Pervin Buldan 8 Mart mitinginden seslendi: Kadınlar bu tarihin altına imzasını atacak

  • 14:50 8 Mart 2019
  • Siyaset
VAN -  Van’da yüzlerce kadının ulusal kıyafetleriyle katıldığı 8 Mart mitinginde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Kadınlar kazanacak, kadınlar başaracak, kadınlar bu tarihin altına imzasını atacak” dedi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Kadın Meclisi ve Tevgera Jinên Azad (TJA), 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Musa Anter Parkı'nda miting düzenledi. Kadınlar miting alanına HDP Ipekyolu ilçe binası ile HDP Van il binasından kitlesel bir şekilde yürüyüş ile giriş yaptı. Alanda zılgıt ve rengarenk ulusal kıyafetleriyle kadınlar hep bir ağızdan "Jin jiyan azadi" ve " Biji berxwedana Leylaye" sloganları ve çalınan müzikler eşliğinde halaya durdu.
 
Binlerce kadının akın ettiği mitingde saygı duruşu eşliğinde “Biji berxwedana Leyla’ye” sloganları yankılandı. Mitinge HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan, Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayı Bedia Özgökçe, ilçe belediye eşbaşkan adayları ve Van Barış Anneleri Meclisi katıldı.
 
Mitingde ilk olarak tertip komitesi adına konuşan Edibe Babur,  8 Mart'ın tarihçesini anlatarak söze başladı. Tarihten bu yana bedel ödeyen direnişçi kadınları, 8 Mart alanlarında hep birlikte selamladıklarını söyleyen Edibe, “Leyla Güven’i açlık grevinin 121’inci gününde saygıyla sevgiyle selamlıyorum. Kadınlar bütün dünya için barışı getirecektir” dedi. 
 
Ardından, sahneye 31 Mart yerel seçimlerinde HDP’yi Van ve ilçelerinde temsil edecek belediye kadın eşbaşkan adayları davet edildi. Ulusal kıyafetleriyle renkli görüntüler oluşturan adaylar zılgıtlarla karşılandı. 
 
Mitingin devamında, HDP Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayı Bedia Özgökçe Ertan, kadınları selamladı. Konuşmasına “Kadınlar durursa hayat durur’  diyerek başlayan Bedia, “Bugün dünyanın dört bir yanından kadınlar olarak yeri yerinden oynatıyoruz. Türkiye’nin bütün kentlerinde 8 Mart’ta kadınlar alana çıkarak bu günü kutluyor” diye belirtti. 
 
‘Vekillerimizin açlık grevini selamlıyorum’
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin sonlandırılması için 121 gündür açlık grevinde olan Demokratik Toplum Kongresi  (DTK) Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in eylemine destek için cezaevlerinde devam eden açlık grevlerine değinen Bedia, “Leyla Güven umudun adıdır. Leyla Güven bu ülkeye barışı getirecek kadındır. 121 gündür açlık grevinde olan leyla Güven ve yoldaşlarını selamlıyoruz. Leylanın talebi milyonların talebidir. Buradan sesleniyoruz, bu talepleri görmezden gelemezsiniz. Bu gün süresiz dönüşümsüz açlık grevine giren ve aralarında HDP Van milletvekilleri Murat Sarısaç ile Tayyip Temel’in bulunduğu açlık grevi başlamıştır. Bizler buradan onlarında direnişlerini selamlıyoruz. Tecrit kalkmalıdır” sözlerini kullandı. 
 
‘Kayyımlar bizi emeğimizden, ekmeğimizden etti’
 
Van’da 6 Mart günü kadın seçim büro açılışını anımsatan Bedia, “Kayyımcı, gaspçı zihniyet bu kenti terk edecektir. Kurumlarımızı kapatarak bizleri aşımızdan ekmeğimizden ettiler. Bize iktidar ‘itaat edin, rahat ‘ edin mesajları vererek sürekli kadın mücadelesini geriye çekmeyi amaçlamaktadır. Bizler gücümüzün farkındayız, işte bu iradeyle geliyoruz. Sevgili kadınlar bizler yaşamın yarısıyız. Daha önce başardık şimdide başaracağız” diye konuştu. Bu sırada alandaki kadınlar hep bir ağızdan ‘Direne direne kazanacağız’ sloganını attı. 
 
