‘EBRD enerji ve maden şirketlerine verdiği desteği kesmelidir’

  • 09:08 9 Mart 2019
  • Ekoloji
AYDIN - Kazdağı Doğa ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’na dilekçe yazarak, kredi verirken kendi kurallarına uymasını, doğayı tahrip eden projeler için kredi vermemesini istedi. 
 
Kazdağı Doğa ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’na (EBRD) dilekçe yazdı. Bankanın kredi verdiği proje listesinde enerji yatırımları, madencilik faaliyetleri, tarım, sanayi, bankacılık gibi alanlar yer alıyor. Dernek de yazdığı dilekçede, toplantı duyurularının Türkçe yapılmasını, bankanın kredileri verirken doğa tahribatını göz ardı etmemesi, bazı maden ve enerji projelerine verdiği desteklerin geri çekilmesini talep etti. 
 
Dilekçede bankanın Aydın’da 1. sınıf tarım arazilerinin, zeytin ve incir bahçelerinin olduğu alanda JES faaliyetlerinde bulunan, Menderes Nehri’nde balık ölümlerine neden olan Zorlu-Kızıldere, Güriş-Efeler gibi şirketleri finanse ettiği belirtildi. Ayrıca bankanın, Çanakkale ve Balıkesir’de birçok projesi olan ve gümüş, demir, kurşun ve siyanürle çıkarılan altın madeni projeleri olan TÜMAD Şirketine kredi sağladığı belirtildi.  
 
‘Toprak Koruma Kurulları işlevsiz hale getirildi’
 
TÜMAD Lâpseki altın projesi tarafından yakın zamanda yapılan “Toplum Kalkınması İzleme ve Danışma Grubu”nun nasıl kurulduğu, toplantıların nasıl organize edildiğine dair en ufak bir bilgi olmadığı belirtilen dilekçede, toplantıların kamuya açık bir şekilde ilan edilmediğine dikkat çekildi. Güneş Enerji Santralleri’nin desteklenmediğini, ev tipi GES’lerin yerine tarla tipi GES’lerin desteklenerek tarım ve hayvancılığın olumsuz etkilendiği belirtildi. Dilekçede ayrıca “Toprak Koruma Kurulları”nın işlevsiz hale getirildiği, kısıtlı su kaynaklarının santrallere tahsis edildiği kaydedildi. 
 
‘Bankada Türkiye halklarının vergileri bulunduğu unutulmamalı’
 
Kredi verilen RES, JES, HES projelerini ve TÜMAD A.Ş.’nin İvrindi ve Lapseki altın madeni projelerini yeniden gözden geçirmesi ve kredilerini durdurması istenen dilekçede şunlar kaydedildi: “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin Türkiye halkının vergilerinden elde ederek verdiği katılım sermayesi ve katkılarının sermayenin değil, halkın yararına olan projeler için yerel yönetimlere, kooperatiflere vb. tahsis edilmesini benzer politikaların tüm diğer ülkeler için de uygulanmasını talep ederiz.”
 
‘Banka kurallarını uygulamıyor’ 
 
Dernek Başkanı Süheyla Doğan, kredileri verirken bankanın birçok kuralı olmasına rağmen hiçbirinin uygulanmadığını söyleyerek “Projeleri tek tek değerlendiriyorlar ama etkisine hiç bakmıyorlar. Ege’de tek başına bir jeotermali kredilendirdiler, ama dünya kadar JES var. Birbirine etkisi ne olacak bakılmıyor. Bankanın bunlara bakarken bunlara dikkat etmesi gerekir. Yalan, talan ve katliam projelerine kredi vermesin. Devlet sermayedar grubunu gözetiyor. Zaten kaynak krizi var. Ellerinden geldiğince kaynak bulmaya çalışıyor. Enerji yatırımları da bunlardan biri” dedi.