Silopili kadınlar 8 Mart şölenini mitinge dönüştürdü

  • 15:10 8 Mart 2019
  • Güncel
ŞIRNAK - 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Silopi’de yapılan şöleni mitinge dönüştürdü.Bir araya gelen Botan’lı kadınlar açlık grevi eylemcilerini sahiplenme çağrısında bulundu.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Kadın Meclisi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü Silopi’nin Nuh Mahallesi’nde açılışını yaptıkları kadın seçim bürosunda düzenledikleri şölen ile kutladı. Şölene, Şırnak Milletvekilleri Nuran İmir, Hüseyin Kaçmaz ile il, ilçe belediye eşbaşkan adayları ve parti yöneticileri ve yüzlerce kadın katıldı. 
 
Kadınlar “Jin Jiyan Azadi” sloganları eşliğinde yürüdü
 
Şölen için HDP ilçe binasında toplanan yüzlerce kadın, buradan yürüyüşe geçerek seçim bürosunun açılacağı ve şölenin yapılacağı Nuh Mahallesi’ne geçti. Giydikleri yöresel kıyafetler ile binbir renge bürünen kadınlar yürüyüş esnasında sık sık “Jin Jiyan Azadi”, “Biji berxwedana Leyla”, “ Biji berxwedana zindana” ve “ Direne direne kazanacağız” sloganları attı. Zılgıt ve alkışlarla yürüyüşe geçen partililer ve kadınlar geçtijkleri her mahallede 7’den 70’e büyük bir coşkuyla karşılandı. Kadınların yürüyüşünü gören Silopili kadınlar camlardan kadınlara zafer işareti yapıp zılgıt çekerek destek verdi.
Şölenin yapılacağı alana gelene kadar yüzlere ulaşan kadınlar alanda kendilerini bekleyen kadınlarla buluştu.“Tecrit kırılsın, Leyla yaşasın” yazılı pankartın açıldığı şölende konuşmalar demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler adına yapılan bir dakikalık saygı duruşu sonrası başladı.
 
Saygı duruşunun ardından yapılan konuşmada Silopi İlçe Eşbaşkanı Fatma Gündüz söz aldı.Fatma konuşmasında, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebi ile 121 gündür açlık grevi eylemini sürdüren Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven ve açlık grevine giren tüm eylemcileri sahiplenme çağışında bulundu.
 
Daha sonra sahneye Silopi Belediye Eşbaşkan Adayı Adalet Fidan çıktı. Kadınların, 8 Martı’nı kutlayan Adalet, Leyla’yı selamlayarak “Leyla özgürlük ve demokrasi için bedenini açlığa yatırdı. Ama bedeli ne olursa olsun biz özgür bir yaşam için her şeyi yapacağız. Sizin bu heyecan ve coşkunuz bizi daha da güçlendiriyor. Bu nezde de kadınlar gününüz kutlu olsun kutlu olsun diyorum” dedi.
 
Adalet’in konuşmasının ardından sahneye il ve ilçe belediye eşbaşkan adayları davet edildi.  “Jin Jiyan Azadi” sloganları ve zılgıtlar eşliğinde sahneye çıkan adaylar halkı selamladı.
 
‘Bu mücadele birliğin ve barışın direnişidir’
 
Büyük bir coşkunun yaşandığı şölende daha sonra sözü HDP Şırnak Milletvekilli Nuran İmir aldı. Clara Zetkin ve Rosa Luksemburg gibi kadınların direnişe bugün Leyla’nın öncülük ettiğini dile getiren Nuran, “Bu mücadele birliğin ve barışın direnişidir” diye vurguladı. 
Nuran, açlık grevlerine de değinerek, “Kürt kadını olduğu sürece bu direniş devam edecek. Kanımızın son damlasına kadar Seve, Pakize ve Fatma’nın mücadelesini devam ettireceğiz. Biz var olduğumuz sürece onların direnişini ve mücadelesini asla unutmayacağız. Biz yine hep birlikte belediye ve kurumlarımızı geri alacağız. Bu halkın iradesini ve ruhunu yeniden ortaya çıkaracağız. Buranın selamını o coşkuyla İmralı’ya kadar yükseltelim. Bugün Leyla Güven aylardır direniyor. Kürt halkı için bizim geleceğimiz için direniyor. Bugün yoldaşlarımıza söz veriyoruz. Her koşulda onların sesi olacağız. Biz var olduğumuz sürece sizlerin sesini yükselteceğiz ve taleplerinizi sahipleneceğiz. Bu meydandan onlara kocaman selamlarımızı gönderiyoruz” şeklinde konuştu.
 
‘Yakılan gençlerimizin hesabını soracağız’
 
Nuran’ın ardından söz alan Barış Annesi Şemsa Kara, bodrumlarda katledilen gençlerin hesabını soracaklarını söyledi. Şemsa, “Erdoğan’a bir şey söylemek istiyorum. Diyor ki: 'Tek devlet, tek din, tek dil.' nasıl yapacak. Bugün kadınların günü fabrikada yakılan kadınlar, katledilen bütün kadınların günü bugün. Biz umut ediyoruz ki Silopi halkı sandıkta oylarını yine gösterecek. Bodrumlarda yakılan gençlerimizin intikamını ya alacağı ya da alacağız. Sonuna kadar mücadele edeceğiz. İrademizi ruhumuzu sandıkta ortaya çıkaralım” ifadelerini kullandı.
 
Konuşmaların ardından sahneye sanatçı Xece çıktı. Söylenen şarkılar eşliğinde büyük bir coşku yaşayan kadınlar zafer işareti yaparak söylenen şarkılara eşlik etti. Mitinge dönüşen şölen kadınların çektiği halaylar eşliğinde devam ediyor.