Projelerin anlatan Bedia: Kenti kadın rengine büründüreceğiz
 
Bedia, konuşmasının devamında kadın eksenli kent projelerini anlattı. Kentte insanların kendini güvende hissedeceği alanlar yaratacaklarını kaydeden Bedia sözlerini şöyle sürdürdü: “Kadın girişimcileri teşvik edeceğiz. Kadınların ulaşımda yerini almak için Jin Park alanları yaratacağız. Kreşlerimizi bir bir kapatanlara inat her mahallede anadilde kreş açacağız. Çalışsın ya da çalışmasın bütün kadınlara hizmet verecek bu kreşler. Gençlerimizi uyuşturucu bağımlısı yapan kişilerle mücadele edeceğiz. Belediye bünyesinde kültür merkezleri açacağız. Dengbej evleri açacağız. Gençlerin deneyimlerini paylaşacağız, kadın bilgi evleri açacağız. Kapatılan kadın yaşam merkezlerini, kadın şiddet hatlarını tekrar açacağız. Kuma evlilikleri ve çocuk yaşta evliliklerle mücadele edeceğiz. Bunların hepsini birlikte açacağız. Bütün bunları ele alarak demokratik bir yönetim anlayışıyla demokratik toplumu oluşturacağız. 31 Mart günü irademizi gasp eden kayyımları kentlerimizden çıkaracağız. 1 Nisan’dan itibaren kayyıma yol vereceğiz.”
 
Yerine kayyım atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak’ın “Sizin saltanatınızı yıkarak başaracağız” sözlerini hatırlatan Bedia, “Mutlaka kazanacağız” diyerek konuşmasını bitirdi. 
 
Ardından sahneye çıkan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın konuşmasından satır başları ise şöyle:
 
 “Bugün dünyanın dört bir yanından kendi özgürlüğü için kendi hakkı, kendi hukuku için alanlarda, meydanlarda olan milyonlarca kadına sevgi ve saygılarımla selamlıyorum. Ama bugün en büyük selamı sevgili Leyla'ya yolluyorum. Türkiye’nin kaderini değiştirecek açlık grevi kadınların geleceğinin teminatıdır. 
 
‘HDP bir kadın partisidir’
 
HDP bir kadın partisidir. Kadınların haklarını eşit temsiliyetini kadınların hakkını savunan tek parti HDP’dir. Bunu biliyorlar, bundan dolayı ‘önce kadınları vurun‘ diyorlar. Bugün cezaevlerinde binlerce kadın yoldaşımız var. Burada partimizin Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’a selam olsun. Biz gücümüzü cezaevlerinde direnen kadın yoldaşlarımızdan alıyoruz. Bizlerin mücadelesiyle ülkeye demokrasi ve barış gelecektir.
 
‘Kadınlara öncülüğünde siyaset yapıyoruz’
 
Bugün Vanlı kadınların ne yaşadığını, Vanlı kadınların çektiğini, yaşamın her alanında çektiği sıkıntıları biliriz. Diğer partiler bilmez. Onlar seçimden seçime kadınların yanına gelir. Diğer partilerde kadının sesi yok. Kadının kimliği yok. Seçimden seçime birkaç kadın aday göstermek liyakarlıktır. Oysa bizler her platformda kadın öncülüğünde kadınları öncü göstererek siyaset yapıyoruz.
 
