HDP'lilere yönelik polis saldırısına tepki

  • 14:37 9 Mart 2019
  • Güncel
HABER MERKEZİ - HDP Diyarbakır İl binasına yönelik polis saldırısına,  Bursa, Van ve Mardin'de yapılan açıklamalar ile tepki gösterilerek, "Bu baskıcı rejim karşısında demokrasiyi, özgürlükleri ve barışı savunmaya devam edeceğiz" denildi. 
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven öncülüğünde PKK Lideri Adullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması talebi ile başlattığı, cezaevlerine ve yurt dışına da yayılan açlık grevi eylemlerine HDP’li vekilller de katıldı. HDP Diyarbakır il binasında başlatılan açlık grevi sürerken dün, Van milletvekilleri Tayip Temel ve Murat Sarısaç ile HDP'li A. Halik Kurt ve Yusuf Ataş da "Direniş başarıya ulaşacaktır. Yaşasın Leyla’nın direnişi, zindan direnişi. Yaşasın direniş” diyerek açlık grevine başladıklarını duyurdu. Yapılan açıklamanın ardından HDP İl binası polislerce abluka altına alındıktan sonra akşam saatlerinde baskın yapıldı. Baskında, Tayip ve Murat polisler tarafından şiddete maruz bırakıldı. 
 
HDP'li vekillere ve yöneticilere yönelik polis saldırısına  HDP Van, Bursa ve Mardin il örgütlerinden yapılan açıklamalar ile tepki gösterildi. 
 
Van
 
HDP Diyarbakır il binasına yapılan polis saldırısına ilişkin HDP Van İl Örgütü, il binasında basın açıklması düzenleyerek tepki gösterdi. Basın açıklamasına, HDP Van İl Eşbaşkanı Yadişen Karabulak, Demokratik Bölgeler Partisi (BBP) Van İl Eşbaşkanı Ayla Tarhan, DTK temscileri, TJA aktivistleri, Barış Anneleri ve halk katıldı.
 
'Milletvekilleri linç edildi'
 
Basın açıklamasında konuşan HDP İl Yöneticisi Nesibe Akdağ, dün akşam gerçekleşen polis baskınını anlatarak, ”Bütün ikazlarımıza rağmen, yasal siyasal bir kurum olan partimizi her gün elinizi kolunuzu sallayarak gelip basılması hukuksuzluktur ve bu kabul edilemez. Halkımızın seçtiği milletvekilleri dün akşam linç edildi. İl binamıza silahlarla, kar maskeliler ve robocoplar girerek bir vahşeti uyguladı” dedi.
 
Açlık grevi eylemlerinin temel amacının demokratik bir Türkiye için hayata geçirildiğini belirten Nesibe, "Açlık grevi eylemlerine karşı ayrımcılığı körükleyen, kutuplaştıran Türkiye'yi kamplara, bölgelere ayıran bir anlayışın saldırılarıyla karşı karşıyayız. Sayın Leyla Güven ve diğer arkadaşlarımızın talepleri bizim taleplerimizdir. Bu taleplerimizden vazgeçmeyeceğiz“ ifadelerini kullandı.
 
'Saldırılar hedef gösteren açıklamalardan bağımsız değildir'
 
Açlık grevi direnişlerine karşı gerçekleşen gayrı hukuki tutumu kabul etmediklerini ifade eden Nesibe, yaşanan hukuksuzlukların Kürt halkına karşı yapılan  'derin bir düşmanlık' olarak tanımladı. Nesibe konuşmasının devamında şunları kaydetti: “Amed'te son olarak partimize, halkımıza ve milletvekillerimize yönelik gerçekleşen saldırılar Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun hedef gösteren açıklamalarından bağımsız değildir. 31 Mart seçimlerinde kaybedeceğini gören AKP'nin bu son saldırıları da kamuoyunun vicdanında mahkum etmekten kurtarmayacaktır."
 
Açıklama, “Biji berxwedena zindanan” sloganı ile son buldu.
 
Bursa
 
HDP il binasına yönelik polis saldırısına bir tepki de Bursa'dan geldi. HDP Bursa İl Örgütü, partilerinin il binasında bir açıklama gerçekleştirdi. Açıklamaya, HDP Bursa İl eşbaşkanları Serpil Yıldız ve Mehmet Resul Baykara, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Bursa Eş Sözcüsü Kemalettin yıldız ve çok sayıda kişi katıldı. 
 
Açıklamayı yapan Mehmet, “Giderek ölüm sınırına gelen açlık grevi eylemini sürdüren milletvekilimiz Leyla Güven ve cezaevlerindeki eylemlere destek vermek amacıyla il binasında Açlık Grevi eylemine başlayan milletvekillerimiz Tayyip Temel ve Murat Sarısaç ile diğer yönetici ve üyelerimize yönelik saldırıyı kınıyoruz. Bunun gibi her türlü demokratik talebe ve eylemlere vahşice saldıran AKP iktidarını kınıyoruz” dedi. 
 
'Sessiz kalmayacağız'
 
HDP’liler olarak bu gidişat karşısında sessiz kalmayacaklarının altını çizen Mehmet, “Bu baskıcı rejim karşısında demokrasiyi, özgürlükleri ve barışı savunmaya devam edeceğiz. Bu taleplerle yürütülen her türlü demokratik eylemi sahipleniyor, taleplerinin takipçisi olduğumuzu bir kez daha belirtiyor; kamuoyunu duyarlı olmaya çağırıyoruz” şeklinde konuştu.
 
Mardin 
 
HDP Mardin İl Örgütü de,  Karayolları Parkı’nda basın açıklaması yaptı. Açıklamaya HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay ve Tuma Çelik, HDP, DBP il ve ilçe yöneticileri ile çok sayıda yurttaş katıldı. Açıklamayı HDP Mardin Milletvekili Tuma Çelik yaptı.
 
Tuma, Leyla'nın PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması için 122 gündür açlık grevinde olduğunu hatırlatarak, “Leyla Güven arkadaşımıza destek ve onun sesini yükseltmek için Diyarbakır’da açlık grevine giren 7 arkadaşımız, iktidarın yönetiminde olanlar tarafından saldırıya uğradı ve gözaltına alındı. Milletvekili arkadaşlarımız ise bu saldırı sırasında darp edildi. Şunu söylemek istiyoruz; bütün bu yapılanların hukukta hiçbir yeri yok. İktidarın keyfi uygulamaları ve şuan da iş başında bulunan ne olduğu belli olmayan bir yönetimin saldırısı biçimindedir. Biz hayatımızın son anında bile olsa hesabını soracağız" dedi.