İki şehir arasında gidip gelen dosyada oğlunun cenazesini arıyor!

  • 09:01 10 Mart 2019
  • Güncel
ŞIRNAK - İdil'deki yasak sırasında yaşamını yitiren oğlu Hüseyin Ecer’in cenazesine ulaşamayan anne Hüsniye Ecer, 4 yıldır Şırnak ve Urfa arasında gidip gelen dosyaları takip ediyor. Hüsniye, verdikleri kan örneği ile kesinleşmesine rağmen cenazenin bir türlü nerede olduğunun bulunamadığını belirtti.
 
2015-2016 yılları arasında bölgenin farklı kentlerinde ilan edilen sokağa çıkma yasakları döneminde yaşamını yitiren onlarca kişinin cenazesine halen ulaşılmış değil. Aradan geçen zamana ve defalarca verilen kan örneklerine rağmen bulunmayan cenazeler dışında farklı şehirlerde kimsesizler mezarlığında da onlarca cenaze bulunuyor. Şırnak'ın İdil ilçesinde yaşamını yitiren oğlu Hüseyin Ecer’in cenazesine 4 yıldır ulaşamadıklarını dile getiren anne Hüsniye Ecer, “Tek bir kemik dahi olsa oğlumun cenazesinin peşinden gideceğim” dedi.
 
Dosya Urfa ve Şırnak arasında gidip geliyor!
 
Sokağa çıkma yasakları esnasında yaşanan çatışmalarda 2016’nın Mart ayında oğlunun yaşamını yitirdiğini söyleyen Hüsniye, otopsi için daha sonra Urfa’ya giden cenazeden bir daha haber alamadıklarını söyledi. Otopsi için oğlu ile birlikte çıkarılan dört cenazenin Urfa’da teşhis edildikten sonra kimsesizler mezarlığına gömüldüğünü dile getiren Hüsniye, önce Urfa sonra Mardin olmak üzere cenazeleri için iki defa kan örneği verdiklerini söyledi. Diyarbakır, Şırnak, Urfa ve Mardin arasında dört yıl boyunca cenazelerini arayan aile cenazelerinin verdikleri kan örneği sonrası bulunduğunu Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturmaya verdikleri takipsizlik kararı ile öğreniyor. Karar aileye ulaşmadan önce kesinleşen cenazelerinin ortaya çıktığını bilmeyen aile takipsizlik kararı ile birlikte İdil savcılığına gittiklerini kaydetti.
 
Aile suç duyurusunda bulundu
 
Burada cenazelerin kendilerinde olmadığını söyleyen İdil Savcılığı, aileyi Şırnak’a yönlendiriyor. Şırnak’ta da dosyayı inceleyen savcılık dosyayı bu sefer Urfa’ya gönderiyor. Buradan da aileye olumsuz yanıt gelince dosya yeniden İdil savcılığına ulaşıyor. İki şehir arasında gidip gelen dosyadan cenazelerini dört yıldır bulamayan aile, oğullarının cenazesi için son olarak suç duyurusunda bulundu.
 
‘Oğlumun cenazesini bulmadan geri adım atmayacağım’
 
Oğullarının cenazesi için gitmedikleri yerin kalmadığını söyleyen anne Hüsniye Ecer ise,  “Önce İdil’e gittik orası bizi Şırnak’a gönderdi daha sonra Şırnak’a gittik orası da Urfa’ya yönlendirdi. Dört yıldır cenazemizin peşinden gidiyoruz. Cenaze kesinleşmiş olmasına rağmen bize neden vermiyorlar. Vermeleri gerekiyor. ‘Cenazeniz var’ diyorlar ama nerde olduğunu bilmiyorlar. Biz de gittik dava açtık. Ama son bir parçası kalana kadar biz cenazemizin arkasından gideceğiz. Kaç yıl geçse de biz kemiklerimizi bulmak için elimizden geleni yapacağız.  Devlet bize zulüm uyguluyor var dedikleri cenaze ortada yok. Yaşamını yitirmeden önce haftada iki defa evimize baskın oluyordu, polisler ‘oğlunuz nerde’ diye soruyorlardı. Şimdi de nerde olduğunu bilmiyoruz diyorlar. Oğlumun cenazesine ne olduğunu bulacağız. Asla peşini bırakmayacağız” diye konuştu.