’31 Mart’ta kadınlar AKP ve MHP ‘ye ders verecek’
 
Bugün anketlerde kaybettiklerini anladıkları için partimize saldırıyorlar. Halkımız soğan, patates ve patlıcana verecek paramız yok diyor. Onlar halkımızın bu talebine ‘terörist diyor. Halkımız açız diyor. Selahattin Demirtaş’a saldırıyorlar. Halkımız 31 Mart’ta AKP ve MHPye öyle bir ders verecekler ki onlar bu cevap karşısında utanacaklar. Özgürlüğün teminatı kadınlardır. Barışın teminatı kadınlardır. Demokrasinin teminatı kadınlardır. Biz biliyoruz ki savaşın kararını veren erkeklerdir. İşte barışı getirecek olan kadınlardır.
 
‘Tecridin kalkması milyonların talebidir’
 
İşte tam da bu durumda Leyla Güven, Kandıra Cezaevi'nde Sebahat Tuncel, Avrupa’da Dilek Öcalan açlık grevindedir. Ülkenin her yanından açlık grevleriyle mücadele edilirken, AKP MHP ittifakı üç maymunu oynuyor. Leyla'nın talebi milyonların talebidir. Edirne’den İstanbul’a herkesin talebidir. Adalet Bakanlığı kendi çıkardığı yasayı uygulamıyor. Tecrit insanlık suçudur. Tecrit insanı ipotek altına almak demektir. İşte bizde burada diyoruz ki bu ülkenin geleceğine katkı sunun. Bunu her alanda söylüyoruz. Buradan bir kez daha hatırlatıyoruz, tecridi kıracak olan kadınlardır.
 
‘Kayyımlardan memnunlarsa neden aday göstermediler?’
 
Sevgili Bekir Kaya cezaevine yollanırken bu halk büyük bir üzüntüyle karşılamıştır. Onların yerine kayyım atadılar. Atanan kayyımlar ilk başta kadın kazanımlarına saldırdılar. Anadilde eğitim gören kreşlerini kapattılar. Sığınma evlerini ve kadın yaşam merkezlerini kapattılar. Şimdide diyorlar ki halk kayyımdan memnundur. O zaman neden kayyımları aday göstermediniz. Kayyımlar atandığından beri yolsuzluktan, hırsızlıktan ve gasptan başka bir şey yapmadılar. Bunlar Sayıştay raporlarıyla belgelendi. Buradan kayyıma sesleniyoruz. 31 Mart’ı sakın beklemeyin şimdiden biletinizi kesin ve Tayyip’in yanına gidin. Orada sizi bir açılış töreniyle karşılasın. Ayrıca gelip biz kayyımları atamadık. Başkaları atadı derse de şaşırmayın. Çünkü bugün yaptığını yarın inkar eden bir iktidarla karşı karşıyayız. Buradan kayyımlara sesleniyoruz. Hemen pılınızı pırtını alın ve bu kenti terk edin. 
 
‘AKP ve MHP’nin yürüttüğü siyaset bölücülüktür’
 
Onlar bütün kentte adaylarını erkek adaylardan yana yaptılar. Bizler ne yaptık bir kadın bir erkek yaptık. Burada Mustafa Avcı ve Bedia Özgökçe temsil edecek partimizi. Sizler bu adaylarımıza sahip çıkacaksınız. HDP bu ülkenin güvencesidir. HDP bu ülkede her şeyin iradesidir. Bu gün bizi ‘terörist’ olarak gösteriyorlar. Şunu iyi bilsinler ki burada bir terörist varsa o da sizin anlayışınızdır. Bizim barıştan demokrasiden başka bir talebimiz yok. 
 
Bugün bir bölücülük varsa o da sizin anlayışınızdır. Oysa Kürtler de, Araplar da Çerkezler de burada bir halktır ve siz bunu ayrıştıran bir politika yürütüyorsunuz. 31 Mart halkımızın baharı olacaktır. Kadınlar kazanacak, kadınlar başaracak, kadınlar bu tarihin altına imzasını atacak. Yolunuz yolumuz açık olsun. Van ya me ye. ” 
 
Pervin, konuşmasını slogan ve alkışlar eşliğinde sonlandırdı. 
 
Miting sanatçı Hediye Alkan’ın şarkılarıyla sürüyor.