İşçi Kadın Kurultayı 10 Mart’ta

  • 09:14 8 Mart 2019
  • Güncel
İSTANBUL - Emekçi Kadınlar’ın, 10 Mart’ta düzenleyecekleri “İşçi Kadın Kurultayı” için konuşan Nurten Karahancı, “Kapitalizmin ya da devletin saldırılarına karşı direnecek, caymayacak olanın işçi sınıfı kadınlar olduğunu biliyoruz” diyerek kadınların kurultaya katılması için çağrıda bulundu.
 
Emekçi Kadınlar (EKA), 10 Mart’ta düzenleyecekleri “İşçi Kadın Kurultayı”nda kadınların çalışma yaşamında karşılaştıkları sorunları tartışacak. Altunizade’de bulunan Petrol İş Sendikası Genel Merkezi’nde yapılacak olan kurultaya, Türkiye’nin dört bir yanından işçi kadınların katılması bekleniyor. Çalıştığı iş yerinde mobbing ve her türlü ayrımcılığa, emek sömürüsüne, işten çıkarılmalara maruz kalan kadınların kendi sorunlarını anlatacağı kurultayda, yaşanan krizle birlikte greve çıkan işçilerin deneyimleri de paylaşılacak. Kurultaya katılacak olan kadınlar, kadınların neden işsiz kaldığını ve çalışma koşullarını tartışacak. Emekçi Kadınlar’dan Nurten Karahancı, kurultayın içeriğine ilişkin bilgi vererek kurultaya katılım çağrısında bulundu.
 
Emekçi Kadınlar’ı, kadın kurtuluşunun toplumsal kurtuluş ile birlikte gören bir örgütlenme olarak tanımlayan Nurten, “Uzun yıllardır bu alanda faaliyet yürütüyoruz. Birçok işe imza attık. Etkinliklerin ve sokak eylemlerinin yanı sıra uluslararası kandın konferansları, sempozyumlar toplumsal sürece etki edebilecek yön verecek eylem ve etkinliklerde bulunduk. Şimdi de yılların verdiği deneyim ve tecrübe ile işçi kadın kurultayı gerçekleştireceğiz” dedi.
 
‘İktidar kabul etmese de ekonomik kriz ile yaşıyoruz’
 
İktidarın yaşanılan ekonomik krizi kabul etmediğini eleştiren Nurten, bu krizin sıradan bir kriz olmadığını, daha önce yaşanılan ekonomik krizlere benzemediği yönünde tespitte bulundu. Nurten, “Bu kriz bütün dünyayı sarsan emperyalist devletleri de sarsacak ve çöküşünü hızlandıracak bir ekonomik krizdir.  Doğal olarak işçi sınıfı kadınları, emekçi kesimler olarak bu süreçte edilgen değil, ettirgen olmamız gerektiğini düşünüyoruz. Akabinde de bu süreçte, ekonomik krizde kapitalizmin çöküşünde yapmamız gereken şey, işçi sınıfının itici gücünü bu hareketin içerisinde kapitalizme darbeyi vuracak güç olduğunu düşünüyoruz. Kapitalizmin ilk sermaye birikimi döneminde nasıl ki çocukların ve kadınların emeği üzerinden kendini var etti ve yükselttiyse şimdi çökerken yine kadınların ve çocukların emeği üzerine basa basa çökecek” ifadelerini kullandı.
 
‘Direnenler işçi sınıfı kadınlardır’
 
25 Kasım’larda, 8 Mart’larda sahaya çıkıp eylem ve etkinlikler düzenlediklerini, ancak bunların yeterli olmadığını dile getiren Nurten, “Bu anlamda gerçekten kadın hareketinin kendi sınıfsal bilincini doğru öze oturtmak gerekiyor. Maalesef son yıllarda kadın hareketi sınıfsal özünü küçük burjuva bir zemine kaydırdı. Ancak biz burada kapitalizmin ya da devletin saldırılarına karşı direnecek, caymayacak olanın işçi sınıf kadınlar olduğunu biliyoruz. Özellikle işçi kadınlar çok zor örgütlenir. Ama bir kere mücadele ettiğinde, küçük küçük kazanımlarını gördüğünde, kedisindeki değişimleri gördüğünde asla mücadeleden, mücadele etmekten vazgeçmeyecektir. İşçi Kadın Kurultayı da kadınların örgütlenmesi ya da tekrar işçi kadınların mücadeleye katıldığı kadın örgütlerini işçi kadınlarla buluşturmada iyi bir araç olacağına inanıyoruz” diye vurguladı.
 
‘En büyük sorun ekonomik sorun’
 
Kadınların iş yaşamında yaşadıkları sorunlara değinen Nurten şöyle devam etti: “En büyük sorun, ekonomik sorun. Biz kurultay kapsamında anketler yaptık. Birçok soru sorduk. Bu sorulardan biri ‘ev ve iş yaşamında yaşadığınız zorluklar nelerdir?’  sorusuydu. İş yaşamını çok rahat anlatıyorlar. Mesela ‘tacize uğruyoruz, mobbing uygulanıyor, erkeklerle aynı ücreti almıyoruz. Deneyim olarak benden daha düşük ama benden daha yüksek maaş alıyorlar’ diyoruz. Çünkü o ev bakıyor. Sonra diyor ki, ‘Bütün gün akşama kadar çalışmışım, yorulmuşum eve gidiyorum. Birde evde çocuklarla ilgileniyorum. Ev işi, yeme, içme problemleriyle ilgileniyorum’ diyor. Evdeki yaşamın zorluğunu sadece bu kısmıyla anlatıyor. Ev yaşamında kendisini zorlayan başka bir şeye değinmiyor. Mesela konulan yasakları, ev yaşamı içerisinde tıkılmış olmayı kendisinde sorun olarak görmüyor. Hala bunu bilince çıkarmamışız maalesef.”
 
‘Kadınlar sorunlarını tartışacak
 
 Nurten, son olarak kurultaya ilişkin şunları dile getirdi: “Çok sayıda kadının davet edildiği kurultayda, özellikle sorunlarını anlatmaları için işsiz kalan, işçi kadın örgütlenmesinde emeği geçen ve sendikalarda çalışma yürüten kadınlar davet edildi. Kurultayda serbest kürsü olacak. Kürsüye çıkacak olan kadınların kendilerini rahat ifade edebilmeleri için konuşmada sınırsız zaman tanınacak. Bu süre zarfında tekstil atölyesinde ya da farklı sektörlerde çalışan kadınlarla konuşularak anketler yapılacak. Anketlerde günlük olarak ne yaşıyorlar, iş yaşamının koşulları nelerdir, ne gibi zorluklarla karşılaşıyorlar, aldıkları para yetiyor mu, yetmediği takdirde ne yapıyorlar ve bu tarz sorunları kadınların kendileri dile getirecek.”