TJA’dan 8 Mart mitinglerine davet

  • 13:21 7 Mart 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - TJA, yarın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle Diyarbakır, Van ve Batman’da yapılacak mitingler kapsamında açıklama yayınlayarak , ‘Yaşamak ve Yaşatmak için direnişteyiz, grevdeyiz’ sloganıyla tüm kadınları alanlara davet etti.
 
Tevgera Jinên Azad (TJA), 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında yarın ‘Kadınlar özgürlük için direnişte, kadınlar grevde’ şiarıyla Diyarbakır, Van ve Batman’da yapılacak olan miting öncesi açıklama yayınlayarak, tüm kadınları alanlara davet etti. TJA, yayınladığı açıklamada, TJA, büyüyen direniş yolunda Claraların, Rosaların, Saraların, Sevelerin, Nudemlerin ve dünyanın her bir yanında direnen kadınlar ile evrenselleşen, 8 Mart dünya kadın mücadele gününü coşkuyla karşıladıklarının altını çizdi.
 
TJA açıklamanın devamında şunları kaydetti:
 
“Tüm dünyada erkek egemen sistemin kadınlara dayattığı her türlü baskı, şiddet, sömürü ve tecride karşı kadın grevlerinin örgütlenerek devam ettiği bu süreçte biz kadınlar; yükselen bu faşizan saldırılar karşısında büyüyen örgütlü direnişimizle mücadelemizi sürdürmeye devam ediyoruz. Kapitalist-devletçi uygarlığın başlattığı Üçüncü Dünya Savaşı, Ortadoğu’da her geçen gün derinleşirken buna karşı bugün üçüncü yol olarak kadın öncülüğünde gelişen halkların, inançların ve kültürlerin birlikte, eşit ve özgür yaşam mücadelesi yükseliyor. Halklara, kültürlere ve kadınlara; baskı, şiddet, yoksulluk, ölüm, kıyım ve savaş getiren faşist iktidarların yok etme politikalarına karşı Kürt kadınlarının muazzam irade ve kararlılıkla yürüttüğü mücadele tüm dünya kadınlarına öncülük ediyor.
 
‘AKP-MHP ittifakına karşı susmadık’
 
Bugün de 17 yıldır iktidarda olan AKP-MHP ittifakının baskı, sömürü, tecrit ve şiddet politikalarına karşı asla susmadık. Her nerede olursak olalım; içeride dışarıda direnişimizi daha da güçlenerek sürdürmeye ve omuz omuza mücadele etmeye devam ettik. Tüm bu faşist ve tekçi politikalar karşısında; erkek egemen sistemin cinsiyetçi, yasakçı, tahakkümcü ve gaspçı zihniyetine karşı; kadın öz gücüne ve özgür iradesine dayanan örgütlü gücümüzle direnmeye devam ediyoruz.
 
‘Halk faşist zihniyetin saldırılarıyla terci ediliyor’
 
Faşist zihniyetin politikaları sonucu; siyasi ve askeri operasyonlarla halk esaret altında tutularak, tecrit edilmeye çalışılmıştır. Demokratik çözümün ve kalıcı barışın teminatı Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan’a uygulanan mutlak tecrit, aynı zamanda tüm toplumu tecrit altına alarak ülkeyi karanlığa sürüklemiştir.  Bu karanlıkta ısrar eden faşist AKP-MHP ittifakının tutumuna karşı tutuklu siyasetçi, milletvekili ve kadın mücadelesi öncülerinden Leyla Güven mutlak tecridin kaldırılması için süresiz-dönüşümsüz açlık grevine başlamıştır. Yüzlerce kadın ve siyasi tutsak açlık grevlerine katılarak mücadeleyi büyütmüştür.
 
‘Sesimizi yükselterek mücadeleyi büyüteceğiz’
 
Bugün bizleri tarihi karanlığa mahkûm etmek isteyenlere karşı, zindan karanlığının kapılarını aralayıp, köklerini binlerce yıllık kadın mücadelesinden alan Leyla’nın direnişiyle bir aradayız. Kadınlar olarak her kazanımımıza büyük bedeller ödeyerek ulaşıyoruz. Direnmeyi büyüterek, bizi sindirmeye çalışan faşist zihniyetin karşısına dikilerek ‘Yaşamak ve Yaşatmak için grevdeyiz’ diye haykırıyoruz. Her türlü zorbalığa karşı sesimizi yükselterek mücadelemizi büyütmeye devam edeceğiz.
 
‘Yaşamak ve Yaşatmak için direnişteyiz, grevdeyiz’ sloganıyla tüm kadınları; özgürlük zılgıtlarıyla ve renkleriyle faşizme karşı bu yıl 8 Mart’ta düzenlenecek olan Amed, Wan, Batman  mitinglerinde mücadeleyi yükseltmeye çağırıyoruz.”