Kadın muhtar adayı: Sorunlara çözüm ile geliyorum

  • 09:16 7 Mart 2019
  • Güncel
Gülistan Azak
 
DİYARBAKIR - Sadiye Sebat Korkutan, muhtar adayı olduğu Şehitlik Mahallesi’nde, “Sorunları biliyoruz. Çözümle geliyoruz. Mahallemize kadın eli değsin” şiarıyla kadınlar için alternatif alanlar oluşturmayı ve mahallenin tüm sorunlarını sonlandırmayı hedefliyor. 
 
Yerel seçimler yaklaşırken, mahallelerde muhtar adayları da çalışmalarını sürdürüyor. Diyarbakır’ın Yenişehir İlçesine bağlı Şehitlik Mahallesi’nden muhtar adayı olan Sadiye Sebat Korkutan da ev ev dolaşarak mahalle sakinlerine, kendisini tanıtıyor. Muhtar adayı Sadiye, mahalleyi en çok kullananların kadınlar olduğuna göre temsiliyetini de kadınların yapması gerektiğini düşünüyor. “Kadından muhtar olmaz” diye düşünenlere seslendiğini belirten Sadiye, “Siz de çok iyi biliyorsunuz ki kadın çok daha iyi yönetir. Evi kadın yönetiyor da mahalleyi neden kadın yönetmesin?” diye sordu.
 
‘Halk ile birlikte sorunlara çözüm bulacağız’
 
Görev almak istediği mahallenin sosyo-ekonomik gelirinin düşük olduğuna dikkat çeken Sadiye, seçilmesi halinde mahalleyi halk ile birlikte yöneteceğini, halkın öneri ve taleplerini referans alacağını ifade etti. Yönetim mekanizmalarının en küçük ama en önemli biriminin muhtarlık olduğunu belirten Sadiye, bu önemli göreve hazır olduğunun ise altını çizdi.
 
‘Madem ekonomi kadın işi, muhtarlık neden olmasın?’
 
Özellikle mahallede yaşayan kadınların  yönetime dahil olması  gerektiğini söyleyen Sadiye, dahil etme sürecinin ise kadınları gerek sosyalleştirme gerek ise de kadınlar için alternatif alanlar yaratabilme adına önemli olduğunu ifade etti. Sadiye, “Kadınlar bana güveniyorlar biliyorum. Nereden biliyorum? Çünkü kadınlar başaracağımı kendilerinden yola çıkarak biliyorlar. Çünkü kadının başarılı olamadığı ve yapamadığı bir şey yoktur. Ev ekonomisinden mahalle ekonomisine kadar olan tüm alanlardan kadın sorumlu tutuluyor. Madem kadın ev ve mahalle ekonomisini tutabiliyorsa neden mahalle muhtarı olamasın? Bu gerçekliği erkek seçmenler de kadın seçmenler kadar iyi biliyorlar. Çünkü kendi ekonomilerini dahi kadınların tuttuğunu ve ilgilendiğinin tanığılar” diye konuştu.
 
‘Sorunların çözüm yolu kadın muhtarlık’
 
Mahalledeki sorunların çözümünde kadın muhtar olmanın etkisine dikkat çeken Sadiye, şunları söyledi: "Örneğin mahallede bir sorun oldu mu bunun erkekler için çok fazla önemi olmuyor. Bu sorun ile ilk kadın ilgileniyor ve çözüm üretmeye çalışıyor. Ya da mahalleyi yakından ilgilendiren bir sorunu mahallenin erkekleri gidip muhtara iletmezken, kadınlar ise rahatlıkla bu sorunu dile getirebiliyorlar. Bu durum aslında kadınların mahalle sorunlarına duyarlılığının göstergesidir. Bu nedenle mahalle sorunlarının çözüm gücünün kadın muhtarlık olduğunu düşünüyorum.”
 
‘Sorunlardan kurtarmaya adayım’
 
Mahallenin tek kadın muhtar adayı olduğuna dikkat çeken Sadiye, “Kadın gücünü ortaya çıkarıp muhtar olacağıma inanıyorum. Sabrımı ve cesaretimi muhtar seçilince mahalleliler ile bir araya gelerek göstereceğim. Ben gücüme inanıyorum. Sorunları hep birlikte çözebileceğimize de inanıyorum. Şehitlik Mahallesi’ni sorunlarından kurtarmaya adayım” dedi.
 
 ‘Birlikte çözüm üreteceğiz’
 
Yıllardır yaşadığı mahallesinin sıkıntılarını çok iyi bildiğini ve bu sıkıntılara karşı gereken çözümleri mahalleliyle birlikte geliştireceklerini söyleyen Sadiye, adaylık başvurusunun ailesi ve çevresi tarafından desteklendiğini, mahalle tarafından da destekleneceğinden emin olduğunu ifade etti. Halkı öncelikle dinlemeye sonra ise çözüm olmaya aday olduğunu belirten Sadiye, inanç ve kararlılığının başarı getireceğinden emin olduğunu ifade etti. Muhtarlığı ek iş olmaktan çıkarıp sorunların çözüm noktası haline getirmeyi amaçladığını sözlerine ekleyen Sadiye, kapı kapı halkın öneri ve taleplerini dinlemeye devam edeceğini dile getirdi. Sadiye son olarak ise, “Sorunları biliyorum. Çözümle geliyorum ve söz veriyorum başaracağım” diye vurguladı.