Batman'da 8 Mart mitingi: Leyla'nın talebi talebimizdir

  • 16:42 8 Mart 2019
  • Güncel
BATMAN - Kadınlar, Batman'daki 8 Mart mitingine göğüslerinde Leyla Güven'in fotoğrafları ile gelirken, miting boyunca tecrit karşıtı ve açlık grevi direnişlerini selamlayan mesajlar verildi.
 
Tevgara Jinên Azad (TJA) öncülüğünde Batman'da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mitingi gerçekleştirildi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekilleri Remziye Tosun, Ayşe Acar Başaran, sanatçı Pınar Aydınlar, Barış Anneleri, HDP Batman Belediyesi Eşbaşkan adayı Songül Korkmaz ile tüm ilçe belediye eşbaşkan adaylarının katıldığı mitingte binlerce kadın alanı mor renklere boyadı. "Yaşamak Yaşatmak Haklarımız ve Hayatlarımız İçin Alanlardayız" pankartının asıldığı sahne mor beyaz balonlar ile süslendi. Alanı dolduran kadınların yöresel kıyafetleri dikkatleri çekti. 
 
Yediden yetmişe kadınlar alanda buluştu
 
Öte yandan kadınlar alana "Leyla Güven'in talepleri taleplerimizdir", "Tecridi kıralım faşizmi yıkalım", "Jin li ber xwe didin" ve "Kadınlar grevde" pankartları eşliğinde giriş yaptı. Alanda binlerin göğsünde ise Leyla Güven fotoğrafları taşındı. Bahar Kültür Merkezi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Koma Erbane Grubu'nun yanı sıra Koma Sor Jiyan'ın stranları eşliğinde kadınlar halaylar çekti. Miting boyunca çalınan stran eşliğinde kadınlar çoşkuyla halay çekerken, "Kadınlar özgürlük için direnişte kadınlar grevde" sloganıyla alandan yükseldi. Kadınlar sık sık "Jin jiyan azadî", "Leyla Güven ru me ta me ye" sloganları da attı. Yediden yetmişe kadınların doldurduğu alanda engelli bir çocuğu ile alana gelen bir kadın miting boyunca çocuğunu sırtında taşıması dikkat çekti. 
 
Etkinlik kadın mücadelesinde yaşamlarını yitirenler adına yapılan saygı duruşunun ardından başlarken sahneye ilk olarak 8 Mart Tertip Komitesi çıkarak halkı selamladı. 
 
'Sandığa kadının rengini vereceğiz '
 
Ardından ise Batman Belediyesi Eşbaşkan adayı Songül Korkmaz halka seslendi. Leyla Güven'in yoldaşları olduklarını ifade ederek konuşmasına başlayan Songül, "İyi ki biz kadınlar Leyla Güven'in yoldaşlarıyız" dedi. 31 Mart'ta sandığa kadının renginin yansıyacağını ifade eden Songül'ün "Kadının duruşu ve bakış açısı ile Batman'ı kadın kenti haline getireceğiz. Bizler hazırız sizler de hazır mısınız?" sorusuna kitle hep bir ağızdan "Evet" cevabını verdi. Batman Belediyesine kayyım atanmasının hemen ardından ilk olarak kadın kurumlarının kapatılmasını hatırlatan Songül, "31 Mart sonrasında kadın kurumlarını Batman'ın her yerinde güçlendirerek yeniden açacağız" diyerek konuşmasına son verdi.
 
'Kadınları bitiremezler'
 
Daha sonra HDP Milletvekili Remziye Tosun, kadınlara seslendi. PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride dikkat çekerek konuşmasına başlayan Remziye, tecridin kadınlar tarafından yıkılacağını vurguladı. Remziye, "Nasıl ki ağırlaştırılmış tecrit Abdullah Öcalan ve Türkiye üzerinde var ise o tecrit ile şehirlerimizi yıktılar. Nasıl ki Taybet Ana, Fatma Anayı katletmelerine rağmen kadınları bitiremediler ise ne yaparlarsa yapsınlar kadınların mücadelesinden alıkoyamacaklar" dedi. 
 
'Kadının mücadelesi kazanacak'
 
Ardından ise HDP'li Ayşe Acar Başaran kitleye seslendi. Konuşmasına tecride dikkat çekerek başlayan Ayşe, "Nasıl ki ağırlaştırılmış tecrid bugün devam ediyorsa bu alanda etrafımızdaki binlerce polis, sahnedeki polis kameraları ile kadınlar üzerinde de tecrit uygulamaya çalışıyorlar. Korkuyorlar aslında. Korksunlar çünkü kadının mücadelesi kazanacak" dedi. 
 
Konuşmaların ardından Sanatçı Pınar Aydınlar "Herne Peş" marşıyla alanı çoşturdu. Pınar daha sonra Leyla Güven'e ithafen "Leyla" türküsünü seslendirdi. Miting, "Leyla Güven onurumuzdur", "Biji berxwadane zindanan" sloganları eşliğinde çekilen halaylar ile sona erdi.