Kadınlar İstasyon Meyda'nında Leyla Güven ve tutsakların direnişine selam oldu

  • 14:55 8 Mart 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR- İstasyon Meydanı'nda binlerce kadının katılımı ile gerçekleşen 8 Mart mitingi tek bir ağızdan atılan "Leyla Güven rumeta me ye" sloganları eşliğinde sona erdi. 
 
8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Diyarbakır İstasyon Meydanı'nda "Kadınlar özgürlük için direnişte, kadınlar grevde" sloganıyla düzenlenen miting "Leyla Güven rumeta meye", "Biji berxwedana zindanan", "Kadın yaşam özgürlük", "İtaat yok direniş var", "Jin jiyan azadi", "Be serok jiyan nabe", "Susma haykır kadınlar vardır", "Kadınsız yaşamı başınıza yıkarız" sloganları ve zılgıtlar eşliğinde devam etti. HDP ile ittifak kuran partiler adına konuşan İnsan ve Özgürlük Partisi üyesi Menice Gülmez, HDP ile kurulan ittifakı selamladı. Menice, Kürt kadınlarının ittifakıyla 8 Mart alanında olmaktan mutlu olduklarını kaydetti.
 
 'Ulusal birliğin temelini kadınlar çoktan attı'
 
Menice devamında şunları ifade etti: "Bu topraklar, bu şehirler çok acı ve sefalet gördü. Şehirlerimiz talan edildi. İradelerimiz ellerimizden alındı. Bu acıyı ve gözyaşını bitirmek için bir araya geldik. 31 Mart'ta irademize el koyanları hep birlikte geri göndereceğiz. Bu halk katliamlar, faili meçhullere, sürgünlere maruz kaldı. Ancak haklı davasından hiçbir zaman vazgeçmedi. Biz insiyatifler olarak bu haklı mücadeleyi güçlendirmek amacıyla bir araya geldik. Kürt halkının haklı mücadelesini parçalamak isteyenlere karşı Kürt ittifakı olarak sizin gücünüzün üstünde bir güce sahibiz dedik. Kadınsız hiçbir parti, STK başarıya ulaşamaz. Bizde diyoruz ki bu ittifakın en büyük bileşeni kadınlardır. Kadınlar birlik olduğu sürece Kürt halkının sırtı yere gelmeyecektir. Bu meydan da görüyoruz ki kadınlar Kürt ulusal birliğinin temelini çoktan atmıştır. Kürt halkı kendi kaderini kendisi tayin edecektir."
 
Öykü Arin'in annesinden mitinge mektup 
 
Juvenil Miyelomonositik Lösemi (JMML) teşhisi konulan ve sağlığına kavuşması için ilik nakli olması gereken Öykü Arin için donör olma noktasında annesi Eylem Yazıcı'nın yolladığı mesaj da alanda okundu. 
 
Konuşmaların ardından MKM sanatçısı Nurcan Değirmenci'nin seslendirdiği şarkılar eşliğinde kadınlar halaya durdu. Miting Sur Ritim Grubu ve sanatçı Devrim Demir'in seslendirdiği stranların ardından sona erdi.