Renkleri ve sesleriyle Kuzey ve Doğu Suriye'de kadınlar alanlarda

  • 13:37 8 Mart 2019
  • Güncel
HABER MERKEZİ - 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde binlerce kadın Kobanê, Qamişlo, Şehba ve Reqa'da buluştu. Dilleri, kültürleri ile bir araya gelen kadınlar, direnişi güçlendirme çağrısı yaparken, Leyla Güven şahsında tecride karşı açlık grevlerini selamladı. 
 
 
Direnişle topraklarını özgürleştiren Kuzey ve Doğu Suriye'de kadınlar şimdi direnişle kazanılan 8 Mart'ın anlamına uygun etkinliklerle bir araya geldi. Kürt, Arap, Türkmen, Süryani tüm halklardan kadınlar ulusal kıyafetleri ve kendi dillerinde devrim türküleriyle 8 Mart'ı kutluyor. 
 
İşte bölge bölge 8 Mart kutlamaları: 
 
Cizre Bölgesi
 
"Leyla Güven Öncülüğünde Mücadeleyi Büyütelim, Önder Apo ile Özgür Yaşayalım" sloganıyla Cizre Bölgesi'nde düzenlenen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlaması için bütün kentlerden kadınlar Qamişlo'nun Hîmo beldesindeki Newroz alanında buluştu. Binlerce kadının katıldığı etkinlik PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın 8 Mart'a ilişkin yaptığı değerlendirmelerden hazırlanan sinevizyon gösterimi ile başladı. 
 
Etkinlik, Kürt, Arap ve Süryani kadınların 8 Mart'a ilişkin duygularını anlattığı konuşmalarla devam ediyor. Festival alanına dönüşen 8 Mart etkinliğinde kadınlar devrim müzikleri ile konuşma aralarında halaya duruyor. 
 
Fırat Bölgesi
 
Fırat Bölgesi'ndeki 8 Mart etkinlikleri Kobanê Özgür Kadın Meydanı'ndan start alan yürüyüş ile başladı. Şehit Egît Meydanı'na doğru yürüyen kadınlar ellerinde, "Kadın Direnişi Özgürleştirir" yazılı pankartlar taşıdı, sık sık "Bijî berxwedana jina azad" sloganları attı.
 
Yürüyüşün sona ermesinin ardından kutlamalar başladı. Etkinlik MSD Yürütme Kurulu Başkanı İlham Ehmed'in konuşması ile devam ediyor. 
 
Şehba
 
Şehba'daki 8 Mart kutlamaları ise yürüyüşle başladı. Ehdas ilçesinde bir araya gelen yüzlerce kadın, bir kilometrelik yürüyüşün ardından Merata köyüne ulaştı. Etkinlik Kongreya Star ve Şehba'daki Arap kadınlar adına yapılan konuşmalarla devam ediyor. 
 
Reqa 
 
8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yüzlerce kadın Reqa'da buluştu. Kutlamaya Tebqa ve Derazor'lu kadınlarda katıldı. 
 
Ulusal kıyafetlerini giyinip gelen kadınlar, kutlama yerine devrimci marşlar eşliğinde girdi. 
Ardından kısa bir konuşma yapan Reqa Kadın Meclisi üyesi Melak Abir, kadınların DAİŞ'ten kurtuluşun ardından topluma öncülük ettiğini söyledi. Melak, "Fıratlı kadınlar direnişin bilinci ile özgürlüğe doğru emin adımlarla ilerliyor" dedi. 
 
Melak'ın konuşmasının ardından kutlama sahne alan müzisyenlerin söylediği şarkılar eşliğinde halaylarla devam etti.