. Şimdi de para pulla bu halkı kimse oy için kandıramaz” ifadelerini kullandı. 
 
‘1 Nisan sabahına nasıl uyanacağımızı iyi biliyoruz’
 
Kayyım atanan belediyeleri almak için 31 Mart’a kadar durmadan çalışacaklarını dile getiren Zeynep, şunları dile getirdi: “Biz halkımıza güveniyoruz halkımız da bize güvensin. 31 Mart’a kadar gitmediğimiz köy ve ev kalmayacak. Seçim sonuçlarının ne olacağını çok iyi biliyoruz. Biz bu hafta içinde seçim bürolarımızı da açacağız. 8 Mart ve Newroz’da bu süreçte en iyi şekilde ve kalabalık geçecek. Biz 1 Nisan sabahına nasıl uyanacağımızı çok iyi biliyoruz. Halkımız da biliyor. O güne kadar da durmak yok son saate kadar çalışacağız.”