İstasyon Meyda'nından 8 Mart mesajı: Gelin bu direnişe ses olalım

  • 12:40 8 Mart 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - Kadınlar, “Kadınlar özgürlük için direnişte, kadınlar grevde” sloganıyla 8 Mart miting alanına renkleri ve coşkularıyla giriş yaptı. Kadınlar İstasyon Meydanı'ndan, “Bugün herkes bu alana akarak Leyla Güven’e ve tüm tutsakların direnişine ses olmalıdır” mesajını verdi. 
 
8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda “Kadınlar özgürlük için direnişte, kadınlar grevde” sloganıyla düzenlenecek miting öncesi İstasyon Meydanı’na çıkan tüm alanlar polis bariyerleriyle abluka altına alındı. Kadınlar ulusal kıyafetleriyle Yenişehir ilçesi Gevran Caddesi’nde bir araya gelerek erbaneler eşliğinde miting alanına girmek için toplanmaya başladı. “Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa” ve “Bedenime dokunma” pankartlarının polisler tarafından alana alınmadı. Kadınlar tüm engellemelere rağmen yürüyüşlerini sürdürdü. Erken saatlerde miting alanına yetişen Mardin, Derik, Nusaybin, Kızıltepe ve Urfalı kadınlar, kendi yörelerine has kıyafetleriyle tüm dikkatleri üzerlerinde topladı. Kadınlar sık sık “Leyla Güven rumeta meye”, “Biji berxwedana zindanan”, “Kadın yaşam özgürlük”, “İtaat yok direniş var”, “Jin jiyan azadi”, “Be serok jiyan nabe”, “Susma haykır kadınlar vardır”, “Kadınsız yaşamı başınıza yıkarız” sloganları eşliğinde alana girdi. 
 
‘Leyla’nın talebini haykıracağız’
 
Mardin Kapı tarafında toplanan kadınlar, 8 Mart için tek mesajlarının olduğunu ve bu mesajın da Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven ile tüm tutsakların talebinin yerine getirilmesi olduğunun altını çizdi. Mardin’den Diyarbakır’a gelen Zeynep Karacay, katledilen, sömürülen kadınların sesi olmak için alana geldiğini ifade etti. Zeynep, “Biz kadınlar bugün burada Leyla ve tüm direnen kadınların sesi olmak için geldik. Bu direnişe ses olmak boynumuzun borcudur. Artık analar ağlamasın, kan dökülmesin istiyoruz. Analar olarak Leyla’nın direnişini alandan haykıracağız” dedi.
 
‘Gelin tarihi direnişe destek olun’
 
Mardinli bir diğer kadın Hidayet Taşçı da, cezaevlerinde direnen tutsaklar ve evinde direnişini sürdüren Leyla Güven’in 8 Mart’ını kutlayarak konuşmasına başladı. Hidayet, “Bugün zindanlarda Leyla şahsında başlayan bir direniş var. Bizlerde bu direnişe ortak olmak ve katledilen kadınların sesini yükseltmek için geldik. Bugün buraya tüm kadınlar akın etmelidir. Bu 8 Mart diğer yıllardan farklıdır. Çünkü bu yıl kadın direnişinin ön plana çıktığı tarihtir. Gelin bu tarihe direnişe destek olun” diye vurguladı.
 
Son olarak ise Behiye Kaya da, “Tüm kadınların gününü kutluyorum ve direnişe ses olmalarını istiyorum. Herkes bu zulme karşı el ele vermelidir. Dünyada hepimiz için yer var. Bu hükümette bunu kabul edip artık zulümden vazgeçmelidir. Erdoğan gelip slamiyeti biz Kürt annelerden öğrensin. Biz savaş istemiyoruz. Çocuklarımız dört duvar arasında direniyor ve bizlerde bu direnişe ses olacağız. Leyla Güven’in direnişine anneler olarak bugün burada ses olacağız. Emine Erdoğan’a da sesleniyorum; yol yakınken yanlıştan dön ve Erdoğan’ın hayata geçirdiği katliama engel ol. Bugün engel olmazsan yarın biz annelerin eli senin boğazında olacak. Biji berxwedana Leyla Güven” diye vurguladı.
 
Kadınlar “Leyla Güven onurumuzdur”, “Biji berxwedana Leyla Güven”, “Biji berxwedana zindana” sloganlarıyla alana giriş yaptı. Kadınlar zılgıtlar ve sloganlar eşliğinde 8 Mart alanından tutsaklara ve Leyla Güven’e mesaj gönderiyor